Televizyon Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

1. 17 Şubat 2009’da Amerika’daki televizyon kanalları yalnızca dijital işaretleri yayınlayabildi. Böylece son 55 yıldır Amerika’da süren televizyon sistemi bir süreliğine sona erdi.

2. Dijital televizyon sinyalleri 1080 çizgiye kadar resim aktarabilir. Bu ilerleme, 1926 senesinde John Logie Baird tarafından sunulan ilk televizyonla kıyaslanınca büyük bir olay. Bu televizyonda basit bir resmi göstermek için 30 çizgi kullanılıyordu.

3. Baird’in televizyonu dikiz aletini andırıyordu. Bir ahşap, iğne, iplik ve mühür mumuyla bir arada tutuluyordu. İcadı kısmen mekanikti. Gönderiyi yapabilmek için resimleri kesen ve döner hâlde bulunan metal bir disk kullanılıyordu.

4. İki sene sonra Baird renkli televizyonu ortaya çıkardı ancak siyah-beyaz televizyon senelerce revaçtaydı. Çocukken siyah-beyaz televizyon izleyenler, renkli televizyonla büyüyenlere nazaran daha sık siyah-beyaz rüya görür.

5. 22 Ağustos 1932’de BBC, Baird sistemini kullanarak düzenli yayınlara başladı.

6. 1935’e gelindiğinde kullanılan yaklaşık 2000 Baird televizyonu vardı.

7. Şu an bulunan en büyük plazma televizyon Panasonic’in 103 inçlik televizyonu.

8. Tamamen elektronik televizyonun yaratıcısı Philo T.Farnsworth, televizyonun Tanrı’nın bir armağanı olduğunu ve bu kutsal araçtan faydalananları onun sorumlu tutacağını söyledi.

9. 14 yaşına gelmiş sıradan bir Amerikalı genç o ana kadar televizyonda ortalama 11,000 cinayet görmüştür.

10. 1 Temmuz 1941’de New York’ta yayınlanan ilk televizyon reklamı, Brooklyn Dodgers ve Philadelphia Phillies arasındaki bir beyzbol maçından önce gösterilen 20 saniyelik bir Bulova saati reklamıydı.

11. 2008’de Amerikan futbolu şampiyonluk müsabakaları arasında verilecek 30 saniyelik reklamların bedeli 2.7 milyon dolardı. Bu rakam dünyanın en pahalı reklam ücreti oldu.

12. Geçen Mart, geride bırakılan 80 yıl ve pek çok karton gözlüğün ardından BBC 3-D televizyon sistemini bir kez daha test etti.

13. Ağustos 2006’da NASA, Apollo 11’in televizyon gönderimlerinin orijinal kayıtlarını kaybettiğini açıkladı.

14. Dünyada en uzun süren talk show ya 1962’de yayınlanmaya başlayan İrlanda’daki Late Late Show’dur ya da 1954’te yayınlanmaya başlayan The Tonight Show’dur.

15. The Tonight Show’un formatı ve tarzı, The Late Late Show yayınlanmaya başladıktan birkaç ay sonra Johnny Carson’ın gelmesiyle anca oturduğundan hangi programın daha önce çıktığı tartışması ortaya çıktı.

16. Sony, 1970’lerde televizyon programlarını kaydedebilen VCR’ların satışlarına başlayınca film stüdyoları telif haklarından ötürü dava açtı. Üst mahkeme Sony’i haklı buldu.

17. İnternette yayınlanan ve bilgisayarlarda izlenilen videoların miktarı hızla yükseliyor. Mayıs 2008’de 7.5 milyar video izlenmiş.

18. Noel’de İngiliz halkına yaptığı konuşmadan 50 yıl sonra Kraliçe II.Elizabeth, kendi YouTube kanalını kurdu.

19. Cep telefonu kullanıcılarının yaklaşık yüzde 36’sı, direkt olarak telefonlarından video izliyor.

20. 20 ülkede yapılan bir araştırmaya göre CSI:Miami dünyanın en popüler programı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz