Karaciğere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Diğer organların sağlığı ile ilgili pek çok makale yayımlanırken karaciğer içlerinde en az üzerinde durulan organlardan biri gibi görünebilir. Yağları parçalayarak veya depolayarak kan şekeri ve hormon dengelerini sağlayan karaciğerin, toksinleri vücuttan elimine ettiğini de eklersek, ne kadar önemli görevleri olduğu anlaşılır. Bu kadar ağır yükü olan karaciğere neyse ki yardımcı olabilecek ve bu değerli organın yükünü hafifletebilecek bitkiler vardır. Yine de karaciğerle ilgili bir sorununuz olduğuna dair en ufak bir şüphede hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

Boğa Dikeni

Karaciğere iyi gelen bitkiler arasında belki de en popüleri boğa dikenidir. Karaciğer detoksifikasyonunda (toksinlerden arınma) öne çıkması ve akşamdan kalmalığı önlemesi sayesinde bitkinin ünü yaygınlaşmıştır. ‘VitaminstoHealth.com’ adlı sağlık sitesinde boğa dikeninde bulunan ‘silymarine‘ maddesinin, toksinlerin karaciğerden atıldığı sırada, karaciğer hücrelerini hasar görmekten nasıl koruduğu kaydedilmiştir. Ayrıca bu madde, karaciğer hücrelerinin kendini yenileme hızını da arttırır. ‘Meryemana’ veya ‘deve dikeni’ olarak da adlandırılan bitki, dolaşımdaki yağ miktarını da düşürür.

karaciğere iyi gelen bitkiler

Enginar

‘Karaciğer Detoksu Planı’ adlı kitabın yazarı Xandria Williams enginarı, bir kolagog, yani safra kesesinden safra salınımını tetikleyebilecek bir etken olarak görür. Karaciğerden atılan toksinleri, karaciğerin safra kesesinde nasıl topladığı düşünülürse, bu kolesterol yüklü sıvının hareketini arttırmak, karaciğer üzerindeki toksik yükünü hafifletebilir. Enginar ayrıca karaciğer hücrelerinin daha çabuk yenilenmesini sağlar.

Karahindiba Kökü

Karahindiba vücut için pek çok faydası olan, çok yönlü bitkilerden biridir. Bu bitkinin yaprakları böbrek sağlığına iyi gelirken, kökleri ise karaciğeri destekler. Tıpkı enginar gibi karahindiba kökü de safra üretimini arttırarak karaciğere yardımcı olur ve ayrıca bağırsak hareketlerini tetikleyerek sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Karahindiba bitki haliyle de tüketilebilir ama daha çok tablet veya ekstrakt olarak satılan bitkisel takviye ürünleri daha popüler olmuştur.

Zerdeçal

Zerdeçalde curcumin maddesi bulunur ve bitki zencefil ailesinin bir üyesidir. Karaciğere sağlık katan bir bitki olarak kabul edilir. Çin tıbbında karaciğer sağlığı için zerdeçal, safra üretimini ve ayrıca yağ ve şekerin parçalanması için gereken bazı enzimlerin üretimini arttırdığı için kullanılır. Zerdeçal yemeklerle birlikte gıda şeklinde tüketilebileceği gibi tablet şeklinde takviye olarak da alınabilir.

Karaciğere İyi Gelen Diğer Bitkiler

Gotu Kola

İlk önce Sri Lanka’da popüler olan bitki daha sonra Hindistan’da ayurvedik tıp tarafından yaşlanma belirtilerini geciktirmek ve ömrü uzatmak için kullanılmaya başlandı. Bitkinin ömrü uzatabildiğini söylemek oldukça iddialı olur ama en azından bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenebilir. Bazı alternatif tıp uzmanları, gotu kolanın karaciğeri toksinlerden ve bakterilerden koruyan, etkili bir karaciğer toniği olduğunu kabul ederler.

Guggul

Yine Hindistan’da ayurvedik tıpta oldukça sık kullanılan ve adı sık geçen bitkilerden biri de guggul bitkisidir. Sağlıkla ilgili pek çok durumda başvurulan bitkinin kullanım amaçlarından biri de karaciğeri desteklemektir. Lucknow’daki Hindistan İlaç Araştırma Enstitüsü tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre guggul reçinesindeki bir steroid, karaciğerdeki yağ parçalayan enzimleri harekete geçirir ve kolesterolün düşmesini sağlar. Yakın zamanda guggul, karaciğer sağlığını yakından ilgilendiren obezite ve lipid metabolizma bozuklukları tedavisindeki etkisiyle dikkatleri çekmiştir.

Önlemler ve Uyarılar: Tıpkı diğer organlar için geçerli olduğu gibi bol su içme, yağlı ve hazır yiyecekler yerine taze sebze ve meyveden oluşan bir beslenme düzeni ile karaciğerinizin işini kolaylaştırabilirsiniz. Alkol karaciğere en çok zarar veren maddelerden biridir. Vücut için son derece önemli bir organ olan karaciğerle ilgili problemlerinizde profesyonel bir doktor teşhisi almak ve tedavi uygulanması son derece önemlidir. Karaciğer hastalıkları için bitkisel çözümlerden faydalanmak isterseniz mutlaka doktorunuzla ve bir doğal tıp uzmanıyla görüşerek bitkisel destek almanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz