Mür Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Mür, Yeni Ahit’te bilge adamın İsa’ya getirdiği 3 hediyeden biri olarak bilinir. Aslında, İncil’de 152 kez bahsedilmiştir. Mür, bir baharat, doğal bir ilaç ve ölüleri arındırmak için kullanıldığı için İncil’de önemliydi. Mür yağı, günümüzde yaygın olarak çeşitli rahatsızlıklara karşı bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Araştırmacılar, güçlü antioksidan aktivitesi ve kanser tedavisi potansiyelinden dolayı mür ile ilgilenmeye başlamışlardır. Ayrıca bazı parazit enfeksiyonları ile mücadelede de etkili olduğu gösterilmiştir.

Mür Nedir?

Afrika ve Orta Doğu’da yaygın olan Commiphora myrrha isimli bir ağaçtan gelen bir reçine veya özsu maddesidir. Botanikle ilişkilidir ve dünyada kullanılan en yaygın uçucu yağlardan biridir. Mür ağacı beyaz çiçekleri ve düğümlü gövdesi nedeniyle farklıdır. Zaman zaman, ağacın yetiştiği kuru çöl koşullarından dolayı çok az yaprağı vardır. Bazen sert hava ve rüzgar nedeniyle garip ve bükülmüş bir şekil alabilir.

Mürü hasat ederken, ağaç gövdeleri reçineyi serbest bırakması için kesilmelidir. Reçinenin kurumasına izin verilir ve ağaç gövdesi boyunca gözyaşları gibi görünmeye başlar. Reçine daha sonra toplanır ve buhar damıtma yoluyla uçucu yağı yapılır.

Yağının dumanlı, tatlı veya bazen acı bir kokusu vardır. Mür kelimesi, Arapça acı anlamına gelen “murr” kelimesinden gelir. Yağ viskoz kıvamlı sarımsı, turuncu bir renktedir. Genellikle parfüm ve diğer kokular için bir baz olarak kullanılır.

Her ikisi de antienflamatuvar ve antioksidan etkileri olan terpenoidler ve seskiterpenler olarak adlandırılan iki aktif bileşik barındırır. Seskiterpenler, özellikle, hipotalamustaki duygusal merkezimizde etkilidir ve sakin ve dengeli kalmamıza yardımcı olur. Bu bileşiklerin her ikisi de antikanser ve antibakteriyel faydaları ile diğer potansiyel terapötik kullanımları için araştırılmaktadır.

Tarihi: Binlerce yıldır geleneksel şifa terapilerinde ve dini törenlerde kullanılmaktadır. Aşağıdaki şekillerde kullanılmıştır:

  • Koku
  • Tahnit (mumyalama)
  • Yemek için lezzetlendirici
  • Saman nezlesi tedavisi
  • Yaraları temizlemek ve tedavi etmek için bir antiseptik olarak
  • Kanamayı durdurmak için bir macun olarak

Çinliler sık ​​sık bir ilaç olarak kullanır ve bu güne geleneksel Çin tıbbının bir parçası olarak gelmiştir. Mısırlılar tarafından başlıca kullanımı mumyalama işlemi içindir ve Yahudiler ibadethanelerde kullanılmak üzere kutsal mesh yağı yapmak için tercih etmişlerdir.

En yaygın tarihsel mür yağı kullanım yöntemi, reçineyi sıcak kömür üzerinde yakmaktı. Yani, bir tören öncesi herhangi bir odada gizemli ve manevi bir hava yaratması için kullanılmıştır. Ayrıca aromaterapide meditatif kalitesi için veya dua için genellikle buhur ile birlikte kullanılmıştır.

Mür kokusu geleneksel olarak, cenaze törenlerinde veya diğer ciddi olaylarda acının bir sembolü olarak görülmüştür. Ancak, zaman zaman daha fazla yükselen bir aroma elde etmek için limon yağı ile harmanlanmıştır.

Güçlü Bir Antioksidandır

Gıda ve Kimyasal Toksikoloji Dergisi’nde 2010 yılında yapılan hayvan tabanlı bir çalışmada, yüksek antioksidan kapasitesi nedeniyle karaciğer hasarına karşı koruyabileceği bulunmuştur. İnsanlarda da kullanım potansiyeli olabilir.

Kanser Önleyici Faydaları Var

Laboratuvar temelli bir çalışma, mürün ayrıca potansiyel antikanser faydaları olduğunu buldu. Araştırmacılar, mürün insan kanser hücrelerinin çoğalmasını veya barınmasını azalttığını buldular. Sekiz farklı kanser hücresinde ve özellikle jinekolojik kanserlerde büyümeyi inhibe ettiği bulundu. Kanser tedavisi için nasıl kullanılacağını tam olarak belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu başlangıç ​​araştırması ümit vericidir.

Antibakteriyel ve Antifungal Faydaları Vardır

Tarihsel olarak, yaraları tedavi etmek ve enfeksiyonları önlemek için kullanılmıştır. Ayak mantarı, bağırsak solucanı ve akne gibi küçük cilt tahrişlerinde hala bu şekilde kullanılabilir. İlk olarak doğrudan cilde uygulanmadan önce temiz bir havluya birkaç damla damlatın ve sonra uygulayın.

Parazit Oluşumunu Önler ve Azaltır

Dünya çapında insanlara bulaşan bir parazit solucan enfeksiyonu olan fascioliasis için bir tedavi olarak mür içeren bir ilaç geliştirilmiştir. Bu parazit, genellikle su yosunları ve diğer bitkileri sindirerek bulaşır. Mür ile yapılan bir ilaç, enfeksiyonun semptomlarını ve dışkıda bulunan parazit yumurtası sayısını azaltabilmiştir.

Cilt Sağlığını Destekler

Mür, cilt sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Çatlamış veya kuru cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Cilt bakım ürünlerinde nemlendirme özelliğine ve kokusunu güzelleştirmeye yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır. Eski Mısırlılar, yaşlanmayı önlemek için de mür yağı kullandılar.

Gevşetir ve Sakinleştirir

Mür, masajlar için aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Ayrıca sıcak banyo suyuna eklenebilir veya doğrudan cilde uygulanabilir.

Hipotiroidizm Tedavisine Yardımcı Olur

Mür, hipotiroidizm için doğal bir ilaçtır. Stresi azaltmaya yardımcı olduğundan, tiroid bezi üzerindeki stresi azaltmaya da yardımcı olabilir. Semptomların azaltılmasını sağlamak için tiroid bölgesine doğrudan günde 2-3 damla uygulayın.

Cilt Kanserini İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Yukarıda tartışıldığı gibi, mür potansiyel antikanser yararları için incelenmektedir. Cilt kanseri için faydalı olduğu gösterilmiştir. Deri kanseri teşhisi konulduysa, diğer geleneksel tedavilere ek olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Günde bir kaç damla, doğrudan kanser bölgesine uygulayın, her zaman önce küçük bir alanda test edin.

Diffüzör Yardımıyla Kullanabilirsiniz

Evinizde kullanmak için esansiyel bir yağ damıtma cihazı satın alabilirsiniz. Ya da sıcak suya birkaç damla ekleyin ve buğuyu soluyun. Mür yağı, bronşit, soğuk algınlığı veya öksürük semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için, hasta olduğunuzda da solunabilir.

Farklı bir koku yaratmak için diğer uçucu yağlarla da karıştırılabilir. Kokusunu hafifletmek için bergamot, greyfurt veya limon gibi narenciye yağıyla karıştırabilirsiniz, iyi uyum sağlar.

Doğrudan Cilde Uygulayın

Mür yağını deriye uygulamadan önce jojoba, badem veya üzüm çekirdeği yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırmak en iyisidir. Aynı zamanda bir cilt losyonu ile karıştırılabilir ve doğrudan cilt üzerinde kullanılabilir. Antioksidan özelliklerinden dolayı anti-aging, cilt gençleştirme ve yara tedavisi için mükemmeldir. Ayrıca diğer maddelerle karıştırarak  çeşitli doğal cilt bakım ürünleri yapmak için kullanabilirsiniz.

Soğuk Kompres Olarak Kullanın

Mür yağının birçok tedavi edici özelliği vardır, bu nedenle soğuk komprese birkaç damla ekleyin ve rahatlamak için doğrudan enfekte veya iltihaplı bölgeye uygulayın. Antibakteriyel ve antifungal etkisiyle şişliği ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Dişeti ve Ağız Enfeksiyonlarını Önler

Antienflamatuvar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle mür, diş eti iltihabı ve ağız ülserleri gibi hastalıkların neden olduğu ağız ve diş etlerinin iltihaplanmasını hafifletebilir. Dişeti hastalığını önlemek için gargara olarak da kullanılabilir. Ayrıca, nefesini ferahlatabilir ve ağız gargarası ve diş macununda yaygın olarak kullanılan bir maddedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz