Platonik Aşk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Platonik aşk tabirinin Platon’un Devlet adlı eserinden türediğini biliyor muydunuz? İlginç ama doğru. Platon’un fikirlerini uç noktalara taşıdığı söz konusu eser, gerçek olamayacak kadar ideal, yani imkansız bir devlet yapısından bahseder ve devletleri filozofların yönetmesi gerektiği sonucuna varacak kadar ileri gider.

Platonik aşk nedir?

Buradan hareketle platonik kavramının temelinde genel olarak idealize edilmiş düşünceler yer almaktadır diyebiliriz. Platonik, gerçekleşse çok güzel olabilecek ama gerçekleşmesi hayal gibi görünen durumları ifade eder. Platonik aşk da özünde bu durumlardan biridir.

Çoğu zaman teorinin pratik hayatla uyuşmaması gibi platonik aşk da sanıldığı gibi her zaman imkansız aşk anlamına gelmez. Platonik aşk pratikte en çok, birbirini tanımayan ama uzaktan uzağa beğenen kişilerin, sadece bakışarak yaşadıkları bir aşk türüdür. Bu durumda gözler konuşur, gözler anlatır, gözler itiraf eder, gözler senden hoşlanıyorum der. Aşk son derece sessiz ve derindir.

Madem karşılıklı, aşk neden platonik kalıyor? şeklinde mantıklı bir soru sorulabilir tabii. Bunun nedenleri sorgulandığında, ilk adımı hep karşıdan bekleme, çekinme, korku, güvensizlik gibi birçok neden ortaya çıkmaktadır ki bunlar sağlam bir zeminde durulmadığının, sağlıksız bir iç ortamın işaretleridir.

Biraz saçma olsa da, akıl almasa da karşılıklı olarak platonik başlayan, platonik ilerleyen ve bir ilişkiye dönüşmediği için resmen hiç yaşanmayan aşkların sayısı oldukça fazladır.

Aşk platonik başlayabilir ama platonik bırakılmamalıdır!

İnsan aşık olduğunu hissettiği kişiye, mutlaka yaklaşmalı ve onu tanımaya çalışmalıdır. Cesareti yoksa bulmalıdır, korkuyorsa yenmelidir ve neler olacağını düşünmeden o kişiye doğru adım atmalıdır. Tanışma olmadan duygular konacak gerçek bir zemin bulamaz ve havada asılı kalırlar.

Belki de tanıdıktan sonra hayalleri süsleyen o kişi hiç de çekici gelmeyecek, hatta itici bulunacak. Olabilir. Öyleyse neden zaman kaybedilsin ki, bir an önce tanıyıp görmek ve pişmanlık yaşamamak gerekir. Eğer tanıştıktan sonra da aynı sıcak duygular hissediliyor, heyecan, heves ve beğeni devam ediyorsa sağlıklı bir ilişkiye doğru yürünebilir. Anlamlı ve hakiki yol budur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz