Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi bir dereceye kadar doğaldır. Bununla birlikte, günde 100’den fazla tüy kaybederseniz veya püsküller halinde dökülürse, işlem yapılması gerekir. Güçlü saçlar için güç hücreleri çoğunlukla gıdalardan alır. Sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek istiyorsanız, vücudunuza güzel saçlar için gerekli en önemli vitaminleri yeterli miktarda vermelisiniz.

Diğer durumlarda, saç kırılması veya hatta ciddi saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Bundan kaçınmak için, diyetin optimizasyonu çok önemlidir, çünkü saçın esansiyel minerallere, amino asitlere ve ayrıca vitaminlere ihtiyacı vardır. Önemli besinlere ihtiyaç duyulduğunda, saçlar tekrar güçlü ve parlak olabilir.

Saç Dökülmesi Vitamin Eksikliği – Hangi Vitaminler Önemlidir?

Uygun vitaminler ve diğer maddelerle sağlıklı ve dengeli bir diyetle, daha sağlıklı, daha güzel ve daha kalın saçlar elde edebilirsiniz, çünkü çoğunun bilmediği şey, saçın sadece başın cildine yeterli miktarda besin sağlandığında iyi yetişmesidir.

Genler veya hormonlar genellikle neden olarak suçlanır, ancak çoğu durumda yetersiz beslenme saç dökülmesinin tetikleyicisidir. Bir eksiklik varsa, çoğu insan bunu sadece saç inceltildiğinde, donuk ve zayıf olduğunda veya hatta saç dökülmesi meydana geldiğinde fark eder.

Vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesinin ana özelliği, bireysel noktalarda değil, tüm başın üzerinde düşmesidir. Prensip olarak, hemen hemen tüm vitaminler genel olarak saç büyümesi ve saç sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki vitaminler önemli destekçilerdir:

A Vitamini

Yağda çözünen A vitamini, cildin ve saçın birikmesini destekler, çünkü hücre bölünmesi desteklendiğinden hücrelerin yenilenmesini canlandırır. Yaşamsal ve güçlü saç büyümesini sağlar. Saç ayrıca esneklik ve esneklik için ona ihtiyaç duyar. Antioksidan A vitamini genellikle kafa derisi sağlığını iyileştirir. Eksiklik saç dökülmesine neden olabilir.

Somon, yumurta sarısı ve süt ürünleri gibi balıklarda A vitamini bol miktarda bulunur. Kayısı, brokoli ve biberlerde de bulunur. A vitamini öncüsü olan Provitamin A, havuçta ve diğer sarı veya yeşil sebzelerin yanı sıra domates ve ıspanakta bulunur. Bu, veganların bile vücutlarına bakmak için bir çözüm bulabileceği anlamına gelir, çünkü gerekirse provitamin A, A vitaminine dönüştürülebilir.

B Vitaminleri

Spesifik biyotin (B8 vitamini) ve folik aside (B9 vitamini) ek olarak, pratikte tüm B vitaminleri sağlıklı saçlar için çok önemlidir. Riboflavin (B2 vitamini) eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Sağlıklı saç büyümesi için önemli olan B6 vitamini emilimini destekler. B2 vitamini süt ürünlerinde, yumurtalarda, brokoli ve fındıklarda bulunur. Niasin (B3 vitamini), kafa derisine kan akışını uyarır, böylece besinler saça ve kafa derisine daha iyi ulaşır.

B3 vitamini et, balık, tahıllar, bira mayası ve fındıkta bulunur. Vücutta pantotenik asit (B5 vitamini) yoksa, bu da saç dökülmesini teşvik eder. Tavuk, süt ve tahıllarda bulunur. Saç dökülmesini de teşvik ettiği için B12 vitamini eksikliğinden de kaçınılmalıdır. B12 vitamini, hayvansal ürünlerde, örneğin et ve süt ürünlerinde yeterli miktarda bulunur. Tüm B vitaminleri genellikle cildi ve saçı güçlendirir.

Sağlıklı Ciltler İçin C Vitamini

C vitamini saç hücrelerini güçlendirir ve saç büyümesini destekler. Mineral demirin önemli kırmızı kan hücrelerine yapışmasını sağlar. Demir bakımından çok zengin olan kanı saç hücrelerine taşırlar, böylece önemli saç yapı taşı demiri saç köklerine ulaşır. Mineral saç kökleri için hayati önem taşır. C vitamini ayrıca saç köklerini koruyan kolajen oluşumunu destekler. Portakal, limon, çilek, kırmızı biber, ıspanak ve lahanada bol miktarda bulunur.

D Vitamini

D vitamini eksikliği ile saç oluşumu döngüsü kesintiye uğrayabilir ve hasar görebilir. Bu büyüme aşamalarını uzatır veya kısaltır. D vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 80 ila 90’ı güneş ışığına maruz kaldığında karşılanmaktadır. Yiyeceklerin geri kalanı, örneğin somon veya ringa balığı, yeşil sebzeler veya margarin gibi balıklarla dengelenmelidir. D vitamini ayrıca A vitamini emilimini arttırır.

E Vitamini

E vitamini saçları sağlıklı tutmak ve saç büyümesini hızlandırmak için de idealdir. Hayati madde kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirir ve saç köklerine besin maddelerini daha iyi sağlar. E vitamini fındık, bitkisel yağlar, fındık, badem, ayçiçeği çekirdeği ve işlenmemiş tahıllarda bulunur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz