Servi Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Servi ağacından ve yapraklarından elde edilir ve bilimsel ismi Cupressus sempervirens’dir. Servi ağacı, küçük, yuvarlak ve odunsu kozalaklarla birlikte yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları ve minik çiçekleri vardır. Bu güçlü esansiyel yağ, enfeksiyonlarla savaşabilme, solunum sistemine yardım etme, toksinleri vücuttan atma ve sinirlilik ve endişeyi azaltma uyarıcısı olarak çalışabilme özelliklerinden dolayı değerlidir.

Cupressus sempervirens, birçok özel botanik özelliği olan bir tıbbi ağaç olarak kabul edilir. BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan araştırmaya göre, bu özellikler, kuraklığa, hava akımlarına, rüzgarla gelen tozlara, sulu ve atmosferik gazlara karşı toleransı içerir. Ağaç iyi gelişmiş bir kök sistemine ve hem asidik hem de alkali topraklarda gelişebilme yeteneğine sahiptir.

Genç dallar, yapraklar ve servi ağacının iğneleri buharla damıtılır. Elde edilen uçucu yağın temiz ve enerji verici bir aroması vardır. Ana bileşenleri alfa-pinene, carene ve limonen; antiseptik, antispazmodik, antibakteriyel, uyarıcı ve antiromatizmal özellikleri ile bilinir.

Yaraları ve Enfeksiyonları İyileştirir

Eğer enfeksiyonu hızlıca bitirmek yok etmek istiyorsanız, servi yağını deneyin. İçerisindeki antiseptik özellikler, önemli bir bileşen olan kampen varlığına bağlıdır. Yağ, hem iç hem de dış yaraları tedavi eder ve enfeksiyonları önler. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan bir 2014 araştırmasında, test bakterilerinin büyümesini inhibe eden antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Çalışma, cilt üzerinde bakterileri öldürme yeteneği nedeniyle sabun yapımında kozmetik bir bileşen olarak kullanılabileceğini belirtmiştir. Aynı zamanda yaraları, sivilceleri, püstül ve deri döküntülerini tedavi etmek için kullanılır.

Krampları Azaltır

Antispazmodik nitelikleri nedeniyle, kramp ve kas çekmeleri gibi spazmlarla ilişkili problemleri engeller. Huzursuz bacak sendromunu hafifletmekte de etkilidir. Bu, bacaklarda zonklama, çekilme ve kontrol edilemeyen spazmlarla karakterize nörolojik bir durumdur. Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve Felç Enstitüsü’ne göre, huzursuz bacak sendromu uykuya dalma zoruluğuna ve gündüz yorgunluğuna yol açabilir. Bu durumla mücadele eden insanlar genellikle yoğun bir şekilde yorulmakta ve günlük görevlerini yerine getirememektedirler. Topikal olarak kullanıldığında, spazmları azaltır, kan dolaşımını artırır ve kronik ağrıyı azaltır.

Karpal tünel için de doğal bir tedavidir ve bu durumla ilişkili acıyı etkili bir şekilde azaltır. Karpal tünel, bileğin tabanının hemen altında bulunan bölgede oluşur. Sinirleri tutan ve ön kolu avuç içi ve parmaklara bağlayan tünel çok küçüktür, bu nedenle aşırı şişlik, hormonal değişiklikler veya artrite bağlı şişlik ve iltihaplanma eğilimi gösterir. Servi esansiyel yağı, karpal tünelin yaygın bir nedeni olan sıvı tutulmasını azaltır. Ayrıca kan akışını uyarır ve iltihabı azaltır.

Kan dolaşımını artırır, bu da krampları ve ağrıları azaltmaya yardım eder. Bazı kramplar, bir laktik asit birikimine bağlıdır ve servi yağının diüretik özellikleriyle bu birikimi temizlemeye ve böylece rahatsızlığı hafifletmeye yardım eder.

Toksin Atmaya Yardım Eder

Diüretiktir, bu yüzden toksinlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, vücudun toksinleri, aşırı tuz ve suyu hızlı bir şekilde çıkarmasına yardım etmek için terlemeyi de artırır. Bu, vücuttaki tüm sistemlere faydalı olabilir ve toksin birikimine bağlı akne ve diğer cilt rahatsızlıklarını önler.

Ayrıca karaciğere yarar sağlar ve temizler; böylece kolesterol seviyelerinin doğal olarak azalmasına yardımcı olur. Kahire’deki Ulusal Araştırma Merkezi’nde yürütülen bir 2007 çalışması, cozmosiin, kafeik asit ve p-kumarik asit dahil olmak üzere servi esansiyel yağındaki izole bileşiklerin hepatoprotektif etkinlik gösterdiğini bulmuştur. Bu izole edilmiş bileşikler, glutamat oksaloasetat transaminaz, glutamat piruvat transaminaz, kolesterol seviyeleri ve trigliseritleri önemli ölçüde düşürürken, sıçanlara verildiğinde toplam protein seviyesinde önemli bir artışa neden olmuştur. Kimyasal ekstreler sıçan karaciğeri dokularında test edilmiş ve sonuçlar fazla toksinlerin vücuttan atılabilmesine yardımcı olduğu ve serbest radikal toplanmasını önleyebilen antioksidan bileşikleri içerdiğini göstermiştir.

Kan Pıhtılaşmasını Teşvik Eder

Aşırı kan akışını durdurma gücüne sahiptir ve kan pıhtılaşmasını teşvik eder. Bu hemostatik ve büzücü özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Servi yağı, kan akışını harekete geçiren ve cildin, kasların, kıl foliküllerinin ve diş etlerinin büzülmesini teşvik eden kan damarlarının uyarılmasına yol açar. Sıkılaştırıcı özellikleri; dokularınızın sıkılaşmasına, kıl foliküllerinin güçlenmesine ve saç dökülme olasılığının azalmasına izin verir.

Sahip olduğu hemostatik özellikler, kan akışını durdurur ve gerektiğinde pıhtılaşmayı teşvik eder. Bu iki yararlı özellik, yaraları, kesikleri ve açık yaraları hızla iyileştirmek için birlikte çalışır. Bu yüzden servi yağı, ağır menstruasyon kanamasının azaltılmasında yardımcı olur. Ayrıca doğal bir fibroid tedavisi ve endometriyozis tedavisi olarak da kullanılabilir.

Solunum Sorunlarını Ortadan Kaldırır

Tıkanıklığı temizler ve solunum yollarında ve akciğerlerde biriken balgamı ortadan kaldırır. Yağ, solunum sistemini yatıştırır ve antispazmodik bir ajan olarak çalışır; astım ve bronşit gibi daha ciddi solunum sorunlarını tedavi eder. Servi yağı ayrıca bakteriyel büyümenin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etme yeteneğine sahip bir antibakteriyel maddedir.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir 2004 araştırmasında, içerisinde bulunan selofan olarak adlandırılan bir bileşenin, 9 bakteri türünün ve üzerinde çalışılan tüm mayaların büyümesini engellediği bulundu. Bu, sızdıran bağırsak sendromu ve probiyotik kaybı gibi zararlı yan etkilere yol açabilen antibiyotiklerden daha güvenli bir alternatiftir.

Doğal Bir Deodoranttır

Servi yağı, ruh durumunu düzelten, mutluluğu ve enerjiyi harekete geçiren, mükemmel bir doğal deodorant olarak kullanılabilir ve temiz, baharatlı ve erkeksi bir kokuya sahiptir. Antibakteriyel özelliklerinden dolayı sentetik deodorantlar yerine kullanılabilir, bakteri üremesini ve vücut kokusunu önler. Deterjanlara 5 ila 10 damla yağ ilave edebilirsiniz. Giysileri temizler, bakteri içermez ve taze yaprak gibi kokar. Bu kış mevsimi boyunca özellikle rahatlatıcı olabilir çünkü neşe ve mutluluk duygularını harekete geçirir.

Anksiyeteyi Hafifletir

Servi yağının yatıştırıcı etkileri vardır ve aromatik veya topikal olarak kullanıldığında sakin ve rahatlatıcı bir his yaratır. Aynı zamanda enerji vericidir ve mutluluk duygularını uyarır. Bu, duygusal stres geçiren, uyumakta zorluk çeken veya travma veya şok geçiren insanlar için özellikle yararlı olabilir. Servi yağını anksiyete ve endişe için doğal bir ilaç olarak kullanmak amacıyla, sıcak su banyosuna veya difüzöre beş damla yağ ekleyin. Özellikle uykusuzluğun getirdiği huzursuzluğu veya semptomları tedavi etmek için, kullanılabilir.

Varis ve Selüliti Tedavi Eder

Kan akışını uyarma yeteneği nedeniyle, çok yararlıdır. Varis, kan damarlarına basınç uygulandığında ortaya çıkar ve kan birikmesine ve damarların şişmesine neden olur. Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre, bu zayıflayan damar çeperinden veya damarlardaki kanın taşınmasına izin veren dokulara uygulanan basınç eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu, damar içindeki basıncı artırır, gerilmesine ve genişlemesine neden olur. Yağı topikal olarak uygulayarak, bacaklardaki kan akşına yardım edebilirsiniz.

Ayrıca bacaklardaki ve popo, mide ve kolların arkasındaki selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Selülit genellikle sıvı tutulması, dolaşım eksikliği, zayıf kolajen yapısı ve fazla vücut yağından kaynaklanır. Servi yağı bir diüretik olduğundan, vücudun sıvı tutumuna neden olabilecek fazla suyu ve tuzu atmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan akışını artırarak dolaşımı uyarır. Varis, selülit ve hemoroid gibi zayıf kan dolaşımının neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için topikal olarak kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz