Oğuz Atay Kimdir? Hayatı ve Eserleri

oğuz atay
Oğuz Atay

12 Ekim 1934 yılında Kastamonu İnebolu’da doğan yazar, 13 Aralık 1977 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Oğuz Atay, edebiyatımızda romancı, öykü ve oyun yazar olarak bilinmektedir. Oğuz Atay, ortaöğrenimini 1951 yılında Ankara Maarif Koleji’nde almış olduğu eğitim ile tamamlamıştır.

1957 yılına geldiğimizde ise İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi’ni bitirerek İnşaat Mühendisi olmuştur. Yazar, akademik hayatına devam ederek 1960 yılında bugünkü adıyla Yıldız Üniversitesi olarak bilinen İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümü’nde,  öğretim görevlisi olmuştur.

Daha sonra 1975 yılında alanında doçentliğe kadar yükselmiştir. Topografya adlı bir de mesleki kitap yazan Oğuz Atay beyninde çıkan bir tümörden dolayı uzun süre Londra’da tedavi gördü; ancak sağlığına kavuşamamıştır.

“Oğuz Atay” Edebiyatımızdaki Yeri

Oğuz Atay’ın öykü ve çeşitli yazıları 1971’den sonra Yeni Dergi ve Soyut’ta yayımlanmıştır. Yazarın ilk romanı olan “Tutunmayanlar” da küçük burjuva dünyasına yazar, ironi ile yaklaşmıştır.

Bu kitap, günümüzde dahi en çok okunan kitaplar arasındadır. Çünkü yazar, bu eserinde çağdaş batı romanın bazı tekniklerinden iyi derecede istifade etmiştir. Bu kitapta iç konuşmalar, bilinç akışı, düşler ve değişik söylemden oluşan metinler vardır.

Yazar, tüm bu metinler arasında karmaşık bir gerçeklik kurmayı başarmıştır. Bu eser eleştirmen Berna Moran tarafından, “Hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak nitelenmiş olan çok ciddi bir eserdir.

Bazı yazarlar yaşarken eserleri bir türlüğün yüzü görmez. Nitekim Atay’ın eserlerinden hiçbirisi onun sağlığında ikinci baskıyı görmemiştir. Ancak yazar, hayatını kaybettikten sonra onun eserleri çok büyük ilgi görmüştür ve defalarca basılmıştır. Edebiyat dünyasında bu gibi durumlara sıklıkla şahit olunur. Bu edebiyatçılar için sağlığında anlaşılmamış ama ölümünden sonra değeri anlaşılmış olan yazarlar denir.

“Oğuz Atay” Eserleri

Yazar, bir İnşaat Mühendisi olmasın rağmen edebiyatla çok ilgili olan birisidir. Edebiyatımızın roman, öykü ve oyun alanında birbirinden kıymetli eserler vererek kısa ömrüne çok şey sığdırmayı başarmıştır.

Roman:  Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar,  Bir Bilim Adamının Romanı,  Eylembilim,

Öykü: Korkuyu Beklerken,

Oyun: Oyunlarla Yaşayanlar,

Ödülleri: 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü, (Tutunamayanlar ile)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz