Turgut Özatay Kimdir?

Turgut Özatay

Turgut Özatay

Doğum Tarihi 26.12.1927 Manisa Alaşehir
Ölüm Tarihi 26.06.2002 istanbul

1950’li ve 1960’li yıllardaki jön rollerinin ardından gerek Cüneyt Arkın gerekse Kemal Sunal filmlerinin önde gelen kötü adamlarından biri olmuştur.

Turgut Özatay, 26 Aralık 1927 tarihinde Alaşehir, Manisa’da doğmuştur. Annesi Ayşe Vuslat Hanım, babası Emin Özatay’dır. Babası Balkan öncesinde Üsküp’den göç ederek Alaşehir’e yerleşmiştir. Babası tütün eksperliği yapmıştır. İlkokulu İzmir’de Halil Bey İlkokulunda ve ortaokulu Karataş Ortaokulunda, liseyi Ankara’da Gazi Lisesi okumuştur.

Turgut Özatay, Okul hayatında atletizm yapmış, 100 ve 200 metre koşuda Türkiye dereceleri vardır, daha sonra 1952 yılında Helsinki’de yapılan olimpiyatlara katılmıştır.
Turgut Özatay, İzmir’de 1948 ve 1949 yıllarında Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) ile birlikte “Kırıntı” ve “Mücadele” gazetelerini çıkarmışlardır. Askerlik görevinin ardından İstanbul’a göç etmiştir. İstanbul’a geldiği zaman Şen İzmir Nakliyat Ambarı şirketinde çalışmış

1953 yılında bir sinemada film seyretmeye gittiğinde film arasında kendisini görüp beğenen Yönetmen Refik Kemal Arduman’ın teklifi ile ilk filmi “Kahraman Denizciler”de oynamıştır.

Önceleri başrollerde oynayan Turgut Özatay, daha sonra ‘kötü adam’ tiplemesiyle beyaz perdede ünlendi.

Turgut Özatay, “Sezercik, Küçük Mücahit” filminde Eokacılar’ın başı, “Kurban” filminde Abbas, “Umudumuz Şaban” filminde arsa sahibi müteahhit, “Korkusuz Korkak” filminde limona deli olan Ayı Abbas, “Üç Kağıtçı” filminde minibüsçü Hasan, “Atla Gel Şaban” filminde şiki şiki baba kasedini arayan Davut, “Keriz” filminde Zülfü’nün şehirde kabzımallık yapan köylüsü, “Talih Kuşu” filminde kumar masasında oyun oynayan adamlardan biri, “Zehir Hafiye” filminde “Manyak Mahmut” rollerini oynamıştır.

1959 yılında yönetmenliğini Ömer Lütfi Akad’ın yaptığı ve müziklerini Hulki Saner’in hazırladığı “Yalnızlar Rıhtımı” filminde Sadri Alışık ve Çolpan İlhan ile beraber oynadı.

1960 yılında filmin hikayesi Kemalettin Tuğcu’ya ait, senaryosu Hamdi Değirmencioğlu, Memduh Ün, Ertem Göreç tarafından hazırlanan ve yönetmeni Memduh Ün olan ilk “Ayşecik” filminde Turgut Özatay, Muhterem Nur, Leyla Sayar, Hulusi Kentmen, Ahmet Tarık Tekçe ile beraber oynadı. Diğer Ayşecik filmlerinde ücret konusunda anlaşamadıkları için oynayamadı.

1960 yılında bir Ömer Lütfi Akad filmi olan “Yangın Var Eski İstanbul Kabadayıları” filminde Ayhan Işık, Leyla Sayar, Turgut Özatay, Hulusi Kentmen, Efkan Efekan, Vahi Öz, Mürüvvet Sim, Necdet Tosun, Mualla Sürer ile beraber oynadı.

Turgut Özatay, 27 Ocak 1968 tarihinde İtalyan Cinzia Morigi ile evlendi. Boşandıktan çok sonra ikinci eşi Metin Özatay ile evlendi.

Turgut Özatay, 26 Haziran 2002 tarihinde İstanbul’da 75 yaşında Vefat Etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz