Muskat Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Muskat, ağrıdan kurtulma, hazımsızlığı yatıştırma ve bilişsel işlevleri geliştirme kabiliyeti dahil olmak üzere uzun bir sağlık yararları listesine sahip popüler bir baharattır. Vücudun detoks olmasına, cildin kalitesinin yükseltilmesine, oral koşulların hafifletilmesine ve uykusuzluğun azalmasına imkan verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, lösemiyi önleyebilir ve kan dolaşımını geliştirir.

Muskat Nedir?

Myristica fragrans olarak bilinen ve yaprak dökmeyen bir ağacın üzerinde büyüyen iki baharattan biridir. Endonezya yakınlarındaki adalara özgüdür fakat şu anda küresel olarak kullanılan bir baharattır. Bu ağaçlar, ağacın çekirdeği olan Hindistan cevizi ve tohumun kurutulmuş kırmızımsı kabuğundan türetilen daha az yaygın bir baharat olan “mace” taşırlar. Dünyada iki baharatın da kaynağı olan tek ağaç budur. Genellikle Karayipler’de, dünyanın diğer tropik bölgelerinde ve Güney Hindistan’da Kerala eyaletinde yetiştirilir.

Muskat, dünyadaki mutfaklarda yaygın olarak kullanılan, narin, hafif tatlı bir baharattır. Ağaç, meyve ve yapraklardan elde edilen uçucu yağlar nedeniyle çok değerlidir ve sağlıklı popüler bir besindir. Muskattan elde edilen yağlar, sağlığa oldukça faydalıdır ve alternatif ve bitkisel tıpta sıklıkla kullanılırlar.

Besin Öğeleri: Muskat sadece ev yemeklerinde az miktarda kullanılan bir baharat olsa da, başta besin içeriği olan vitaminler, mineraller ve uçucu yağlarla ilgili organik bileşikler nedeniyle sağlığınızı çeşitli şekillerde etkileyebilir. Bu faydalı bileşenler arasında diyet lifi, manganez, tiamin, vitamin B6, folat, magnezyum, bakır ve macelignan bulunur.

Ağrıyı Hafifletir

Muskat baharatının bileşenlerinden biri, doğal ağrı giderici özelliklere sahip mentole benzer. Bu nedenle, yemek pişirirken bir baharat olarak ekleyerek, yaralar, yaralanmalar,tahrişler ve artrit gibi koşullardan gelen kronik enflamasyon ile ilişkili ağrıyı azaltabilirsiniz.

Sindirimi Teşvik Ediyor

Muskatı bir toz şeklinde öğüttüğünüzde lif içeriğini korur ve bağırsak düz kaslarındaki peristaltik hareketi teşvik ederek sindirim sürecini tetikler. Ayrıca, sindirim sürecini kolaylaştıran çeşitli gastrik ve bağırsak sıvılarının salgılanmasına neden olur. Lif, bağırsak hareketlerini hızlandırabileceğinden, kabızlık ve diğer bağırsak sorunlarının sıklığını ve rahatsızlığını azaltır.

Karaciğer ve Böbrek Detoksudur

Detoksifikasyon, sağlığın önemli bir faktörüdür. Diyet, kirlilik, stres, tütün, ilaçlar ve diğer dış maddeler organlarda toksin oluşmasına neden olabilir. Karaciğer ve böbrek, bu zehirli oluşumun genellikle geliştiği organlardan ikisidir. Tonik olarak muskat, karaciğerinizi ve böbreklerinizi temizleyebilir ve bu toksinleri ortadan kaldırabilir. Eğer karaciğer hastalığınız varsa, o zaman muskat faydalı olabilir. Ayrıca böbrek taşlarının önlenmesi ve çözülmesinde de etkilidir. Karaciğeriniz ve böbrekleriniz başarılı bir şekilde detokslandırıldığında, işlevlerini daha iyi yerine getirebilirler.

Beynin İşlevini Düzenler

Antik çağda, Roma ve Yunan medeniyetleri bir tür beyin toniği olarak muskat kullandı. Çünkü muskat beyninizi etkili bir şekilde uyarabilir. Sonuç olarak, yorgunluk ve stresin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Endişe ya da depresyondan dolayı acı çekiyorsanız, iyi bir çözüm olabilir. Muskat konsantrasyonunuzu da artırabilir, böylece işinize veya okulunuza daha verimli şekilde odaklanabilirsiniz.

Kötü Nefes Tedavisi

Muskat, antibakteriyel özelliklerinden dolayı, ağız kokusu veya ağız bakterilerini etkili bir şekilde tedavi edebilir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, ağız kokusu genellikle ağzınızda biriken bakteri kaynaklı olarak ortaya çıkar. Muskat cevizi bu bakterileri ağzınızdan atabilir. Ayrıca muskat bu özelliğinden dolayı birçok diş macunu markasında ortak bir bileşendir. Muskat diş eti problemleri ve diş ağrısı tedavisinde de kullanılabilir.

Cilt Bakımı

Cilt bakımı önceliklerinizden biri ise, reçetenize muskat eklemek isteyebilirsiniz. Muskat cevizi, birkaç cilt problemini tedavi etmenize yardımcı olarak size daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmanız hususunda yardımcı olabilir. Muskat tozu ve portakal kabuğu tozu ile yapılan bir fırçalama, aşırı yağ ve ölü cilt hücreleriyle tıkanmış gözeneklerle karakterize, akne türü olan siyah noktaları gidermenize yardımcı olabilir. Akne izlerinden muzdaripseniz, muskat cevizi yaralarınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Yapmanız gereken şey, muskat tozu ve portakal kabuğu tozunu sürülebilir kıvama getirmek için yapıştırmak için balla karıştırmak ve akabinde akneden etkilenen bölgeye uygulamak.

Muskat Yağı

Muskat yağı, uçucu bir yağ olarak kullanılır. Baharatlı bir aroma ile ince bir tutarlılığa sahiptir. Saç boyalarında ve ev yapımı kremlerde, losyonlarda ve sabunlarda kullanılır. Muskat yağı her gün alınmalıdır. 4 ila 5 damla standart bir doz için yeterlidir. Sütlü ürünlerde kullanabilir veya sadece bir kaşık bal ile birlikte alabilirsiniz. Mümkün olan en üst düzeyde fayda sağlamak için bu maddenin boş mideye alınması önerilir. Muskat yağı kullanmanın hiçbir yan etkisi yoktur. Bu yağ, ev yapımı sabun çeşitleri yapmak için de kullanılır.

Uykusuzluk ve İnsomnia İle Savaşır

Yıllar boyunca, muskat cevizi, uykusuzluk ve insomnia için bir evde çare yöntemi olarak kullanılmıştır. Sıcak süte katılmış bir parça muskat yağı veya tozu her zaman işe yarıyor gibi görünüyor. İçerisindeki yüksek oranda magnezyum, vücutta sinir gerginliğini azaltan önemli bir mineral, hatta serotonin salınmasını uyarır ve bu da gevşeme veya sedasyon hissi yaratır.

Bu serotonin, uyku uyarıcısı olarak beyinde melatoninine dönüştürülür ve insanları uykusuzluk ve huzursuzluk duyduğu gecelerde rahatlatır. Muskat ayrıca, narkotik elementler bulundurur ve bunlar büyük miktarlarda alınmadıkça dramatik bir etkiye sahip değildir. Bununla birlikte, küçük bir miktar muskat tozu, çeşitli nörotransmitterleri serbest bırakmanıza yardımcı olabilir; bu da, gevşeme ve uykuyu tetiklemeye yardımcı olur.

Lösemi Tedavisi

Muskat tozunun az bilinen özelliklerinden bir diğeri de kanserli hücrelere karşı potansiyel kullanımıdır. Çalışmalar, içindeki belli bir metanolik bileşiğin ve esans yağının, lösemi hücrelerinde hücre ölümünü (apoptoz) indüklediğini, bu nedenle çocuklara sıklıkla zarar veren kanserin bu korkunç çeşitliliğinin yayılma ve metastasını durdurabileceğini gösteriyor.

Kan Basıncını Düzenler

Muskat cevizinin mineral içeriği, organ işlevinin korunması açısından değerli olduğu anlamına gelir. Potasyum, kan damarlarını rahatlatan ve böylece kan basıncını düşüren ve kardiyovasküler sistem üzerindeki gerilimi düşüren bir vazodilatatördür. Dahası, besinlerin gıdalardan alımını kolaylaştırarak sindirimi verimli ve hızlı bir süreç haline getirir. Kanda magnezyumda bulunan kalsiyum, osteoporoz semptomlarını gidermekle birlikte onarım ve büyümeye katkıda bulunarak kemiklerin sağlığını artırabilir. Son olarak, demir içeriği alyuvar sayınızı artırabilir ve anemi olarak da bilinen demir eksikliği belirtileri geliştirme şansınızı azaltabilir.

Sağlıklı Saç Oluşumunu Destekler

Muskat yağı saç bakımı için kullanılabilir. Hızlı saç büyümesine yardımcı olur ve saça parlaklık kazandırır. Bu uçucu yağ, çeşitli saç ürünlerinde kullanılır ve birçok avantaja sahiptir. Aynı zamanda kafa derisinde kan dolaşımını artırır ve saç büyümesine yardımcı olur. Saçları parlak ve ipeksi tutmak da saçlara hacim katar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz