Oksijen İçeren Besinler Nelerdir?

Kandaki oksijen miktarını artırmak için diyet yapmayı mı planlıyorsunuz? Öyleyse, yemeklerin yaklaşık yüzde 80’inin, kanınızdaki oksijen seviyelerini artırmaya yardımcı olan alkali gıdalardan oluştuğundan emin olmanız gerekir. Bu yazıda, kanınıza oksijen tedarikini artırmak için diyetinize dahil etmeniz gereken yiyecekler nelerdir? Sorusunun cevabını bulacaksınız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Alkali Bakımından Zengin Yiyeceklerle Beslenmenin Faydaları

Alkali bakımından zengin bir diyetin faydaları şunlardır:

  • Kan damarlarında ve kandaki oksijen seviyelerini artırır.
  • Sağlığınıza zararlı olabilecek laktik asit birikmesini önler.
  • Vücudunuzdaki farklı fonksiyonları ve süreçleri uyarmaya yardımcı olur.
  • Vücudunuzun restorasyon ve yenileme sürecinde yardımcı olur.
  • Vücudunuzun pH seviyelerini normal tutmaya yardımcı olur.
  • Vücudunuzdaki farklı organların düzgün çalışmasına yardımcı olur.
  • Vücudunuzun farklı vitamin ve mineralleri emebilme yeteneğini optimize eder.

Oksijen bakımından zengin besinler genel sağlığı iyileştirir, bu yüzden çok önemlidir. Bu gün her yaştan insanlar, işlenmiş ve sağlıksız yiyecekler yiyorlar ve dolayısıyla sağlıklı bir diyet çok önemlidir. Diyetiniz oldukça asidik olduğunda, solunum problemlerine, kısırlığa, kardiyovasküler hastalıklara ve farklı büyük hastalıklara yol açabilir.

Vücudunuza sağlıklı ve güçlü kalması açısından ihtiyaç duyduğu oksijeni vermek için diyetinize dahil etmeniz gereken besinleri aşağıda bulabilirsiniz.

Avokado, Orman Meyveleri, Olgun Muz, Havuç, Kuş Üzümü, Kereviz, Sarımsak ve Medine Hurması

Bu gıdalar yüksek antioksidan içeriğine sahiptir ve sağlığa faydalıdır. Çoğunun pH değeri 8’dir. Hurma, meyveler ve sarımsak, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan içeriklere sahiptir.

Yonca Filizi, Tatlı elma ve Kayısı

Bu besinler, pH değeri 8 olan ve aynı zamanda sindirimi kolay olan lif bakımından zengin besinlerdir. Ayrıca vücudunuzun hormonal dengesini korumaya yardımcı olan birçok enzim içerirler. Kan oksijen seviyelerini artırmak istiyorsanız mutlaka bu gıdalara ihtiyacınız vardır.

Tatlı Üzüm, Armut, Ananas, Çarkıefelek Meyvesi, Kuru Üzüm ve Sebze Suları

Bu yiyeceklerin pH değeri 8.5’tir ve A vitamini, B vitaminleri ve C vitamini ile antioksidanlar açısından zengindir. Bu gruptaki gıdalar kanı düzenler ve bu da kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltır. Sebze suları, demir bakımından zengin oldukları için hücresel detoksifikasyon için önemlidir.

Meyve Suları, Kivi ve Hindiba

Bu yiyecek grubunun pH değeri 8.5’dir. Bu gıdalar antioksidanlı doğal gıdalarda bulunan kimyasal bir bileşik olan flavonoidler bakımından zengindir. Gıda sindirildiğinde asidik bileşikler oluşturmayan doğal şeker içerirler. Aslında, alkalin oluşumunu teşvik eden ve vücut için daha fazla enerji sağlayan özelliklere sahiptir.

Kuşkonmaz, Deniz Yosunu ve Su Teresi

PH değeri 8.5 olan bu grupta, vücuttaki asit seviyelerini azaltan içerikler bulunur. Örneğin, su teresi kalsiyum ve demir bakımından zengindir ve kuşkonmaz; yüksek düzeyde, sinir sistemi için faydalı olan bir amino asit olan asparajinlere sahiptir.

Mango, Yeşil Limon, Kavun, Maydanoz ve Papaya

Bu gruptaki yiyeceklerin pH değeri 8.5’tir ve böbrek temizleyicileri olarak çalışırlar. Papaya kolon temizliğinde yardımcı olur ve bağırsak hareketini düzenler. Çiğ yenildiğinde, maydanoz, zararlı maddelerin bağırsaklardan atılmasına yardımcı olur ve idrar söktürücüdür. Mango, limon ve kavun, vitamin bakımından zengindir ve sindirim sırasında alkali oluştururlar.

Dolmalık Kırmızı Biber

Bu gruptaki gıdaların pH değeri 8.5’dir. Endokrin sistemi için gerekli olan enzimler bakımından zengindirler. Dolmalık kırmızı biber, hastalıklara ve strese neden olan serbest radikallerle mücadelede önemli bir A vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca antibakteriyel özellikler içerir.

Organik Jelatin veya Agar

Bu, yosunlardan yapılan jelatin doğal bir içeriğe sahiptir. Kalsiyum ve demir miktarı yüksektir. Ayrıca çok yüksek bir diyet lifi içeriğine sahiptir ve vücut tarafından kolayca sindirilir. Vücuttaki oksijeni artıran en iyi yiyeceklerden biridir.

Karpuz

Bu meyvenin pH değeri 9’dur ve yüksek alkalidir. Yüksek su ve lif içeriğinden dolayı hafif bir diüretik görevi görür. Aynı zamanda çok zengin bir likopen, betakaroten ve C vitamini kaynağıdır. Bu lezzetli meyve, listedeki en iyi enerji verici ve yaşam destekleyici gıdalardan biridir ve bağırsak ve kan damarı temizliği için kullanabilirsiniz.

Limon

Oksijen açısından zengin bir besindir. Vücudun dışında asidik olsa da, vücutta alkalidir. Limon, mükemmel bir alkalileştirici gıda olmasını sağlayan elektrolitik özelliklere sahiptir. Öksürük, soğuk algınlığı, grip, hiperasidite, mide ekşimesi ve virüslerle ilgili diğer rahatsızlıklardan kurtulmanızı sağlayan çok güçlü bir rahatlatıcıdır. Aynı zamanda karaciğerin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olduğu için hayati bir öneme sahiptir.

Yukarıda bahsi geçen oksijen açısından zengin gıdalar, günlük diyetinizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır, çünkü kan dolaşımınızdaki oksijen seviyelerini artırmaya yardımcı olurlar.

Vücutta oksijen artınca ne olur? Vücudunuz hastalıklardan korunur ve farklı hayati organların işlevleri artar. Alkalin veya oksijen veren gıdalar, sağlık için hayati bir öneme sahiptir ve hipoksemiyi önler.

Bu durumu uzak tutmak ve serbest radikallerin tehlikeli etkilerine karşı mücadele eden kan hücrelerini korumak için lif, demir ve antioksidan açısından zengin gıdalar almak önemlidir.

Bol miktarda koyu ve yeşil yapraklı sebzeleri ve meyveleri yemenin dışında, bol su içmeyi ve düzenli olarak egzersiz yapmayı unutmayın. Vücudunuza daha fazla oksijen alarak, hiç olmadığı kadar sağlıklı ve canlanmış hissedeceksiniz. Aynı zamanda kendinizi modern bir yaşam tarzının getirdiği birçok hastalığa karşı da koruyacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz