Yağ Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkarılır?

yağ lekesi koltuktan nasıl çıkar

Günümüzde en fazla oluşan lekeler arasında yağ lekesi ilk sıralarda yer alır. Hepimiz günlük hayatta farklı alanlarda farklı yağ türlerine ait lekeler ile sıklıkla karşılaşır ve bu lekelerin giderilmesi için değişik yöntemler uygularız. Evlerde en sık rastlanılan yağ lekeleri, fayanslarda ve koltuk üzerlerinde olan lekelerdir. Fayanslar üzerindeki lekeler, uygun deterjan ve ürünlerin kullanımı ile temizlenirken koltuk üzerinde oluşan yağ lekeleri daha özenli bir temizlik ile yok edilebilir.

Yağ Lekesi Çıkarma

Koltuklardaki yağ lekesi için ilk dikkat edilmesi gereken, bu lekelere kesinlikle sulu bez ile müdahale edilmemesidir. Bunun nedeni yoğunluk farkı olduğundan dolayı suyun yağı çözmemesi ve temizlemek yerine yağın daha fazla döşeme içine yerleşmesine neden olmasıdır. Bu lekelerin temizliğinde ilk olarak kuru ve temiz bir kağıt havlu ya da peçete ile yağın yüzeyden çekilmesi sağlanır.

Fazla yağın alınmasının ardından döşeme içine işleyen yağın da bir kısmını emmesi için nem  alma özelliği yüksek olan tuz, talk pudrası ya da karbonat gibi maddeler kullanılmalıdır. Bu aşamada yağ lekesi üzerine dökülen malzeme tamamen ıslanırsa döşeme üzerinden alınıp yerine yenisi dökülmeli ve bu işlem dökülen malzemenin leke üzerinde bir süre kuru kalmasına kadar devam ettirmeli.

Nem alıcı özelliği bulunan maddeler ile fazla yağın emiliminin ardından madde döşeme üzerinden alınır ve tiner ile koltuk temizliği yapılır. Bunun için az bir miktar temiz pamuk üzerine küçük miktar tiner dökülür ve leke bu pamuk ile silinir. İşlem sırasında uygulama tampon şeklinde değil az bastırılarak yapılmalıdır.

Yağ lekesi koltuktan nasıl çıkar, sorusunun en basit ve kısa yolunu bu yazımızda sizlerle paylaştık. Eğer koltuğunuz saten malzeme ile döşenmiş ise en son aşamada tiner yerine amonyak kullanabilir, daha sağlıklı ve etkili bir temizlik yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz