Karbonhidrat Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Karbonhidrat nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise, vücuda gereken enejiyi veren karbon, oksijen ve hidrojenden oluşan bileşiklere verilen addır.Tabi bu noktada karbonhidrat hayvanlar ve insanlar üzerinde farklı, bitkiler üzerinde ise daha farklı bir biçimde bulunur, yani karbonhidratlar insanlar ve hayvanların vücudunda glikojen olarak, bitkilerde ise selüloz olarak bulunmaktadır.

İnsan ve hayvan vücudunda yukarıda saydığımız üç elementin yani karbon, oksijen ve hidrojenin birleşme oranlarına göre farklı türlerde karbonhidratlar bulunmaktadır,

Yapılarına Göre Üçe Ayrılan Karbonhidratlar;

  • Basit şekerler,
  • Süt ve çay şekeri ile malt şeker,
  • Nişasta

Olmak üzeredir.Bunlardan nişasta daha öncede belirttiğimiz gibi bitkilerdeki karbonhidrat biçimidir

Peki karbonhidrat çeşitleri nelerdir?

Birazda bunlardan bahsetmek istiyorum.En bilineni glikozdur en basit olanı da budur zaten kilo olarak sıkıntı yaratanda budur, glikozun fazlası bitkilerde nişasta olarak, insanlar ve hayvanlarda ise glikojene dönüştürülür ve o şekilde depo edilir, yani işin Türkçe’si glikojen deposu arttırkça sizde eğer bu orantıda kalori yakmazsanız kilo alırsınız o nedenle zaten basit şekerlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Nişasta ise bitkilerde depo edilir,en çok buğday, beyaz pirinç ve patateste bulunur, yani bunlarda basit karbonhidratlardır ve uzak durulması gerekir.

Selüloz ise sadece geviş getiren hayvanların bağırsaklarında bulunur yani bizi ilgilendiren bir durum yok o nedenle çok detaya girmiyorum.

Birazda basit karbonhidrat nedir, kompleks karbonhidrat nedir ondan bahsedelim.

Basit karbonhidratlar sizin kan şekerinizi çabuk yükseltir ve insülin salgılamanıza sebep olup fazlasını yağ olarak depolamanızı yani size kilo olarak dönmesi sağlar ayrıca çabuk sindirildikleri içinde daha çabuk acıkmanızı sağlar, nedir bunlar? Patates, pirinç, beyaz un, şeker gibi..örnek verecek olursam koca bir tabak makarna yedikten sadece iki saat sonra neden acıkma hissedersiniz? Bunun cevabını bir düşünün isterseniz.

Kompleks karbonhidratlar ise tam tersi sizin kan şekerinizi daha geç ve daha yavaş yükseltir ayrıca sindirilme hızları da daha düşüktür ve sizin daha geç acıkmanızı sağlar bizim tüketmenizi tavsiye ettiğimiz karbonhidrat türüde budur işte.Bunlara birkaç örnek verelim, bulgur, çavdar, kurufasulye, mercimek gibi..

Bu arada dikkat ettiyseniz basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratların da daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz glisemik indeks ve glisemik yük ile örtüşen bir bağlantısı vardır.

Zayıflamak için Karbonhidrat Tüketmesem Olur mu?

Karbonhidratın olmadığı hiçbir diyet yada beslenme programı size sağlıklı kilo verdirmez bunu unutmayın, sağdan soldan duyduğunuz ben karbonhidratı kestim sadece protein tüketiyorum diyenlere uymayın öyle birşey yok, yediğiniz her sebzede karbonhidrattır bunu unutmayın, yani yeşil salata bile yeseniz oda karbonhidrat kaldı ki zaten karbonhidrat tüketmeniz şart yoksa vücudunuz gereken enerjiyi nereden alacak sizce hiç düşündünüz mü?

Evet kaslarınızdan alacak ve kaslarınızı eritecek ve ayrıca halsizlik ve yorgunluk hissedeceksiniz yağlarınız ise olduğu yerde kalacak çünkü vücudunuza yeterli miktarda kaliteli karbonhidrat girmediği için vücudunuz savunmaya geçecek enerji alamadığı için yağlarınızı depolayıp saklayacak sizde tartıya çıktığınızda belki ilk zamanlar kilo vermişim sanacaksınız fakat o giden kilolar malesef kaslarınızdan gitmiş olacak o nedenle mutlaka ama mutlaka kaliteli yani kompleks karbonhidratlar tüketmekten çekinmeyin.

Karbonhidratlar Vücudumuzda Ne İşe Yarar ?

Karbonhidratlar daha öncede belirttiğimiz gibi vücudumuza ısı ve enerji sağlar,

Vücudun yapım ve onarımı için yapı taşlarını oluşturur, özellikle kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız ve düzenli antreman yapıyorsanız mutlaka karbonhidrat tüketmelisiniz.

Beynimizin çalışması için çok önemlidir, beyin hücreleri şeker ile beslenir ve bunun için mutlaka kaliteli karbonhidratlar tüketmeniz gerekir.

Kompleks karbonhidratlar içerdikleri lif sayesinde bağırsak sistemimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlarlar ve kilo vermenize yardımcı olurlar,

Karbonhidratların ne işe yaradığına dair ilk aklıma gelenler bunlar.

Spor ve Karbonhidrat Tüketimi

Özellikle eğer düzenli spor yapıyorsanız mutlaka kaliteli karbonhidrat tüketmelisiniz, spordan yaklaşık iki saat önce tüketeceğiniz kaliteli bir karbonhidrat size spor esnasında enerji verir aksi taktirde antreman sırasında vücudunuzda yeteri kadar enerjiniz olmayacağı için çok zorlanırsınız hatta sağlığınızı tehlikeye bile atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz