Normal Şeyler Ebeveynler İçin Endişeye Sebep Olabilir


Her yeni doğan bebek aile için bir mutluluk kaynağıdır. Ancak anneler bebeğin normal olup olmadığını öğrenmek için aşırı şekilde hassasiyet gösterebilirler. Bu nedenden dolayı da yeni doğan bebekteki küçücük bir nokta ya da herhangi bir anormal görünüm olduğunda yada en ufak bir değişiklik yada belirtide soluğu hastahane kapılarında alırlar.

Oysa ki bu şikayetlerin çoğunluğu gelip geçici olabilmektedir, ve endişe yersizdir. Yazımızda yeni doğan bebeklerde en sık görülen zararsız birkaç belirtiyi kısa bir açıklama ebeveynlerimize sunuyoruz.

Milia

Burun ve yüzde görünen küçük beyaz noktalar. Bu hiçbir şey değildir. Bunlar şişmiş yağ bezleri olup ve kendi kendilerine kaybolur.

Eritema Toxicum

Bunlar gövde ve yüzde görünebilen sadece birkaç zararsız kırmızımsı lekelerdir. Bunlar da karları üzerinden temizleyin.

Moğol Noktası

Yine endişe etmemeniz gereken bir durum. Bunlar kalça ve gövdede görülen mavimsi noktalardır. Bu lekeler doğumun 1. doğum günü ortadan yok olur.

Leylek ısırıkları

Deriden kabarıklık yapmayan soluk pembe kırmızı renkteki halk arasında lekelere Leylek ısırığı denir. Bebeklerin üst göz kapakları, alın ya da burun üzerinde görülebilir.  Bu noktalar da endişe verici olmamalıdır.

Cilt Soyulması

Cilt soyulması bir kaç bebekte olur ve endişe edilecek bir şey değildir. Hatırlanması gereken şey, cilt altında bir doku daha vardır ve bunun soyulması normaldir. Eğer derinin olgunlaşmadığını düşünüyorsanız doktorunuzla temasa geçin.

Meme Büyümesi

Her iki cinsiyetteki bebekte de 3. ve 4. Günlerde göğüslerde sıvı birikimine bağlı olarak göğüslerde hafif bir büyüme gelişebilir. Krema gibi beyaz akıntı memelerden sızabilir. Bu aynı zamanda cadı sütü olarak da bilinir. Herhangi bir tedavi gerektirmez, ancak baskı, masaj veya göğüslerin sıkılmaması önemlidir.

Natal dişler

Birkaç bebek dişli doğmuş olabilir, ama merak etmeyin. Jül Sezar, Napoleon ve Tulsidas gibi ünlüler bu şekilde doğmuştur. Süt dişleri çıkmadan önce dökülürler ancak bu dişler annenin memesine yaralanmalara neden oluyorsa kaldırılabilir.

Fimozis

yenidoğan erkek bebeklerin 8- 10′u sünnet derisinin ucunun penisin çıkamayacağı şekilde dar olmasıdır. Bu durum genellikle idrara çıkmaya engel değildir, bu nedenle bir yaralanmaya neden olmaz. Sünnet derisini geri çekmek için çaba harcamayın. Bu yaralanmalara yol açabilir.

Fizyolojik Sarılık

Genellikle, sadece 1. gün sonra görünür ve 7. Gün içinde normale döner. Normal bilirubin düzeyleri % 10’u geçmemesine dikkat edilmelidir. Bir haftayı geçen sarılık bebeğin beynine zarar verebileceğinden ihmal edilmemelidir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz