Kuruyemişler Zararlı Mıdır?

kuruyemişler zararlı mı

Kuruyemiş denildiği zaman hemen hepimizin gözlerinin önüne fındık, fıstık gibi güzel şeyler gelir. Sevmeyenimiz de yoktur sanırım. Hem kim sevmez ki bir avuç fındığı, antep fıstığını.. Özellikle öğünler arası atıştırmalar için birebir olduğunu da biliriz. Düşük kalorili olduğu için de pek dikkat etmeyiz yediğimize.. Ancak uzman diyetisyenlere göre kuruyemişler pek masum değiller. Çünkü kuruyemişlerin %60’dan fazlası yağ içeriyor. Bu da aşırı tüketimler söz konusu olduğu zaman ciddi oranda yağlanmamız anlamına geliyor.

Kuruyemiş Her Zaman Yenir Mi?

Kuruyemiş tüketimi sağlıklı bir beslenme programında mutlaka yer almalı. Özellikle sabah – öğle, öğle ve akşam ara öğünlerinde açlığı bastırmak adına az miktarlarda tüketilmeli. Çünkü kuruyemişler hatırı sayılır miktarda antioksidan içerirler. Yine kuruyemişler bağışıklık sistemini güçlendirme, büyüme gelişme evresinde yardımcı olma aşamasında çok iyi birer besin ürünü. Bu aşamada hiç bir sorun yok. Fazla tüketim yapıldığı  zaman ise aşırı yağ oranları tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor ve sağlıklı beslenme zincirini kırmanıza neden oluyor. O yüzden bu ince çizgiye çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kuruyemiş Kalori Değerleri Nedir?

Kuruyemişler aslında azımsanmayacak kadar kalori değerlerine sahiptirler. O yüzden tüketirken mutlaka dikkat edilmeli veya uzman bir diyetisten eşliğinde günlük limitler belirlenmelidir. İşte bazı kuruyemiş ürünlerinde ki kalori değerleri;

  • Bir avuç fındık (45 gr.) içerisinde 286 kalori yer almaktadır.
  • Üç tane ceviz içerisinde 78 kalori yer almaktadır.
  • Bir avuç fıstık (50 gr.) içerisinde 265 kalori yer almaktadır.
  • Bir avuç kavrulmuş badem (45 gr.) içerisinde 259 kalori yer almaktadır.
  • Bir avuç (30 gr.) beyaz leblebi içerisinde 107 kalori yer almaktadır.

Buradan yola çıkarak kalori konusunda bir hesaplama yapabilir, kendinize günlük limitler belirleyebilirsiniz.

Kuruyemiş Tüketmesek Olur Mu?

Bu konu aslında tamamen uzmanların cevaplaması gereken bir soru. Ama genel olarak kuruyemişlerin faydasına bakacak olursak belirli limitler dahilinde tüketmemiz tamamen sağlığımız açısından çok iyi olacaktır. İçerdiği besin değerleri ve vücuda kattığı genel özelliklere bakarsak bir çok gıdadan daha sağlıklı ve güzeller. Bu konu da aklınıza takılan bir şey olursa yorum olarak belirtiniz, uzman diyetisyen arkadaşlarımız size en iyi şekilde cevap verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz