Karaciğer Görevini Yapamazsa Vücutta Neler Olur?

karaciğerin görevi

Karaciğer, yediğimiz yiyeceklerin vücut tarafından kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Bunu yaparken, sindirim sisteminden gelen kan içindeki karmaşık molekülleri parçalayarak kullanılabilir veya depolanabilir moleküller haline getirir. Daha sonra faydalı olanları kan yolu ile diğer hücrelere gönderir. Zararlı olanları ise, birkaç işlemden geçirerek böbreklere yollar ve oradan da süzülerek üre halinde vücuttan atılmalarını sağlar.

Karaciğerin Görevi Nedir?

Kan yoluyla aldığı besin maddelerini işlemek olduğu için, yapısının kanı muhafaza etmeye uygun olması gereklidir. Nitekim, karaciğer de, süngerimsi bir yapıya sahiptir. Hatta, insan vücudundaki toplam kanın 800-900 gramı, her zaman karaciğer tarafından emilmiş durumdadır. Bu nedenle ağırlaşan organın vücut içindeki özel konumu da, diğer organlara zarar vermeyeceği ve görevlerini yapabileceği şekilde ayarlanmıştır.

Karaciğer Rahatsızlığında Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar

 • Hasta sağ böğründe ağrı hisseder,
 • Karnı şişer, bağırsaklarda fazla miktarda gaz vardır ve çıkan gaz pis kokar,
 • Cilt rengi ve bazen de göz akı sararır.
 • Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür,
 • Sabahları dilinde pas ve ağzında acılık hisseder.
 • Nefesi de kokar.
 • Sabah saatlerinde ensede ağrı hisseder.
 • Hazımsızlıktan şikayet eder.
 • Çarpıntı, iştahsızlık vardır.
 • Sık sık idrara gider. İdrarın rengi sabahları sarı ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açıktır.
 • Baldır kasları ağrır.
 • El ve ayaklarında şişlik görülür.
 • Geceleri uyumak istemez. Görme ve işitme duyguları zayıflar.

Karaciğer Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri arasında en büyük belirti kişinin karın bölgesinin üstünde sol tarafta şiddetli yada şiddeti düşük ağrılar görülmesidir. Bu durumda kişi birçok zaman sorunu hissetse de kimi hastalar herhangi bir sorun olmadan hayatına devam ederler.

Fakat eninde ya da sonunda bu hastalarda da karaciğerdeki herhangi bir bozukluk sebebi ile sorunlar ortaya çıkarak kişinin hayatında birçok olumsuzluklara neden olmaktadır.

Kişide meydana gelen karaciğer bozukluğu eğer çok büyük ise bu kişide ani bir iştahsızlık, halsizlik gibi durumlar meydana gelmektedir. Bu durum genellikle kendisini kişiyi hastaneye götürecek kadar belirti göstermediği için kişiler genellikle bu durumdan şikayetçi olarak hastaneye gitmezler. Fakat bazı kişilerde görülen iştahsızlık ya da kusma gibi durumlarda bu kişiler mecburen de olsa hastaneye gitmek zorunda kalırlar.

Elde ve ayaklarda aşırı şişlikler karaciğer bozukluğu belirtileri arasında oldukça büyük yer almaktadır. Öyle ki karaciğerin görevini yapmaması nedeni ile, ya da başka nedenler ile görevini az yapması durumunda bu belirti kişide direk olarak etkisini göstererek vücutta su toplanmasına bağlı ve diğer nedenlerden dolayı şişlikler meydana gelebilmektedir.

Eğer kişinin karaciğerinde görülen bozukluk çok ilerlediyse bu durum kişide görme bozuklukları gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olarak kişiyi etkileyecektir.
Bu durum ise direk olarak kişinin hayatında çalışma hayatı ve sosyal hayatında farklı sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bu belirtiyi de karaciğer bozukluğu sorununa bağlayabilirsiniz.

Bazen kişide görülen sindirim bozuklukları, cinsel isteğin azalması ve safra problemleri de yine karaciğer bozukluğu belirtileri arasındadır. Bu durumda kişinin yeme düzeni bozulur ve kişideki sindirim sistemi bozukluğu kabızlık ya da ishal gibi sorunların ortaya çıkarak kişide oldukça olumsuz etkiler meydana getirmektedir.

Karaciğer bozukluğunun birçok belirtisi vardır. Bu belirtilerden birçoğu o kadar küçüktür ki kendisini hiç göstermeden bile kişide problemlere yol açar. Bunlardan biri de tabi ki kişide yaptığı psikolojik etkidir. Karaciğer bozukluğu durumunda bazı insanlarda sinirlilik halleri meydana getirir ve bu durumdan en çok kişinin aile hayatı ve sosyal hayatı etkilenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz