Vajinit Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinit Nedir?

Vajinit tam anlamıyla vajinanın iltihabı anlamına gelir. Çoğu doktor, sıklıkla vajinal akıntıya eşlik eden güçlü bir kokunun, vulvanın yanmasına ve kaşınmasına (vajinanın çevresindeki gevşek cildin) neden olan bir iltihaplanmayı tanımlamak için kullanır. Genellikle bir enfeksiyon veya sağlıksız beslenme neden olur. Kadınların adet döngüsünün süresine bağlı olarak tutarlılık ve miktarda değişiklik gösterir. Sağlıklı durumlarda da üretmesi normal olmakla birlikte, sağlıksız bir koku yaratmaz veya kaşıntı ve iritasyona neden olmaz.

Sağlıklı olmayan vajinit, normalde yumurtlamaya karşı artar ve yumurta beyazı daha netleşir. Hamilelik, stres veya doğum kontrol haplarının kesilmesi sonrasında da artabilir. Bu tamamen normaldir ve mutlaka enfeksiyon belirtisi değildir. Vajinit, her yaştan kadınları etkiler ve çok yaygındır. Ayrıca vulvovaginitis olarak da bilinir.

Vajinit Belirtileri Nelerdir?

Farklı vajinit türleri farklı semptomlar geliştirir ancak aşağıda en yaygın bulguların bir listesi bulunmaktadır;

  • Ağır kokulu akıntı
  • Açık yeşil veya gri renkli akıntı
  • Kaşıntı ve vulvada yanma
  • İdrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında ağrı.

Vajinit Nedenleri Nelerdir?

Vajinit, vajinadaki mikroorganizmaların dengesini bozan bir şey olduğunda ortaya çıkar. Bunun nedeni bir enfeksiyon veya çok fazla şekerli yiyecek yemek olabilir. Vajina, zararlı mikroorganizmaların büyümesini önleyen yararlı laktobasiller bakterilerin hassas bir ekosistemini barındırır. Buna göre vajinanın pH düzeyleri mantar, bakteri ve protozoa (tek hücreli organizmalar) için dengeli ve seyrek tutulur. Çoğunlukla bu hassas denge, yabancı bakteriler veya parazitler vajina yoluna girdikçe bozulmaktadır.

Bu, vajinanın savunmalarını azaltır ve ‘kötü’ mikroorganizmaların kontrol dışı kalmasına izin verir. Fakat diğer faktörler de dengesini bozabilir ve sağlıksız beslenme, antibiyotiklerin aşırı kullanımı, oral kontraseptifler veya östrojen düzeylerini düşürmek için kullanılan ilaçlar, gebelik ve vücudun bir hastalıktan kurtulması bu faktörlerden bazılarıdır.

Vajinit Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinit tedavisi, mevcut vajinitin nedeni veya türüne bağlıdır. Bakteriyel vajinozis veya trikomoniaz (antibiyotikler) tedavisi için diğer ilaçlar gerekebilirken, birçok enfeksiyon vakasında (antifungal kremler ve süpozituvarlar) belirli ilaçlar işe yaramaktadır. Bazen tekrar enfeksiyona maruz kalmamak için kadının eşini tedavi etmek gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz