Kuru Veya Kıvırcık Saçlar İçin Yatıştırıcı Saç Maskesi

saç maskesi

Belki hiç saç maskesi yapmak istemediniz ama saçınıza sürdüğünüz bir şeyin, özlemini çektiğiniz saçlar için size yardımcı olabileceğini düşünün! Bir saç maskesi, saçları beslerken, parlaklığı artırır ve elektriklenmeyi önlemek için kolay ve basit bir yoldur ve en güzeli de evde yapılabilir. Peki kim bir saç maskesi yapmalıdır? Hemen hemen herkes için geçerli olabilir fakat güneşte çok fazla zaman harcayan veya saç boyası veya diğer kimyasal ürünleri saçlarına uygulayan herkes için sağlık yararları sunabilir.

Saç boyamanın, gerçekçi bir şekilde, saç renginin değişmesi için ilk akla gelen yöntem olduğu belli ve kabul edilebilir ancak bu kimyasallar saçlarınıza zamanla zarar verir, özellikle de düzgün bir şekilde kullanılmazlarsa.

Saçınızı ister kuaförde ister evde boyayın, saçınıza ve kafa derinize düzenli olarak iyi bir maske uygulaması yaparsanız, bu cansız ve işlem görmüş saçlarla mücadele edebilirsiniz. Tıpkı bazı vitaminlerin saç sağlığını geliştirdiği gibi.

Saç kreminizin de iyi şeyler yapabileceğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak saç kremi kısa bir süre saçın yüzeyine oturduğundan yararları saçın derinine erişemez. Ve kırılmış saç uçlarınızdan endişe duyuyorsanız, bir saç maskesi işlemi fark yaratabilir. Saç kestirmek çözümün bir parçasıdır, ancak düzenli maske uygulaması bu kırılmış saç uçlarının nemi tutmasına ve daha az fark edilmesine yardımcı olabilir.

Kuru veya Kıvırcık Saçlar İçin Bir Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu saç maskesini yapmak için, bir blender kullanmanız en kolayı olur, ayrıca bir kap ve fırça da kullanabilirsiniz. Saçlara fayda sağlayan Hindistan cevizi yağı ve avokadoyu karıştırıcıya yerleştirerek başlayalım. Kıvırcık saçlar için yukarıdaki maddeler listesine göre zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Elde çırpıcı kullanıyorsanız, Hindistan cevizi yağı hafifçe ısıtılarak yumuşatılmalıdır. Hindistan cevizi yağı, dişlerinizi beyazlatmaktan sivilceleri zapt etmeye kadar her şeye iyi geliyor, ancak saç maskesi için de mükemmel bir bileşendir. Hindistan cevizi yağı, yağ asitleri bakımından yüksek olduğu için, bu yağ asitleri, kafa derisi ve saç için çok fazla besin ve nemlendirme sağlar. Araştırmalar, Hindistan cevizi yağının saç kopmalarını azalttığını ve kıl folikülüne nüfuz ettiğini göstermiştir.

Avokado saçın durumunu iyileştirmek için uzun zamandır kullanılmıştır. Avokado, gezegendeki en besin dolu gıdalardan biri olarak bilinir ve saç büyümesini teşvik ederken saçlarınızın dökülmesine engel olabilir! Bazı vitamin eksikliği, saçlarınızın parlaklığını azaltabilir.

Yumurta, muhtemelen 1940’lardan beri sağlıklı saçlar için kullanıldı. Yumurtalar lesitin ve protein ile doludur, saçlarınızı güçlendirip nemlendirmeye yardımcı olabilir. İçerdiği kükürt, kepekleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Ham bal, havadaki nemi çeken bir nemlendiricidir. Çok sayıda antioksidan içeren, antibakteriyel ve sağlıklı saç derisi ve saç dökülmesini engelleyen bir maddedir.

Biberiye yağı düzenli olarak kullanıldıktan sonra yeni ve hızlı saç büyümesinde bir artış yaşanabilir. Kan damarlarını genişletirken hücre bölünmesini teşvik ettiği için, yeni saç büyümesini teşvik eder, saç köklerini uyarır. Lavanta yağı, saçlar için harika ve biberiye gibi saç büyümesine yardımcı olabilir.

Malzemeler;

  • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Yarım olgun avokado
  • 2 yumurta
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 5-10 damla biberiye yağı
  • 5-10 damla lavanta yağı

Yapılışı;

Blender içine Hindistan cevizi yağı ve avokado koyun. Yumurtaları ve balı ekleyin; biberiye ve lavanta yağlarını ilave edin. Uygulamak için saçınızı nemlendirin, maskeyi eşit bir şekilde saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızı duş başlığı veya havlu ile örtün. 45 dakika ila bir saat boyunca bekletin. Maskeyi hafif şampuan ve saç kremi ile yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz