Mesane Kanseri Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mesane tabakasının iç hücrelerinin kontrolsüz olarak artması sonucu gerçekleşir. Mesane kanseri, Dünya üzerindeki en yaygın kanser hastalıklarından olan prostat kanserinden sonra en sık rastlanan ürolojik kanserdir. Erkeklerdeki kanserlerin %6.2’sini oluşturan mesane kanseri, erkeklerde kadınlara göre üç kat daha sık görülmektedir.

Yaş grubu fark etmeksizin görülebilen bu hastalık çoğunlukla ileri yaş hastalığıdır. Sigara tüketiminin yaş aralığı her geçen gün düşmekte olup, ev içerisinde içilen sigaranın çocuklara verdiği zarar ile birlikte mesane kanseri her yaş insanda görülebiliyor.

Mesane Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

  • Vücutta uzun süreli taş yada sonda bulunması.
  • Çeşitli ağrı kesici ilaçlar ve sûni tatlandırıcılar.
  • Ailede bulunan Mesane kanseri.
  • Uzun süreli mesane iltihabı.

Mesane kanseri nedenleri arasında saydığımız bu durumlardan en önemlisi sigaradır. Risk, sigaranın ne kadar süredir tüketildiği, içilen sigara sayısı ve içeri çekilen duman miktarı ile doğrudan orantılıdır. Sigara kullanan kişiler ile hiç sigara kullanmayan kişiler kıyaslandığında mesane kanseri, sigara tüketen kişilerde 4 kat daha fazla görülmektedir. Risk ancak, sigara bırakıldıktan yirmi yıl sonra içmeyenlerin seviyesine inmektedir.

Mesane Kanserinin Teşhisi Nasıl Konulur?

Muayene edildiğiniz de sizden idrar tahlili, ultrason ve yağlı-ilaçlı böbrek filmi denilen İVP istenebilir. İdrar içerisinde kötü huylu tümör hücresi aranması yani idrar sitolojisi yapılabilir. Gerektiği takdirde ileri inceleme yöntemleri kullanılabilir. Bu teşhiste en önemli olan işlem sistoskopidir. Yapılan işlem idrar yolları ve idrar kesesinin özel ve ışıklı bir alet ile gözlenmesidir.

Mesane Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Teşhis konulan hastaya hastalığı hakkında ve yapılacak operasyon hakkında bilgi verilir. Daha sonra özel aletler yardımı ile idrar yolundan girilerek şüpheli oluşum oradan alınır. Çıkartılan parçanın tanısının konulabilmesi için patolojik incelemesi yapılır ve kesin tanı konulur. Bu inceleme ile birlikte tümörün yayılma derecesi de tespit edilir.

Her kanser türünde olduğu gibi mesane kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Erken teşhis, ilave işlem gerektirmeden sadece takip edilerek giderilebilir. Mesane kanserinin geç fark edilmesi ise ameliyat şansının kaybolmasına bile sebep olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz