Para Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

1. Vergilerinizi öderken kendinizi o kadar da kötü hissetmenize gerek yok, çünkü bu ritüel Mısırlılar’ın eşya ve emekleriyle vergilerini ödedikleri 5000 sene önceki dönemden beri yapılıyor.

2. Mısır ve Mezapotamya M.Ö. 2500’de para birimi olarak gümüş ve altın külçelerini kullanmaya başlayınca vergi toplamak daha kolay bir hâl aldı.

3. Maalesef paranın keşfi hırsızlığı da daha kolay bir hâle getirdi. Sonuç olarak dayanıklı, sıkça ziyaret edilen ve olası hırsızlar için korkutucu olduğundan tapınaklar ilk bankalar hâline geldi.

4. M.Ö. 1750’lerde Babil tapınak rahipleri bölge insanlarına kredi açmaya başladı.

5. 1472’de İtalya’da bir rehin dükkanı olarak açılan Banca Monte dei Paschi di Siena, dünyanın varolan en eski bankası.

6. Kâğıt para 910 senesinde Çin’de yapıldı ve üç yüzyıl sonra ülkeyi ziyaret eden Marco Polo’yu şaşkınlığa düşürdü. Aynı zamanda İmparator Kubilay Han’ın ne kadar çok parası olduğunu da görmüş oldu.

7. Ne yazık ki bu durum ülke ekonomisini mahvetti. Bu kadar çok para olmasından kaynaklanan enflasyon yüzünden 15.yüzyılda Çin’de kâğıt para kaldırıldı.

8. Amerikan İç Savaşı’nın masrafları yüzünden hükümet Temmuz 1861’de kâğıt paraları basmaya başladı.

9. Bugünkü tüm Amerikan bozuk paraları ve kâğıt paraları 829 milyar $ ediyor.

10. Bu toplamın üçte ikisi ülke dışında.

11. Geçen sene yapılan bir çalışmada araştırmacılar Amerikan kâğıt paraları üzerinde, diğer tüm para birimlerinde olandan daha fazla kokain kalıntısı buldu. Stafilokok bakterisi ve dışkı da para üzerinde bulunan diğer maddelerden.

12. 1916 senesinde bir dönem paraların Washington’a götürülerek yıkanması, ütülenmesi ve yeniden basılması bu yüzden olabilir.

13. Amerikan paraları için kullanılan kâğıtlar ağaçtan gelmiyor. Bu kâğıtların yüzde 75’i koton, yüzde 25’i keten.

14. Sahtekârları engelleyebilmek için en son tasarlanan 5 dolarlık banknotlara 650,000’den fazla minik cam tepesi içeren bir ip konuldu. Bu optik illüzyon sayesinde paranın sahtesinin yapılamayacağı umuluyor.

15. 1949 senesinde Frank X.McNamara New York’ta arkadaşlarını yemeğe çıkardı ancak yanına nakit para almayı unutmuştu. O kadar utandı ki bir daha asla böyle bir duruma düşmemek için yemin etti ve Diners Club Card’ı, yani dünyanın ilk kredi kartını yarattı.

16. Diners Club Card önceleri kartondan yapılıyordu. Kartın arkasında katılımcı 14 restoranın adı yazıyordu ve yıllık ücreti 3 dolardı.

17. İskoç mucit John Shepherd-Barron, 1967 senesinde Kuzey Londra’da Barclay’s Bank için ilk gerçek ATM makinesini yaptı.

18.Makine, çikolata makineleri konseptine uygun olarak yapılmıştı.

19. O dönemde plastik kartlar henüz yoktu, bu yüzden Shepherd-Barron’un ATM’si yalnızca onları tanımlayan radyoaktif karbon 14 ile işaretlenmiş çekleri kabul ediyordu.

20. Radyoaktif çek tanımlandığında müşteriler dört rakamlı PINlerini giriyordu. Shepherd-Barron’a göre kullanıcıların radyoaktif tehlikelere maruz kalması için 136.000 çek yemeleri gerekiyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz