Vikingler Kimdir?

M. S. 8. yüzyılda, şimdiki Norveç’in bulunduğu bölgede yaşayan Vikingler özellikle Avrupa kıyılarına ve İngiltere’ye akınlar yapan, denizcilikte ileri, savaşçı kimselerdi.Uzun boylu, sağlam yapılı, sarışın ve açık renk gözlü Vikingler, “Kuzey Adamları” anlamına “Norsemen-Norman”diye de tanımlanır. Vikingler’in genel bir bakışla bugünkü Norveçliler, İsveçliler ve Danimarkalıların ataları olduğu bilimsel yollardan ortaya konmuş bir gerçektir.

Başka ülkelerin kıyılarına çıkan Vikingler kıyıdan içerilere akınlar yapar, kentleri, kasabaları basar, ortalığı ateşe verir,değerli şeyleri yağmalayıp, kadın ve erkek gözlerinin tuttuğu esirlerle geri dönerlerdi.

Vikingler’in bu seferlerde kullandığı enli,derin teknelere “Uzun Gemi” adı verilirdi. İskandinavya ve Danimarka’nın koylarından, fiordları’ndan ilkbahar ve yaz aylarında yeni seferlere,kanlı akınlara doğru açılan Vikingler, o çağın Hristiyanlık dünyasında “Tanrı’nın gazap elçileri” olarak ün salmışlardı. Buna karşılık, Vikingler’in sadece savaş amacı güden akınlar değil, bugünkü Grönland, hatta Kuzey Amerika sahillerine kadar varan keşif seyahatları yaptıkları da bilinmektedir.

Vikingler’in ünlü reisi “Kızıl Erik” le ilgili destanda,Leif Erikson’un Kuzey Amerika ve Grönland seferlerinden bahsedilir. Güvenilir tarih kaynaklarına göre, Erikson bu seferleri Kristof Kolomb’dan 500 yıl önce ve kürekle hareket eden gemilerle yapmıştı.

Vikingler’in Avrupa kıyılarında ilk görünüşü 790 yılına rastlar. İngiltere’yi, İrlanda’yı, Fransa ve Almanya sahillerini korku içinde bırakan,kana ve ateşe veren Vikingler, asıl ülkelerinden uzak yeni çevrelerde yerleştiler. Hristiyan Avrupa’nın kiliselerinde, rahipler ve halk, “bizleri Kuzey Adamlarının gazabından ve dehşetinden koru, Ulu Tanrı” diye dualar ediyorlardı.

İlk akınlardan sonra Vikingler’den bazıları Britanya Adaları’nda yerleştiler. Bu yerleşme 841 yılında olmuştur. İngiltere’ye yerleşen Vikingler,oradaki Saksonlar ve Angl’larla karıştılar. 845 yılında Fransa’ya yerleşenler de Norman Dukalığı’nı kurdular. Yerleşmiş oldukları çevre bugün Normandiya diye tanımlanır. Bir süre daha akınlarını devam ettiren Vikingler, 1000 yıllarından sonra yerleşik ve uygar topluluklar halini aldılar.

Vikingler ölen şeflerini kumanda ettiği gemiye yerleştirir, silahlarını,değerli eşyalarını,köpeğini de yanına koyar ve gemiyi ateşe verirlerdi. Norveç’te Gokstad’da bulunan böyle bir gemi meşe ağacından yapılmış olup, uzunluğu 24,genişliği 5 metredir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz