Mithat Cemal Kuntay Kimdir?

Mithat Cemal Kuntay
Mithat Cemal Kuntay

1885’te İstanbul’da doğan yazar, 1956’da İstanbul’da yaşamını yitirdi. Eğitim hayatında Vefa İdadisi’ni ve Mekteb-i Hukuk’u bitirdikten sonra doktora sınavına girdi. Bu sınavdan başarıyla çıkan yazar, Hukuk Mektebi’nde İdare Hukuk’u asistanlığı görevinde bulundu.

Yazar, daha sonra Adliye Nezareti Özel Kalemi’nde görev almaya başladı. Mithat Cemal Kuntay, bu kalemdeki görevinde müdürlüğe kadar yükselmeyi başardı. Birinci Hukuk Mahkemesi üyeliğinden sonra Beyoğlu Dördüncü Noteri oldu. Yazar, hayatının ilerleyen yıllarında başka bir görevle uğraşmayarak hayatının sonuna kadar bu görevi sürdürdü.

“Mithat Cemal Kuntay” Edebiyatımızdaki Yeri

Mithat Cemal de birçok edebiyatçımız gibi ilk olarak edebiyatın şiir alanında kalem oynatmaya başlamıştır. Onun yazmış olduğu ilk şiiri Çırçır Suyu’nda başlığını taşır. Bu şiir 1901 yılında Malumat Dergisi’nde yayımlanmıştır. Ancak Kuntay’ın edebiyatımızda adını duyurması Sırat-ı Müstakim Dergisi ve Tercüman- Hakikat gazetesi’nde yayımlanan şiirleri ile olmuştur.

Kuntay’ın sadece bir şiir kitabı vardır. Bu kitabın adı Türk’ün Şehnamesi olup içerisinde 82 adet şiir vardır. Şair şiirde vezin olarak Aruz Vezni’ni kullanmış; ancak bu vezni şiirlerinde ustaca kullanmaya başarmış bir şairdir.

Şair, genel olarak ağır bir dile sahip olsa da dilini sadeleştirdiği zamanlar da olmuştur. Eserlerinin isimlerinden de anlaşılacağı üzere vatan ve millet sevgisini konu alan epik ve lirik şiirler yazmıştır. Şair, bazı zamanlar, hicvedecek bir şeyler bulmuş ve bu alanda şiirler yazmıştır. Ancak şairimiz edebiyatın vazgeçilmez unsuru olan aşkı neredeyse hiç işlemedi. Mithat Cemal Kuntay, edebi akımların birbirini izlemesine rağmen hiçbir edebi topluluğa katılmayarak kendi ekseninde şiirler yazdı.

Ancak son zamanlarında kaleme aldığı şiirlerinde 1943-1944 yıllarında Yahya Kemal Beyatlı’dan etkilendiğini görmekteyiz. Kuntay, yazmış olduğu oyunlarda ise yurt sevgisini yalın bir dil kullanarak anlatmaya çalıştı. Kuntay sadece bir adet roman yazmıştır.

Onun tek romanı Üç İstanbul adını taşır. Bu eserde 2. Meşrutiyet ve 2.Abdülhamit yılları anlatılarak yazarın hayatını yansıttığı anlatılır. Ayrıca bu eser 1983 yılında TRT tarafından televizyon dizisi olarak ekranlara taşınmıştır

“Mithat Cemal Kuntay” Eserleri

Şiir: Türk’ün Şehnamesi

Monografi: Namık Kemal, Mehmet Akif

Roman: Üç İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz