Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

Mehmet Akif Ersoy

Kimdir : Şair
Doğum : 20 Aralık 1873
Ölüm : 27 Aralık 1936

Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Âkif Ersoy, 20 Aralık 1873 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Arnavutluk’un Şuşise köyü nde, annesi ise aslen Buharalı’dır. Bir medrese hocası olan babası Mehmet Tahir Efendi, oğluna “Ragif” adını verdi. Ancak bu isim söylenmesi açısından zor olunca annesi ve çevresi tarafından kendisine Âkif denmeye başlandı.

Henüz dört yaşında iken Fatih’te Emir Buhârî Mahalle Mektebine başladığı ilköğrenim hayatını Fatih’teki iptidâî Mektepte (ilkokul) tamamladı. Orta Öğrenimine Fatih Merkez Rüştiyesi Nde devam eden Âkif, dil derslerine büyük ilgi duyarak, özel öğretmenlerden Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı. Arapça ve İslami bilgiler alanında babası tarafından yetiştirildi.

Rüştiye Den (Ortaokul) sonra Mekteb-i Mülkiye’nin idadi (lise) bölümünde okurken şiirle uğraştı. Babasını kaybettikten sonra mezunlarına memuriyet verilen bir yüksek okul seçmek zorunda kaldı. 1889’da Halkalı’daki Baytar Mekteb-i Âli (Veterinerlik Fakültesi)’ne parasız yatılı olarak girdi ve bu okulu 1893’te birincilikle bitirdi.

Ziraat Bakanlığı Veterinerlik İşleri’nde memuriyet hayatına başladı. Baytarlığa (Veterinerliğe) başladığı dönemlerde bile şiir ile meşgul olan Mehmet Âkif, mesleğinden çok şairliği ile tanınmaya başlandı. 1906’da Halkalı Ziraat Mektebi ve 1907’de Çiftçilik Makinist Mektebi Nde öğretmenlik yaptı. 1908’den sonra ise Edebiyat Fakültesi ile Dârülhilâfe Medresesi’nde “Osmanlı Edebiyatı” hocalığında bulundu.

1908’de II. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte Eşref Edip’in çıkardığı Sırat-ı Müstakim ve sonra Sebilürreşad dergilerinde sürekli yazılar ve şiirler yazmaya başladı. 1913 yılında Mısır’a iki aylık bir gezi yaptı. Dönüşte Medine’ye uğradı. Bu gezilerde İslam ülkelerinin maddi donatım ve düşünce düzeyi bakımından Batı karşısındaki zayıflıkları konusundaki görüşleri pekişti.

Çocukluk yıllarından itibaren ailesinden aldığı vatan sevgisi ve yüksek bilgi birikimi sayesinde edebiyata ilgi duydu. Vatan sevgisiyle dolu şiirler yazmaya devam etti. 1918 yılında Mondros Barış Antlaşması imzalanınca vatanın gözlerinin önünde bölünmesine göz yummadı ve kendine milli mücadelede bir rol belirledi.

İlk TBMM’ye Burdur vilayeti vekili olarak girdi (1920). Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı yeni ülkenin milli marşını belirlemek için ödüllü bir yarışma açtı. Mehmet Akif bu ödülü istemediği için yarışmaya katılmak istemedi. Yine de ısrarlara dayanamayıp yarışmaya ödülü almamak şartıyla katıldı. 17 Şubat 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921 günü TBMM’de kabul edildi. Ödül olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer (Kızılay) bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Darü’l-Mesâi Vakfı’na (İş Evi) bağışladı.

Bütün şiirlerini Safahat adlı kitabında toplayan Mehmet Âkif, Türk Milletine armağan ettiği İstiklal Marşı’nı kitabına koymayarak bu marşın “Milletin malı” olduğunu söylemiştir.

1923 yılında Abbas Halim Paşa’nın daveti üzerine Mısır’a giderek 1929-1936 yılları arasında Kahire’deki “Câmiü’l-Mısriyye” Üniversitesi’nde, Türkçe öğretmenliği yaptı. 1936’da çok sevdiği vatanına dönen milli şair Mehmet Âkif Ersoy 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti ve Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Mehmet Akif Ersoy Şiirleri

Hayatın Anlamı Senın Bakıslarında

Seyfi Baba

Adamlığın Yolu Nerdense, Bul Da Girmeye Bak.

Ah O Din Nerde

Âhiret Yolu

Ahlakımız Yükselmeli

Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak

Ayrılık Hissi Nasıl Girdi Sizin Beyninize?

Azmine Sarıl

Bayram

Bir Gece

Birlik

birlik bağı

Bülbül

canan yurdu

Cenk marşı

Çanakkale Şehitlerine

Çanakkale Şehitlerine

Çocuklara

Durmayalım

Duygusuz Olmak

Edirne

Eser

Ey Adem Oğlu

Ey Adem Oğlu Allah Aşkı

Ey Yolcu, Uyan!

fatih Camii

Fatih Kürsüsünde seçmeler

Gitme Ey Yolcu

Hasta

Haya Öğren

Haya Sıyrılmış İnmiş

Hüsran

İki Üç Balta Ayırmaz Bizi Mazimizden

İsmi olmayan şiirler 1

İsmi olmayan şiirler 2

İsmi olmayan şiirler 3

İsmi olmayan şiirler 4

İsmi olmayan şiirler 5

İsmi olmayan şiirler 6

İstiklâl Marşı

Kıssadan Hisse

Kosova

Leyla

Meyhane

Müslümanlık Nerde

Necid Çöllerinde

Nerdesin

Nevruz’a

Oğlum ,Bu Temenni Neye Benzer ,Bana Bak:

Olmaz ya… Tabii…

Ordunun Duası

Pek Hazin Bir Mevlid Gecesi

Resim İçin

Resmim İçin

Ressam Haklı

Sabah iskambil atar kahvede, akşam domine…

Safahat İçin

Sırtlan

Sultan Yalısı

Süleymaniye Kürsüsünden

Şark

Şehitler Abidesi İçin

Tebrik

Tek Hakikat

Tükürün

Uyan

Ümidin Her Zaman Haib

Ya Rab Bu Uğursuz Gecenin Yok Mu Sabahı?

Ye’s

Yeis Yok

Zulmü Alkışlayamam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz