Tarhana Çorbasının Kalorisi Nedir?

tarhana kalori

Çorba denildiğinde ilk akla gelen türlerden tarhana çorbasının ana malzemesi tarhana, kırmızı biber, domates, soğan, nohut, yoğurt ve tarhana otu ile yapılır. Sebzeler haşlanıp süzüldükten sonra yoğurt katılarak elde edilen hamur, bekletilerek kurutulur ve toz haline getirilir.

Tarhana çorbası B grubu vitaminlerince zengin bir besindir. Ayrıca içerdiği A vitamini miktarı oldukça önemli bir miktardır. Demir, çinko kalsiyum deposudur ve likopen içerir. İçerdiği likopen tarhana çorbasını kansere karşı koruyucu bir besin haline getirmektedir. Bunun yanında kalp-damar sağlığı açısından da yararlı bir çorbadır ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde rol oynamaktadır.        

Tarhana çorbası, tüketildiğinde zindelik verir ve hastalık mikropları ile virüslerle savaşmada bedene yardımcı  olmaktadır, bu sebeple de doğal bir ilaç olarak bilinmektedir.

Tarhana Çorbası Kalori Değerleri

50 gram kuru tarhananın kalori değeri 165 civarındadır. Bir su bardağı toz tarhanada 500 kalori vardır. İki kepçe tarhana çorbasında 120 kalori bulunmaktadır.  50 gram tarhana çorbası 30 kaloridir. Bu kalori değeri çorbaya katılan malzemelerle artış gösterebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz