Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı Mıdır?

Lazer epilasyon uygulamasının başlangıcı aslında 1964 yılında lazer ışığının bulunmasına dayanmaktadır, daha sonra 1983 yılında Dr. Rox Anderson tarafından ortaya atılan selective phototermolyse tezi ile geliştirilmiş ve bu tez üzerinden daha fazla kullanım alanı için uyarlanmıştır ve günümüzde lazer epilasyon adı altında da kullanılan bir hale gelmiştir.

Malum bütün insanlarda saç ve tüyler sürekli büyür ve siz kestikçe onlar büyümeye devam eder bu şekilde de sürekli bunlarla uğraşmak durumunda kalırsınız. Bu durum erkeklerde sakal, bıyık yada sırt bölgesinde tüylenme olup aslında kadınlarda olduğu kadar erkeklere rahatsızlık vermez ancak bazı durumlarda da özellikler erkeklerde meydana gelen sırt ve göğüs bölgesindeki aşırı tüylenme rahatsızlık verebilir, bunu bazı erkekler jilet ile traşlayıp çözmeye çalışırlar fakat bu kesin bir sonuç olmaz belli bir zaman sonra yine bu tüyler uzamaya başlar ve eski hallerini alırlar ve siz yine onları kesmek durumunda kalırsınız.

Kadınlar için ise durum daha hassastır, bacak yada yüz bölgelerinde meydana gelen tüylenmeler onlar için doğal olarak daha rahatsızlık vericidir, estetik olarak hoş bir görüntü vermez o nedenle kadınlar da bu durumdan kurtulmak için ağda yapmak gibi acı veren durumlara katlanmak zorunda kalırlar tabi ağda işlemini de erkeklerin jiletle tüylerini kesmesi gibi onlarda sürekli belli periyotlarda tekrarlamak zorundadırlar. Bu durum lazer ışığı ve buna bağlı olarak lazer epilasyon uygulamasını başlaması ile artık zor bir işlem olmaktan çıkmıştır ve ağda yada jilet yöntemlerindeki sıkıntılardan da hem kadınları hemde erkekleri kurtarmış olmaktadır.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon aslında lazer ışığınının kullanılarak bir bölgeye verilen tek dalga boyundaki lazer ışığıdır ve bu ışık sadece uygulandığı bölgeye etki eder, lazer epilasyon tedavisinin uygulama presibi aslında en basit deyimle uygulandığı bölgedeki kıl köküne ısı vererek bu kökün ısı ile tahrip edilmesini sağlamaktır bu şekilde tahrip olan kıl kökleri sayesinde tekrar uzaması engellenmiş olur ayrıca lazer epilasyon uygulaması yaparken cilde yada vücudun herhangi bir yerine de zarar vermemiş olunur. Kullanılan lazer ışığı o seansta uzayan kıllarınıza etki eder yani tam ve etkili sonuç için durumunuza göre beş yada altı seans lazer epilasyon uygulamasına gitmeniz gerekebilir.

Lazer epilasyon tedavisinde kullanılan iki tür lazer tipi vardır, bunlardan birincisi alexandrite ve ikincisi ise diode lazer cinsidir. Bu iki farkı lazer cinsi kişinin ten rengine göre tercih edilir, alexandrite tipi lazer kıl köklerine etki ederek uzamalarını engellerken, diode tipi lazer ise daha uzun dalga boyu kullanarak koyu cilde sahip olan kişiler için daha iyi lazer epilasyon seçeneği olmaktadır.

Birçok kişinin merak ettiği bir başka nokta da lazer epilasyon sırasında bir acı hissedilip hissedilmediğidir, evet az da olsa bir acı hissedebilirsiniz ancak bu katlanılabilir bir düzeydedir yani lazer epilasyon tedavisinden canım acır diye korkuyorsanız artık bu endişenizden kurtulabilirsiniz. Ancak ufak bir bilgi vermek istiyorum, lazer epilasyon seansı sonrasını takip eden iki yada üç gün boyunca cildiniz hassas olabilir, hafif kızarıklıklar veya az da olsa ağrı hissedebilirsiniz bunlar için buz tedavisi uygulayabilirsiniz, ayrıca lazer epilasyon seansından sonraki birkaç gün içinde de çok fazla güneş ışığına maruz kalmamanız gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Herkese Uygulanabilir Mi?

Evet aslında onbeş yaşından büyük ve herhangi bir cilt hastalığı olmayan herkese lazer epilasyon uygulanabilir ancak çok koyu tenli kişilerde lazer epilasyon pek iyi bir tercih olmayabilir, çünkü bu tip kişilerde cilde uygulanan lazer ışığı ve enerjisi çok fazla cilt içine çekilir ve etkisini yitirir bu durumda da bazı yan etkiler ortaya çıkabilir ayrıca daha fazla seansa gitmeleri de gerekebilir o nedenle lazer epilasyon için en uygun kişiler açık tenli ve koyu renk tüye sahip olanlardır.

Lazer Epilasyon Merkezi Yada Uzmanını Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle sitemizde birçok lazer epilasyon merkezinin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz, diyelim ki bir tanesini seçtiniz ve gittiniz dikkat etmeniz gereken bazı husular var, öncelikle içeri girdiğinizde ortamdaki hijyen durumuna bakın zaten bunu girer girmez farkedersiniz ayrıca orada çalışan personelin bakımlı ve temiz olması da önemli. Çalışan personel ne kadar profesyonel onuda inceleyip anlamaya çalışın bütün bunlar gittiğiniz lazer epilasyon merkezi hakkında size fikir verecektir.

Lazer epilasyon tedavisini uygulayacak olan doktorların sizin hakkınızda da size soru sorup medikal geçmişinizi öğrenmeleri, herhangi bir hastalığınız olup olmadığı sormaları yani sizin hakkınızda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir çünkü bütün bunları bilmeden sizi iyi analiz etmeden en iyi bir lazer epilasyon tedavi yöntemeni de bilemezler ayrıca olası bir alerjik durumunda önüne geçemezler o nedenle tüm bu detaylar çok önemli.

Bunların dışında sizinde onlara sorular sormanız gerekmekte, lazer epilasyon uygulamasını ne kadar zamandır yaptıkları, lazer epilasyon tedavisinde bugüne kadar elde ettikleri referanslar hakkında bilgi vermeleri, yapılan lazer epilasyon seanslarında yüzde kaç başarıya sahip oldukları, tedavi sonrasında nasıl hizmet verdikleri gibi sorular gittiğiniz lazer epilasyon merkezinin kalitesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca uygulamayı yapacak olan doktora da ne kadar zamandır lazer epilasyon uygulaması yaptığını, aldığı sertifikaların neler olduğu hatta o sertifikaları görmek istediğinizi, kullandığı makinalar hakkında bilgi istediğinizi, lazer epilasyon eğitimini nerede aldığı gibi sorular sormaktan çekinmeyin sonuçta bir lazer epilasyon için yüksek miktarda para ödeyeceksiniz ve sağlığınızla ilgili bir hizmet alacaksınız doğal olarak bu sizin hakkınız.

Ayrıca kaç seans lazer epilasyon uygulacaklarını, bunun maliyetinin ne olacağını, olası bir rahatsızlık, alerjik durum yada olası bir ağrı da ne gibi tedaviler uygulayacaklarını da sormayı ihmal etmeyin, eğer tüm bunları sormadan lazer epilasyon seanslarıns başlarsanız ucu açık bir durumlar karşılaşırsınız ve belki de hem zamanınız hemde paranız boşa gider.

Avantajları Nelerdir?

 • Lazer epilasyon birçok kişide kalıcı yada uzun vadeli çözüm sağlanır.
 • Vücudun geniş bölgelerinde yani bacak, sırt gibi yerlerinde uygulanması avantaj sağlar.
 • Hızlı bir şekilde vücudunuzda rahatsız veren tüm tüylerin temizlenebilme şansı vardır.
 • Lazer epilasyon geriye batmış kılların tedavi edilmesini sağlar.
 • Lazer epilasyon tedavisinin herhangi bir enfeksiyon yada cilt hastalığı riski bulunmamaktadır.
 • Tüylerde tekrar herhangi bir büyüme olsa bile bu tüyler açık renkte olacağı için estetik açıdan önemsiz olacaktır.
 • Lazer epilasyon ciltte bir yara, tahriş yada daha önemlisi kansorejen bir etkisi olmaz
 • Ağda gibi yöntemlere nazaran lazer epilasyon çok daha az acı veren ve çok daha uzun süre kalıcılığını koruyan bir tedavi yöntemidir.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Kızıl, beyaz gibi renkli tüylerde koyu renkli tüyler kadar etkili sonuçlar vermez.
 • Kişinin vücudundaki tüylenme durumuna göre her kişide aynı seans sayısında sonuç alınamayabilir, kişiye göre gidilmesi gereken lazer epilasyon seans sayısı artabilir yada azabilir.
 • Bronzlaşmış kişilerde lazer epilasyon uygulanamaz kişinin teninin normal rengine dönmesi beklenmek zorundadır.
 • Tecrübesiz, eğitimsiz ve lazer epilasyon tekniği bilmeyen kişiler tarafından uygulanırsa tahriş, yanık yada yara gibi ciltte istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.
 • Gözünüz lazer ışığına maruz kalırsa zarar görür o nedenle lazer epilasyon sırasında özel gözlükler takılması zorunludur.
 • Herhangi bir cilt hastalığı olan kişilerde lazer epilasyon uygulaması yapılamaz.
 • Birde işin maliyet kısmı var, lazer epilasyon pahalı bir uygulamadır bunu da göz ardı etmemek gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Uygulaması Başarısız Olabilir Mi?

Belkide milyonlarca kişi lazer epilasyon tedavisine başvurmaktadır, bunların içinden tabi ki belli bir kesimde istenilen sonuçlar alınamayabilir yani yüzde yüz başarı sağlanacak garantisi malesef yoktur ancak başarı yüzdesi oldukça yüksektir, lazer epilasyon tedavisinde ortalama yüzde 80’in üzerinde istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulma oranı vardır ve bu durum kalıcıdır.

Lazer epilasyon hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştım umarım açıklayıcı olmuştur, bir başka yazımda görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz