Kilo Vermeye Yardım Eden Bitkiler Nelerdir?

Guggul, aynı zamanda guggal, devadhupa, Balsamodendrum mukul ve guggulu sudha olarak bilinen Hindistan’da yerli bir ağaç olan Commiphora mukula’nın sakız reçinesidir. Ayurvedik tıpta çağlardan beri kullanılmaktadır. Guggul özütü, guggulsterone adı verilen, kolesterol düşürücü, anti-kanser ve anti-anjiyojenik özelliklere sahip bir fitosteroid içerir.

Guggul; tiroid fonksiyonunu uyarır, böylece metabolizma hızını artırır ve kalori yakmaya yardımcı olur. Son olarak guggul, kötü kolesterolü (LDL kolesterolü) düşürmeye katkıda bulunur ve bu nedenle ateroskleroz tedavisinde kullanılır.

Ginseng

Ginseng, etli kökleri olan yavaş büyüyen uzun ömürlü bir bitkidir. Bu bitki çoğunlukla Çin, Butan, Kuzey Amerika, Kore ve doğu Sibirya gibi soğuk bölgelerde yetişir. Çinliler tarafından yüzyıllardır ilaç olarak kullanılmıştır. Araştırmalar, ginsengin stres, şeker hastalığı, düşük kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düzenlemek için kullanılabileceğini gösteriyor. Stres, kan şekeri ve yüksek kolesterol, kötü sağlık ve kilo artışı için katkıda bulunur. Ginseng, metabolizmanızı artırmanıza yardımcı olur ve gün içerisinde enerjinizi yüksek tutar. Bu nedenle, ginseng çayı içmek kilo vermeye yardımcı olur.

Hibiskus Çayı

Parlak kırmızı renkli hibiscus çiçeğ özütünden hazırlanan Hibiskus çayı, vücuttaki fazla sudan kurtularak kilo vermeye yardımcı olur. Yüksek lifli diüretik özellikleri vardır ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Hibiskus, başka bir enzim olan amilaz üretimini inhibe eden, fazolamin adı verilen bir enzim içerir. Amilaz, karbonhidratı şeker moleküllerine dönüştürmeye yardımcı olur. Ve bu nedenle amilaz üretimini sınırlayarak, vücut tarafından karbon emilimini azaltır. Ayrıca, hibiskus çayı düşük kalorilidir ve tokluğu artırır.

Yerba Mate Çayı

Yerba mate, geleneksel Güney Amerika içeceğidir, olgunlaşmış ve kurutulmuş yerba mate bitkisinden üretilir. Piyasadaki enerji içeceklerinin içeriklerinden biridir. Yerba mate, polifenol ve ksantin içerir, kafein ksantinlerden biridir. Yerba matenin kan şekeri düşürücü özelliklere sahip olduğu ve ayrıca diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğu bulundu. Aynı zamanda ruh halini artırmaya yardımcı olan, enerji düzeylerini yüksek tutan, iştahı bastıran ve kilo kaybına yardımcı olan fitobesinler içerir.

Yeşil Çay

Kuşkusuz yeşil çay, her zaman kilo vermek için en iyi bitki çayıdır. Kateşinler olarak adlandırılan antioksidanlar açısından zengindir. Epigallocatechin gallate olarak bilinen kateşinlerden biri; metabolizma güçlendiricisidir. Yeşil çay, kahve ile karşılaştırıldığında daha az miktarda kafein içerse de, içindeki kafein, yağ yakmayı ve kas performansını artırmaya yardımcı olur. Yeşil çay, yemek yeme isteğini engelleyecek ve yemekten 30 dakika önce tüketirseniz daha az yemek yemeyi sağlayacak mükemmel bir iştah bastırıcıdır.

Pu Erh Çayı

Pu-erh Çay, adını Çin’deki Pu-erh kentinden alır, fermente bir çaydır. Çay yaprakları önce fermente edilip mikroplar tarafından oksitlenmeden önce kurutulur. Şarap gibi, bu çay yaprakları çaylara lezzet ve tat katmak için bekletilir. Pu-erh çayı dalağı sağlıklı tutarak ve böylelikle düzgün sindirim ve emilime yardımcı olarak çalışır. Bu da, kilo kaybına yol açan metabolik hızı artırır.

Aloe Vera

Aloe vera, etli yaprakları olan gövdesi olmayan bir bitkidir. Yapraklarında bir jel barındırır ve bu jel; cilt ve saç sorunları, bağırsak sorunları ve ayrıca kilo kaybına yardım eden detoks işlemine yardımcı olur. Detoks metabolizmayı hızlandırır ve düzgün işleyen metabolizma kilo vermeyi hızlandırır.

Tarçın

Popüler bir Hint baharatı olan tarçının hem tatlı hem de güçlü bir lezzeti vardır. Tarçın metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekeri, LDL kolesterol ve trigliseridlerin azaltılmasında hayati bir rol oynar. Avantajlarıyla şeker hastalığı olanlar için ideal bir çeşni haline gelir. Tarçın, kan şekeri regülasyonunu geliştirmeye yardımcı olan glikoz metabolizmasını da artırabilir.

Kakule

Eşsiz bir lezzet sunan kakule diğer adıyla elaichi bir diğer popüler Hint baharatıdır, bilinen bir termojeniktir, bu da vücudu ısıtmak için yakıt olduğu ve yağ yaktığı anlamına gelir. Kakule aynı zamanda metabolizmayı artırır ve vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Karnınızı aniden tıkayan gaz oluşumunu engeller. Kakule, eski Hint tıbbi sisteminde ve Ayurveda’da yaygın şekilde kullanılmıştır. Vücudunuzun metabolik hızını artırmak için yemeğinize biraz kakule ekleyin.

Sarımsak

Bu bitki, kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olan, bağışıklık sisteminizi geliştiren ve ölümcül kansere karşı savaşmak için ortak soğuk algınlığını iyileştiren sihirli şifa özellikleri ile birlikte gelir. Son araştırmalar bu sihirli bitkinin bel bölgesindeki yağları eritebildiğini gösteriyor. Sarımsak, açlık isteğini bastıran ve metabolizmayı artıran allicin adı verilen eşsiz bir bileşim içeriyor.

Arnavut Biberi

Beyonce’nin ünlü zayıflama diyetinin de ana maddesi olan Arnavut Biberi, kapsaisin açısından zengin bir bileşiktir. Bilinen bir termojenik olarak, kapsaisin vücudun ısı üretmek için yağ yakmasına neden olur. Yağ dokusunu çözdüğü ve kalori alımını azalttığı bilinmektedir. Arnavut biberi, aynı zamanda kandaki yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Karabiber

Biberden bahsederken karabiberi de unutmayalım. Arnavut biberinin bir kuzeni olan karabiber piperine bakımından zengindir. Karabibere karakteristik lezzetini veren şey, piperine içeriğidir. Piperine özelliklerinden biri, kilo vermeye yardımcı olan yağ hücrelerinin oluşumunu engellemektir. Yağ yakma sürecini hızlandırmak için karabiber ve Arnavut biberini birleştirebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil metabolizmayı % 20 artırır, bu da kalori yakma sürecini hızlandırır. Bu bitkiden küçük bir parça yemeğinize ekleyin ve obezite ile nasıl savaştığını görün. Boğaz ağrısı ve diğer bazı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir. Bağırsakları yatıştıran antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Zencefilin, iştahınızı bastıran özelliklere sahip olduğu gösterildiğinden, açlık duymayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kimyon

Kimyon, Hint mutfağında neredeyse her tarifte kullanılan başka bir popüler baharattır. Vücudun gerekli enerjiyi almasına yardımcı olur ve mükemmel bir sindirim yardımcısıdır. Kimyonu kilo vermede etkin bir madde haline getiren bu sindirim özelliğidir.

Karahindiba

Karahindibanın sadece görünüş güzel değildir, aynı zamanda yenilebilir de! Aslında yararlı besin maddeleri ile doludurlar. Karahindibanın, sindirim sürecini yavaşlattığı gösterildi. Bu, kendinizi daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar; bu da, çok fazla yiyemeyeceğiniz anlamına gelir. Karahindiba, diyet lifi, antioksidanlar, mineraller ve K vitamini bakımından zengindir. Ayrıca serbest radikallere saldıran ve karaciğerinizi korumaya yardımcı olan beta-karoten içerirler.

Zerdeçal

Zerdeçal, parlak sarı pigmentli bir kök bitkidir ve Güney Asya’ya özgüdür. Hindistan’da yüzyıllar boyu ilaç olarak kullanılmıştır. Curcumin, zerdeçala parlak rengini veren bir bileşiktir ve yağ eritme özelliği vardır. Zerdeçal kandaki kötü kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Hardal Tohumu

Hardal tohumları hardal bitkisinin siyah veya sarımsı beyaz tohumlarıdır. Çoğunlukla Hindistan, Nepal, Macaristan, Kanada ve ABD’de yetişir. Çoğunlukla Hint körilerinde, çeşni olarak ve salata sosu olarak kullanılır. Hardal tohumu düşük karbonhidrat ve kalori içerir ve vitamin B12, folat, tiamin ve niasin bakımından zengindir. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve kötü kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

Kişniş Tohumu

Bu aromatik baharat düzenli olarak Hint, Bangladeş ve Pakistan mutfaklarında kullanılmaktadır. Kişniş tohumları tohumlar kahverengileşince bitkiden hasat edilir. Antioksidanlar, sağlıklı yağlar ve bakır, potasyum, çinko, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içerir. Bağışıklığı artıran C vitamini bakımından da zengindir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz