Lohusalıkta Beslenme

Emzirmek, annenin metabolizmasına günlük 500 kalorilik ekstra bir gereksinim yükleyecektir. Dengeli beslenen; sebze meyveyi, süt ve süt ürünlerini, proteinden zengin gıdaları ve tahıl grubunu yeterince tüketen bir anne hem kendisinin hem de bebeğinin ihtiyacını karşılayacaktır.

Emziren annenin günlük beslenmesinde, en az 3 porsiyon süt veya süt ürünü, 5 porsiyon taze sebze meyve, 3-4 porsiyon et, tavuk, balık, yumurta, baklagiller bulunmalıdır. Eğer, anne yeterli ve dengeli beslenmiyorsa, hem bebeği gereğince besleyemeyecek, hem de kendi sağlığı uzun dönemde olumsuz etkilenecektir.

Emzirme beslenme konusunda sağlıklı ve bol miktarda süt vermek için bir diğer önemli konu da sıvı alımıdır. Anne ihtiyaç hissettikçe, özellikle emzirme sırasında yeterince su, önerilen bitki çayları, meyve suyu, ayran, komposto gibi sıvılar tüketmelidir. Annelerin en çok sorduğu soru az gelen sütü nasıl ve hangi gıdalarla arttıracaklarıdır.

Bazı gıdaların sütü arttırabileceği iddia edilse de kesin bir bilgi yoktur.Yaygın bir inanışa göre sütü en çok tahıllar ve taze bezelye arttırmaktadır. Tahıllı ekmek,arpa ve özellikle malt içeren içeceklerin süt miktarını arttırdığı iddia edilmektedir.Ülkemizde de buna yönelik eczanelerde alkolsüz malt içecekleri satılmaktadır.

Hatta bazı Avrupa ülkelerinde süt veren anneler için özel üretilmiş ,içine şeker katılmış, katı formda ,bira mayası-malt karışımı yiyecekler eczane ve marketlerde satılmaktadır. Diğer sütü artırdığı iddia edilen besin ise  içecek olarak ısırgan otu ve rezenedir.

Lohusanın çay olarak  rezene içmesinde herhangi bir sakınca yoktur ,hatta yeni doğan bebeklere gaz çıkartması için de önerilmektedir.Kesin olan tek şey ;bol sıvı , su tüketilmesi ,memelere düzenli yapılan (günde 3-4 kez) yumuşak masajlar ve düzenli-sıralı emzirme, süt miktarının artması için en uygun yöntemlerdir.

Loğusaya sağlıklı bir emzirme için bazı gıdalar ve beslenme tarzı önerildiği gibi yasaklanan  da vardır.Kafeinin günde 2  fincandan fazla tüketimi bebekte huzursuzluk, uyku problemlerine yol açabileceğinden önerilmez.

Zaten uykuya dalamayan, zor uyuyan bir bebek de hiçbir anne için istenecek bir şey değildir . Kolalı içeceklerden de aynı nedenle mümkün olduğunca kaçınmalı, çay ise açık ve limonlu içilmelidir. Bitki çayları içilecekse  mutlaka doktora danışılmalıdır.

Sigara tabii ki kesinlikle tavsiye edilmez. Bir çok tiryaki anne gebelikte içmedikleri sigaraya tekrar başlamaları için doğumu dört gözle beklemektedirler.

Bebeğin sigara dumanına veya annenin üstüne sinmiş kokuya maruz kalması bir yana, anne sütündeki kalıntılar da huzursuzluk, kusma ve ishale, bebeğin yeterli kilo alamamasına yol açabilir. Sigara tiryakisi anneler gebelikle birlikte, bu kötü alışkanlıklarından kurtulmalıdırlar. Sigaranın içindeki nikotinin süte geçtiği unutulmamalıdır.

Eğer, bebek annenin aldığı bazı gıdalara hassasiyet gösteriyor, sonrasında huzursuz oluyorsa anne bir süre o gıdadan uzak kalmayı deneyebilir. Bebeğin rahatladığını fark ederse, emzirme süreci boyunca o gıdayı beslenmesinden çıkarabilir.

Ailede belli bazı gıda alerjileri varsa, bu gıdalarda da dikkatli olmakta yarar vardır. Kesin kanıtlanmış olmasa da, lahana, karnabahar, kuru baklagiller, soğan sarımsak gibi keskin kokulu gıdalar sıkça suçlanmakta, bebekte gaz sancısını arttırdığı ileri sürülmektedir. Böyle bir durum gözlenirse, anne bir süre bu gıdalardan uzak kalmayı deneyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz