Şeftali Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Binlerce yıldır çok sevilen bir sağlık içeceği olmuştur ve içerisindeki antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde popülerliğini korumuştur. Prunus persica ağacının meyvesinden elde edilir. Kuzey Çin’den Dünya’ya yayılan bu meyve, yaklaşık 8.000 yıl boyunca yetiştirilmektedir. Yumuşak ve suludur ve olgunlaştığı zaman turuncu veya pembemsi renktedir.

Şeftali suyu, bakkal ve marketlerde yaygın olarak satılmakla birlikte, evde yapması çok basittir ve insanların çoğunda çok az yan etki gösterir. C vitamini, E vitamini, A vitamini, çeşitli B vitaminleri, demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko ve sülfür içeren doyurucu ve besleyici bir içecektir. Ayrıca genel sağlığınızı daha da geliştiren likopen, lutein ve betakaroten gibi bir dizi antioksidan bileşikle doludur.

Böbreklerin işlevini destekleyebilir, kardiyovasküler sistemi koruyabilir, bağışıklık sistemini harekete geçirebilir, kilo vermeye yardımcı olabilir, sindirim sağlığını iyileştirebilir, vücudu detoksifiye edebilir, göz sağlığını güçlendirebilir, cildi yaşlanmaktan koruyabilir, solunum sistemini güçlendirebilir, iltihabı ortadan kaldırabilir ve geceleri rahatça uyumanıza yardımcı olabilir. Tüm bunlara gelin ayrıntılı olarak bakalım.

Kanseri Önler

Antioksidanlar açısından çok güçlü olmasa da, önemli düzeylerde; lutein ve likopen ile betakaroten, C vitamini ve E vitamini içerir. Hep birlikte bu bileşikler anti-kanserojen ve tümör baskılayıcı niteliktedir ve böylece kansere yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Şeftali suyunda bulunan demir, potasyum ve C vitaminine bağlı olarak; kalbi korumak için faydalıdır. Demir emilimini artırır ve uygun oksijenasyon ve kan akışı sağlar. İçerisindeki potasyum kan damarlarındaki gerginliği hafifletmek ve kalpteki baskıyı azaltmak için vazodilatör görevi görür. C vitamini, ateroskleroz, kalp krizi ve inme riskini azaltarak hasarlı arter ve dokuların iyileşme sürecini hızlandırır.

Yaşlanmayı Önler

E vitamini ve diğer antioksidanların anti-aging özellikleri, cildin yüzeyinden serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur ve kırışıklıkların ve diğer yaşlanma lekelerinin görünümünü azaltmak için çalışır. Bu meyve suyu aynı zamanda iltihap problemlerini yatıştırır ve cildin tonunu ve ışıltısını geliştirir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

En düşük kalorili meyve sularından biri olarak, tek bir fincan şeftali suyunda sadece 60 kalori vardır, bu da kilo vermek amaçlı yapılan diyetlere kuvvetli bir içecek olarak dahil edilmesini sağlar. Gün için çok fazla kalori almak zorunda kalmadan gerekli besin maddelerini elde edebilirsiniz.

Solunum Sağlığını Geliştirir

Solunum yolu enfeksiyonları ve iltihaplanma söz konusu olduğunda, şeftali suyu, altta yatan enfeksiyonu ortadan kaldırmaya ve solunum yollarını temizlemeye yardımcı olarak, mukus ve balgamı azaltabilen, yatıştırıcı bir madde olarak çalışır.

İnflamatuvar Koşulları Hafifletir

İster artrit, gut, migren ister mide rahatsızlığından muzdarip olun, şeftali suyundaki sayısız mineral ve antioksidanlar, bu dokuları yatıştırmaya ve hatta alerjik reaksiyonlar durumunda histamin salınımlarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Vücudu Temizler

Şeftali suyu halk arasında yüzyıllardır, idrar söktürücü ve laksatif özellikleri için kullanılmış olup, böbrek ve karaciğerden gelen gerginliği giderirken, vücuttan toksinlerin, yağların ve tuzların atılmasını hızlandırabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu meyve suyu, lutein, likopen ve diğer antioksidanlar ile birlikte, yüksek düzeyde C vitamini ve A vitamini sağlayarak, vücudu enfekte etmeye çalışan yabancı patojenlere karşı mükemmel bir savunma hattı olarak çalışacaktır.

Göz Sağlığını Geliştirir

İçerisinde yüksek düzeylerde betakaroten bulunur ve böylece, retinadaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Bu sebepten, yaşlandıkça ortaya çıkan maküler dejenerasyonu önler ve kataraktın başlamasını yavaşlatır.

Uyku Bozukluklarını Düzenler

Şeftali suyunun hafif yatıştırıcı nitelikleri vardır, bu da onu yatmadan önce tüketmek için popüler bir meyve suyu haline getirir. Bazı mineraller, enzimler ve antioksidanlar hormon seviyelerini dengeleyebilir ve huzurlu ve kesintisiz bir uykuya dalmanıza yarayacak “iyi hissettiren” hormonların salınımını tetikleyebilir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlığınızı korumak için tüketebileceğiniz mükemmel bir içecektir ancak çok fazla içerseniz, alerjik reaksiyonlar, mide rahatsızlığı, yorgunluk ve ishal gibi bazı yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu yan etkiler çoğunlukla insanlar aşırı miktarda şeftali suyu içtiğinde ortaya çıkar, ancak bu meyvelere karşı alerji ve duyarlılık geliştirme ihtimali de bulunmaktadır.

Alerji: Şeftaliye alerjisi olan bir çok insan vardır, bu durumda bu meyve suyundan kaçınılmalıdır ve bazı insanlar dudaklarında, dillerinde veya boğazlarında şişlik ve kızarıklık yaşayabilirler. Ayrıca çok fazla şeftali suyu içildiğinde kaşıntı veya nefes darlığı yaratabilir.

Mide Sorunları: Aşırı miktarda içildiğinde kaçınılmaz olarak mide rahatsızlığına, yani kramp ve gaza neden olacaktır, buna genellikle diyare veya ağrılı bağırsak hareketleri de eşlik eder.

Yorgunluk: Yüksek miktarlarda tüketildiğinde yorgunluğa veya tükenmeye yol açabileceğine dair bazı raporlar vardır. Bu meyve suyu, yatıştırıcı ve uyku yapıcı olarak bilinir, bu yüzden sabahları tüketmeden önce iki kez düşünmekte fayda olabilir.

Nasıl Yapılır?

Evde yapmak oldukça kolaydır. Bu aynı zamanda, ekstra şeker veya katkı maddesinden kaçınmanıza yardımcı olur.

Malzemeler:

4-5 şeftali
2-3 buz küpü
Şeftalileri iyice yıkayın ve ardından ikiye bölün. Çekirdeğini çıkarın.
Homojen bir kıvam alana kadar 1-2 dakika iyice karıştırın.
Meyve suyu yine de çok katıysa, biraz daha su ekleyin ve yeniden karıştırın.
Meyve suyunu servis yapın ve tadını çıkarın!

Farklı Kullanım Alanları

Farklı mutfak uygulamalarında da kullanılabilir. Her zaman meyve salataları için bir sos olarak kullanabilirsiniz veya sıcak yaz gününde dondurma kaplarına doldurup, donunca dondurma olarak yiyebilirsiniz. Bunların yanı sıra, birçok kokteyl için popüler bir besindir.

Terapötik olarak, yüksek seviyelerde antioksidanlar ve vitaminler içerdiğinden, sıklıkla cilt tahrişi veya yara iyileşmesi için topikal bir ajan olarak kullanılır. Bazı insanlar ayrıca şeftali suyunu organik saç bakımı malzemesi olarak kullanabilirler. Çünkü saçlarınızın parlaklığını artırmaya yardımcı olabilir ve özellikle kırılmış saç uçlarınız veya kepeğiniz varsa deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz