Tırnak Sararmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak sararmasına genellikle oje neden olur. Oje içerisinde kullanılan pigmentler, özellikle koyu renkler, tırnaklarınızı zamanla sarartabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu, en sevdiğiniz ojeyi uygulamadan önce her zaman şeffaf oje kullanmaktır. Tırnak sararmasının diğer nedenleri mantar enfeksiyonu, kronik karaciğer hastalığı, aşırı sigara tüketimi ve kötü yaşam tarzı alışkanlıkları olabilir.

Limon

Limon doğal bir ağartma maddesidir ve tırnaklarınızdaki sarı lekeleri etkili bir şekilde temizleyebilir. Ayrıca, limon suyu da bir temizleyici olarak çalışır.

Taze limon suyunu bir kaseye doldurun. Sararmış tırnaklarınızı 10 ila 15 dakika boyunca içinde bekletin. Ardından tırnaklarınızı hafifçe fırçalamak için yumuşak bir diş fırçası kullanın. Son olarak, ellerinizi ılık su ile durulayın ve sonra da nemini yenilemek için nemlendirici krem uygulayın. Sonuçlardan memnun olana kadar bunu günde iki kez yapın.

Alternatif olarak, limon esansiyel yağı kullanabilirsiniz. Biraz limon esansiyel yağını suyla dolu bir kaseye dökün ve parmaklarınızın ucunu birkaç dakika içinde bekletin. Ardından tırnaklarınızı bir veya iki dakika yumuşak bir diş fırçasıyla ovun. Tırnaklarınızı beyazlatmak ve parlatmak için bu işlemi birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, sararmış tırnaklarda harikalar yaratan beyazlatma özelliklerine sahiptir. Sadece % 3 hidrojen peroksit içeren bir ürün kullandığınızdan emin olun.

Üç ila dört yemek kaşığı hidrojen peroksiti yarım bardak suya dökün ve iyice karıştırın. Tırnaklarınızı çözelti içinde iki dakika bekletin. Yumuşak bir diş fırçası kullanarak, tırnaklarınızı hafifçe ovalayın. Sonra suyla durulayın. Bunu birkaç ay boyunca haftada bir kez yapın.

İnatçı lekeler için, hidrojen peroksiti doğrudan tırnaklarınıza uygulayın ve yumuşak bir diş fırçasıyla hafifçe ovun.

Hidrojen peroksit tırnaklarınızı kurutabilir, bu nedenle bu yöntemi kullandıktan sonra nemlendirici bir losyon uygulayın.

Karbonat

Karbonatın ağartma ve peeling özellikleri, tırnaklardaki lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Küçük bir kapta bir buçuk yemek kaşığı karbonat ve bir çorba kaşığı % 3’lük hidrojen peroksiti karıştırın. Karışımı lekeli tırnaklara uygulamak için kulak çubuğu kullanın. Üç ila dört dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi her altı ila sekiz haftada bir tekrarlayın.

Kalın bir macun yapmak için bir yemek kaşığı karbonat, bir buçuk çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı yumuşak bir diş fırçası kullanarak tırnaklarınıza sürün. Yaklaşık beş dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. Bu yöntemi her iki haftada bir tekrarlayın.

Beyazlatıcı Diş Macunu

Dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olan diş macunu ayrıca tırnaklardaki sarı lekeleri çıkarmak için de kullanılabilir. Hafif lekeler için hidrojen peroksit de dahil olmak üzere herhangi bir beyazlatıcı içeren diş macunu kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınıza ince bir katman olacak şekilde beyazlatıcı diş macunu sürün.

5 ila 10 dakika bekletin.

Tırnak fırçası kullanarak tırnaklarınızı nazikçe fırçalayın.

Diş macununu yıkayın.

İşlemi bir ay boyunca haftada iki veya üç kez tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Tırnaklarınız mantarla ilişkili bir enfeksiyondan dolayı sarardıysa, çay ağacı yağı en iyi ilaçtır.

Çay ağacı yağı doğal antifungaldır ve antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahip olup, enfeksiyonla savaşmaya ve tırnaklarınızın doğal rengini geri kazandırmaya yardımcı olur.

Damlalık kullanarak tırnak yataklarınıza saf çay ağacı yağı sürün. Birkaç dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. İyileşmenin farkına varana kadar bunu birkaç ay boyunca günde iki kez yapın.

Eşit miktarda çay ağacı yağı ve zeytinyağını karıştırın. Pamuk kullanarak solüsyonu tırnaklarınıza uygulayın. Bunu birkaç ay boyunca günde iki kez yapın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan malik asit ve asetik asit, tırnakların renk kaybını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, renk değişikliğine neden olan her türlü tırnak enfeksiyonunu tedavi etmeye yardımcı olabilecek antifungal özelliklere de sahiptir. Tırnak uzamasını güçlendirmeye ve uyarmaya yardımcı olur.

Yarım bardak elma sirkesi ve yarım bardak ılık suyu karıştırın.

Tırnaklarınızı yaklaşık 20 dakika boyunca solüsyonda ıslatın.

Tırnaklarınızı yumuşak bir havlu ile iyice kurulayın.

Enfeksiyonu tedavi etmek ve renk değişimini azaltmak için üç ila dört hafta boyunca günde üç kez yapın.

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğunda bolca bulunan C vitamini miktarı, sarı lekelerin tırnaklarınızdan çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Tırnaklarınızı her gün iki veya üç kez taze portakal kabuğu ile ovun. Birkaç hafta içinde etkili sonuçlar göreceksiniz.

Kalın bir macun yapmak için iki çorba kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozu ve biraz suyu karıştırın. Macunu tırnaklarınıza uygulayın ve 10 dakika bekletin. Macunu tırnaklarınızdan temizlemek için yumuşak bir diş fırçası kullanın ve ardından ılık suyla yıkayın. Bu yöntemi iki ila üç hafta boyunca günde iki kez uygulayın.

Ardıç Meyvesi

Ardıç meyveleri güçlü bir dezenfektan gibi davranır ve mantar enfeksiyonunun neden olduğu tırnak sararmasını etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Bir tatlı kaşığı ezilmiş ardıç meyvesini bir kaseye koyun ve ılık su ekleyin.

Tırnaklarınızı 15 dakika boyunca içerisinde bekletin.

Ilık su ile durulayın ve biraz nemlendirici uygulayın.

Birkaç ay, yatmadan önce günde bir kez bu yöntemi deneyin.

Listerine

Listerine, mantar enfeksiyonlarının neden olduğu tırnak sararması için başka etkili bir tedavidir. Antifungal özellikler bakımından zengin olan mentol, okaliptol, metil salisilat ve timol gibi aktif maddeler içerir.

Enfekte tırnaklarınızı Listerine içinde yarım saat bekletin. Bunu bir hafta boyunca günlük olarak yapın, bir hafta ara verin ve bir sonraki hafta tekrarlayın. Tırnakların etrafındaki deri yeşile dönebilir ancak birkaç gün içinde kendi kendine rengi normale dönecektir.

Alternatif olarak, eşit miktarlarda Listerine ve sirkeyi karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışım içinde yarım saat bekletin. Olumlu sonuçlar görene kadar birkaç gün boyunca tekrarlayın.

Bu doğal yöntemleri kullandıktan sonra, tırnaklarınızın kendi rengini göstermeye hazır olacaksınız. Ancak, olumlu sonuçlar görmüyorsanız, bir doktora görünmek en iyisidir. Tırnak sararması, tıbbi bakım gerektirebilecek bir iç rahatsızlıktan kaynaklanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz