Noni Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bu meyve suyu, Güneydoğu Asya’ya özgü bir ağaç olan Morinda citrifolia’nın meyvesinden elde edilir. Noni ağacı genellikle lavlar arasında büyür. Hem giysi boyama hem de çeşitli tedaviler için halk arasında kullanılmıştır.

Bununla birlikte, noni meyvesinin çeşitli tedavilerdeki etkinliğinin sadece bazı çalışmalarda kanıtlandığını bilmemiz önemlidir. Ancak araştırmacılar yararlı etkilerini araştırıyor ve büyük miktarda kanıt da yararlı etkilerini destekliyor. Noni suyunu, Avrupa Birliği 2002 yılında yeni bir gıda olarak onaylamıştır.

Ilımlı miktarlarında alındığında meyve suyu güvenlidir. Ancak, tıbbi miktarlarda (normalden daha büyük miktarlarda) alındığında etkilerini bilemiyoruz. Lütfen bu konuda doktorunuza danışın.

Tarihçesi Nedir?

Noni, temelde 3000 yıldır bulunan bir meyvedir. Hint dutu olarak da adlandırılan bu meyvenin Güneydoğu Asya veya Fransız Polinezya adalarından çıktığı düşünülmektedir. Aslında, Polinezyalılar kıtlık zamanlarında bile tüketmiştir.

Bugün noni; Hindistan, Avustralya, Karayipler, Hawaii ve Güney Amerika’da da bulunur. Ama Tahiti’dekinin en yüksek kalitede olduğu kabul edilir. Ayrıca, yararları bakımından noniye benzer düşünülen bir başka meyve de, acai üzümüdür. Hangisinin daha iyi olduğu konusunda çelişkili raporlar bulunmaktadır.

Beslenme Profili Nedir?

Noni meyve suyu birçok besinsel kaliteye sahip olsa da, ticari olarak satılan ürünler çok farklı bir içeriğe sahiptir. Gerçek noni meyvesi, acı tadı nedeniyle tüketim için uygun değildir. Dahası, meyve, sevilen ve tercih edilen bir tat oluşturmak için yüksek oranda tatlandırılır ve işlenir.

Bir çorba kaşığı (15 ml) noni suyu aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

  • 5 kalori
  • 9 gram karbonhidrat (Günlük değerin yaklaşık % 1’i)
  • 5 miligram C vitamini (Günlük değerin % 2’si)
  • 170 mikrogram niasin (Günlük değerin yaklaşık % 1’i)
  • 12 mikrogram folat (Günlük değerin yaklaşık % 1’i)
  • 2 miligram kalsiyum (Günlük değerin yaklaşık % 1’i)
  • 800 mikrogram magnezyum (Günlük değerin yaklaşık % 1’i)
  • 35 mikrogram demir (Günlük değerin yaklaşık % 1’i)
  • 10 miligram potasyum (Günlük değerin yaklaşık % 1’i)
  • 300 mikrogram çinko (Günlük değerin % 2’si)

Noni meyve suyunda bulunan başlıca besin gruplarından bazıları şunlardır:

Makro besinler: Noni meyvesi mükemmel bir karbonhidrat ve diyet lifi kaynağıdır. Aynı zamanda günlük protein ihtiyacının yaklaşık % 12’sini sağlar. Noni posası, sadece % 4 kadar yağ içerir.

Mikro besinler: Noni meyvesi, C vitamini ve önemli miktarda niasin (vitamin B3), demir ve potasyum içerir. Aynı zamanda orta miktarda vitamin A, kalsiyum ve sodyum içerir. Noni meyve suyu, bu mikro besin maddelerinin nispeten daha azına sahiptir, ancak yüksek oranda C vitamini içerir ve bu da günlük C vitaminin ihtiyacının yaklaşık % 42’sini oluşturur.

Fitokimyasallar: Noni meyvesinin suyunda bulunan belirli bir fitokimyasal olarak adlandırılan xeronine, vücuttaki ağrıyı hafifletme yeteneği ile bilinir. Ayrıca, xeronine’nin öncü maddesi olan prokseronin ile doludur. Vücudun hücreleri tarafından emilir ve kalın bağırsakta aktive edilir.

Antrakinonlar (Damnacanthol): Öncü kanser hücrelerinin öldürülmesinde etkili olduğu kanıtlanmış önemli antiseptik ve antibakteriyel bitki kimyasallarıdır. Vücudun “kanser öldürücüleri” olan T hücrelerini aktive ederek kansere karşı bağışıklık yanıtını uyarırlar.

Scopoletin: Bu az bilinen ama noni suyunun önemli anti-inflamatuar, anti-histamin, antifungal ve antibakteriyel özelliklerine atfedilen faydalı kimyasal bir bileşendir. Anksiyete ve depresyon duygularını önlemek için vücuttaki serotonin hormonunu düzenler. Ayrıca uyku, açlık ve vücut ısısını düzenlemek için melatonine bağlanır.

Kanseri Önlemeye Yardım Eder

Çeşitli laboratuvar çalışmaları noni suyunun kansere karşı etkili olabileceğini ve hatta kemoterapiye destek verebileceğini göstermiştir. İnsanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, olasılıklar umut vericidir. Bir başka çalışmada, pıhtılaştırılmamış nonide bulunan ve anti-kanser özelliklerine sahip tanımlanamayan bir maddeden bahsedilmektedir.

Sigara içenlerde kanser riskini de azalttığı bilinmektedir. Bunu, karsinojen DNA’yı, genomik (bir organizmadaki tam gen dizisi) DNA’dan bloke ederek başarır. Çalışmalar ayrıca meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Enflamasyonla Savaşır

Fermente edilmiş noni suyunun, anti-inflamatuar özellikler taşıyan bir enzim olan kuinon reduktazı içerdiği bulunmuştur. Bir başka Alman çalışması, noni preparatlarının inflamasyonu nasıl kolaylaştırabileceğini ve hatta artrite bağlı ağrıları nasıl azaltabileceğini anlatmaktadır.

Noni meyvesi, iltihaplı bağırsak hastalığı gibi enflamatuvar hastalıkların ilerlemesini durdurabilen bazı çok önemli anti-enflamatuar moleküller içerir. Meyve suyunun ayrıca gut üzerinde iyileştirici etkileri olduğu bulunmuştur.

Kalp Sağlığını Teşvik Ediyor

Bir çalışmada kolesterol seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur. Meyve suyu içen sigara içenlerin kolesterol düzeylerinde önemli azalmalar sağlanmıştır. Aslında, bitkisel ilaçların bazıları; yüksek tansiyon, ateroskleroz ve kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için noni kullanmaktadır.

Diyabet Tedavisinde Yardımcı Olur

Çalışmalar, noni suyunun diyabet sırasında insülin etkisini geliştirebileceğini göstermektedir. Meyve suyundaki besinler, diyabet tedavisine yardımcı olmak için insülin ile sinerjik etki gösterir. Daha ileri çalışmalar diyabet hastalarının diyetlerinde noni suyu tüketmesinin çok yararlı olabileceğini göstermektedir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Noni suyunun kilo kaybına yardımcı olabileceğine dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, çeşitli besinler açısından zengin olduğu için, birkaç besinin kesilmesini gerektiren bir kilo verme diyetine iyi bir katkı olabilir.

Beyin Sağlığını Geliştirir

Noni suyunun, mitokondri sağlığını destekleyerek beyin hücrelerinin ölmesini önlediği bilinmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, meyve suyu nörodejenerasyon üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca içerisinde antioksidanlar bulunur. Bu yüzden, nöronlara zarar verebilecek oksidatif stresle savaşırlar.

Bir Japon çalışması, noni suyunun, beyni stresin indüklediği bilişsel işlev düşüşünden koruyabileceğini anlatmaktadır. Ayrıca stres ve anksiyete gibi diğer ilgili konularla mücadeleye de yardımcı olur. Depresyon tedavisinde bile etkilidir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Özellikle sindirim sistemi için önemli olan A vitamini, protein, kalsiyum ve demir besin açısından zengindir. Zayıf sindirim veya yavaş bağırsak hareketlerinden şikayetçiyseniz, noni işleri doğru bir şekilde yapabilir. Meyve suyu uyarıcı etki yaratır. Peristalsis (bağırsak kaslarının istemsiz daralması ve gevşemesi, dışkının dışa doğru itilmesi) ve kolon temizliğine yardım eder.

Göz Sağlığını Destekler

Bu konuda az araştırma yapılmıştır ancak bazı kaynaklar noni meyvesindeki antioksidanların göz görüşünü iyileştirebileceğini ve hatta maküler dejenerasyon ve katarakt gibi ciddi sorunların önlenebileceğini söylüyor. Ancak yeterli araştırma bulunamamıştır. Bu yüzden doktorunuza danışın.

Hücreleri Onarır

Noni, hücresel onarımı destekleyen ve vücudun sağlıklı bir denge sağlamasına yardımcı olan renksiz alkaloidler içerir. Aynı zamanda hücre sağlığı ve işleyişi için özel olarak ihtiyaç duyulan küçük miktarlarda xeronin içerir. Noni suyunun, bağ dokularının onarımında da yardımcı olduğu bilinmektedir. Noni içinde bulunan xeronin ayrıca hücreleri yenileyebilir ve anti-aging faydaları sunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz