WAIS Wechsler Yetişkinler İçin Zeka Testi

WAIS Wechsler zeka testi

WAIS Wechsler

Yetişkinlere yönelik bir zeka testi türü olan WAIS Wechsler zeka ölçeği 16 yaş üzerindeki bireylere uygulanmaktadır. Kısaca WAIS-III olarak adlandırılan bu test uygulamasında sözel ve performans olmak üzere iki ana bölüm ve çok sayıda alt bölüm bulunmaktadır. Test yaklaşık olarak 1 saat ile 1,5 saat arasında sonlandırılmaktadır.

Sözel bölüm uygulamasında bireyin başta sözel muhakemesi olmak üzere sözel ifadelendirmesi, sözcük dağarcığı, işitsel olarak dikkat düzeyi, uzun süreli hafıza ve buna benzer sözel becerileri ölçülmektedir.

Testin Performans bölümünde ise görsel dikkat başta olmak üzere, görsel ve algısal organizasyon, üç boyutlu algılama yetisi, psikomotor beceriler, işler bellek düzeyi ve buna benzer beceriler ölçülmektedir.

WAIS Wechsler bir diğer adıyla WAIS-III zeka testinde 4 endeks skor ve 14 de alt boyut mevcuttur. Bu testin Türkçe uyarlaması henüz yapılmamıştır. Bu nedenle halen Amerikan normları ile testin değerlendirmesi yapılmaktadır. Amaç ise deneyimli ve eğitimli bir kadro tarafından 16 yaş üzerindeki bireylerin zihinsel becerilerinin ölçülebilmesidir. Test ile aynı zamanda elde edilen verilerin çeşitli klinik çalışmalarında kullanılabilmesi de mümkün olmaktadır.

Neden WAIS-III Testi Yaptırmalıyım?

WAIS-III yetişkinler için zeka testi sonuçlarından elde edilen verilen tüm bireylere son derece katkı sağladığını söylemek mümkündür. Zira her bireyin güçlü olan, gelişmeye açık olan zihinsel yetenekleri tespit edilebilmekte, bu doğrultuda sağlıklı ve bilimsel bir yol haritası çıkarılabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz