Kayışkıran Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

kayışkıran bitkisi

Botanik Bilgi

Baklagiller familyasından çok yıllık, dikenli bir bitkidir. Boş arazilerde ve kurak yerlerde yetişen, 30-60 santimetre yüksekliğinde, yer üstünde kısa bir gövde ve bu gövdeden çıkan oldukça çok daldan oluşur. Çiçekleri kısa saplı, yaprak dibinde, taç yaprağı pembe veya pembemsi kırmızı geriden rozet görünümündedir. Yaprakları dallara üçlü olarak dizilmiş vaziyette en yukarıda ise sade bir tane olur ve kenarları kertikli, koyu yeşil renkli, oval şekilde kısa saplıdır.

Bilinen Bileşimi

Tanen, zamk, organik asidler, şekerler, radix ononidis, anonin, saponin, flavon türevleri.

Toplanması – Kurutulması

Mart-Nisan veya Ağustos-Eylül aylarında kökleri sökülür, yıkanır, kurutulur ve ince kıyılarak güneş ışınlarından ve nemden uzakta muhafaza edilir. şayet tentürü yapılacak ise taze olarak kullanılır.

Kullanılan Kısmı : Kayışkıranın sadece kökü çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Nadiren çiçeklerinden de faydalanılır.

Kayışkıran bitkisinin faydaları nelerdir?

  • Böbrekteki taş ve kumları düşürücü özelliği vardır.
  • Böbrek ve Mesane iltihaplarını giderir.
  • Lenf bezlerinin şişmesi, romatizma, gut, ödeme karşı kullanılır.
  • Deri kaşıntısı ve egzamaya karşı kullanılır.

Kullanım Şekli : İki kahve kaşığı Kayışkıran kökü demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir ve 30 dk demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür. Günde 3 defa yemek aralarında birer bardak içilir.

Uyarı; Kayışkıran kökünden çay hazırlanılırken asla kaynatılmaması gerekir. Eğer kaynatılırsa birleşimindeki eter yağını kaybeder.

Kayışkıran kökü çayı 1-2 hafta süre içildikten sonra 3-4 gün ara verilmelidir. Çünkü uzun süre çayının içilmesi etkisinin azalmasına neden olur. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz