Korku Dolu İçeriğe Sahip Yasaklanan 8 Kitap

yasaklanan kitaplar

Dünyaca ünlü bazı kitaplar herkes tarafından bilinmekte. Belki bu gün size isimlerini vereceğim kitapları siz de okudunuz ya da beyaz perdeye uyarlanan filmini izlediniz. Pek çoğu da adını bildiğiniz eserler. Harry Potter,Alice Harikalar Diyarında, Don Kişot gibi hepimizin bildiği kitaplar. Ama bu kitapların dünyada pek çok yerde farklı gerekçelerle yasaklandığını pek bilen yok sanırım. Evet Pek çok film uyarlaması bulunun dünyaca ünlü bu kitaplar yasaklanmış durumda. Aynı şey sanırım filmler için geçerli değil. Bu gün size dünyada yasaklanmış olan kitaplardan 8 tanesini tanıtmak istiyorum. Bakalım yasaklanma gerekçeleri nelermiş ?

Mein Kampf

Adolf Hitler’in yazmış olduğu bu kitap, okuyan kişilerin nazi akımından etkilenmesinden dolayı yasaklanmıştır. Fakat bu kitapla ilgili yanlış bilinen şey, sabun yapımında bahsettiğidir. Kitapta buna dair bir bilgi yoktur.

Harry Potter

Ülkemizde de pek çok filmi yayınlanan Harry Potter, Amerika’da satanistliği nitelendirdiği için yasaklanmıştır. Ülkemizde ise, bu yönde herhangi bir duyum veya algılama mevcut değil.

Davinci Şifresi

%70’i Müslüman olan Libya’da Davinci Şifresi, Hristiyanlığa saldırıda bulunduğu gerekçesi ile yasaklanmış. Büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede bu sebeple yasaklanması ilginç doğrusu.

Don Kişot

Çocukların ilk okuduğu kitaplardan bir tanesi olan Don Kişot hayır severliğin değersizleştirildiği gerekçesi ile yasaklanmış. Don Kişot nedeni ile hayır sever insanlar yetişmiyormuş..

Amerikan Sapığı

Bu kitap da beyaz perdeye aktarılmış ve filmi çok ses getirmişti. Kitapta işlenen cinayetler kan donduran cinsten ve son derece ayrıntılı olduğundan yasaklanmıştır.

Alice Harikalar Diyarında

Beyaz perdeye aktarılan kitap, çizgi film, animasyon ve sinema versiyonu ile pek çok defa hayranları tarafından izlenen bir eser. Kitabın yasaklanma sebebi ise, gelecek neslin hayvanlar ve insanların eşit tutulmaması.

The Spycather

Bu kitap, İngiliz istihbarat örgütünün marifetlerini ortaya çıkardığı için, 1987 de yasaklanmıştır. Derin devlet hakkında kitap yazma fikrine hiç de sıcak bakmamışlar anlaşılan.

Hayvan Çiftliği

İkinci Dünya savaşında yazılamış olan bu siyasi kitap, Stalin’in konumunu güçlendirmemek adına yayınlanmamış ve yasaklanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz