Yanmadan Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Bronzlaşılır?

yanmadan bronzlaşma yöntemi

Yazın sıcaklığını etkili bir şekilde gösterdiği şu günlerde serinlemek istiyoruz, yanmadan sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak ve yazın güzel kıyafetlerini, bronz tenimizle özgürce taşımak… Öncelikle şunu söyleyebilmeliyiz sağlıklı bronzlaşma yoktur. Bronzlaşmanın her türü cildimiz için zararlıdır fakat bu durumu en az zararla  gerçekleştirmek istiyorsanız bize kulak verin.

Bronzlaşmaya Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tatilinizi her ne kadar kısa süreler içerisinde yapmak zorunda olsanız bile 11:00 ile 15:00 saatleri arasında güneş altına çıkmayın. Çünkü bu saatlerde bronzlaşmaya çalışmak cildinizi hızlı bir şekilde yakıp soymaktan başka bir işe yaramayacak ve tatilinizi berbat edecektir.

Bronzlaşmaya başlamadan evvel mutlaka cildinize uygun güneş koruyucusunu bulun ve güneşlenmeden en az 20 dakika önce kullanın çünkü kremin koruma etkisi bu süre zarfında gerçekleşecektir. Aşağıdaki belirttiğimiz doğal bronzlaştırıcı yöntemlerin hiçbiri güneşin kavurucu etkisinden korunmanızı sağlamaz.

Güneşin zararlı etkilerinden korumak için teninize uygun olarak 10 ile 50 faktör arasında güneş kremleri veya losyonları kullanabilirsiniz. Bunları seçerken de öncelikle marketteki ünlü markalar yerine doktorunuzun veya eczacınızın önereceği  krem ve losyonları tercih etmenizi öneririz. Daha da önemlisi önerilen kremlerin içerik analizini yapın ve sağlığınıza zararlı maddeler içeren krem ve losyonlardan kaçının.

Bütün bunlara ek olarak  güneşin ve tuzlu deniz suyunun etkisi ile, cildinizin bozulan nem dengesini korumak için bol bol sıvı tüketin.

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Havuç Yağı

Havuç yağının doğal turuncu rengi güneşlenmeden önce cilde sürüldüğünde aynı bu tonda bir bronzlaşma meydana getirir. Havuç yağını aşağıdaki şekilde kolaylıkla evde hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Bir adet kavanoz
  • 5 adet orta boy havuç
  • Zeytinyağı

Havuç yağı hazırlamak için, öncelikle havuçların kabuğunu dışında hiçbir siyah bölge kalmayacak şekilde soyuyoruz ve saplarını kesiyoruz. Sonra havuçları rendeleyerek kavanozun içersine atıyoruz. Rendelenmiş havuçların üzerine çıkacak kadar zeytinyağı ilave ediyoruz. Sonrasında kavanozun ağzı açık olacak şekilde benmari usulü sıcak suda 10 dakika bekletiyoruz. Kavanoz soğuduktan sonra ağzını kapatarak bir gece daha beklemeye bırakıyoruz. Doğal havuç yağımız kullanıma hazır.

Ceviz-Kakao-Zeytinyağı Üçlüsü

İhtiyaca göre 10-20 gram ceviz ve kakao yağını aktarlardan temin ettikten sonra, aynı miktarda zeytinyağı ile karıştırıp tüm vücudunuza ince bir katman halinde uygulayınız. Aynı gün vücudunuzdaki bronzlaşmayı gözlemleyebilirsiniz.

Bronzlaşma sonrasında vücudunuzu bol su ile yıkayın ve nemlendirici kremler kullanın. Güneş kremi ve güneş losyonunda olduğu gibi  bu nemlendiricileri alırken de doktorunuzun veya eczacınızın önerilerini dikkate alın ve içerik analizini yapmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz