Yarpuz Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Bilimsel olarak Mentha pulegium adıyla bilinir, nane familyası Lamiaceae’de bulunan ve Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Avrupa’da yaygın olarak bulunan yaygın bir bitkidir. Yaprakları ezildiğinde, mentolü anımsatan güçlü aromatik bir koku bırakır. Yarpuz toksik özelliklere sahiptir ve özellikle uçucu yağ formunda doğrudan tüketilmemelidir. Bazı durumlarda, yağ alımı ölümle sonuçlanır ve yarpuz toksisitesi için bilinen bir tedavi yoktur.

Bu ot, menstrüel uyarıcı kabiliyeti nedeniyle temelde düşük için kullanılmış olsa da, düşük yapmak için gerekli doz ölümcül sınırın yakınındadır ve güvenli sayılmaz. Bu ot için bazı antioksidan, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikler var, bunlar arasında alfa-terpineol ve pulegone’un belirgin seviyeleri vardır, ancak halen tehlikeli bir madde olarak kabul edilmektedir. Sadece hafif dozlarda kullanılmalı ve önce eğitimli bir bitki uzmanı veya tıbbi bir uzmanla konuşarak kullanılmalıdır.

Antihisteriktir

Histeri sorunu ve kasılmalar, bilinçsiz şiddet davranışı ve bayılma gibi ani histerik krizler yaşayanlar, her zaman hayatlarını kaybetme riski taşırlar. Kendilerini ateşten, sudan ve yükseklikten uzak tutmalıdır, çünkü bu tür ataklara maruz kaldıklarında kendilerini isteyerek öldürmeleri çok muhtemeldir. Yarpuz ve içerisindeki yağlar, sinirler ve beyindeki etkileri nedeniyle bu atakları kontrol altına almaya yardımcı olur ve özellikle histerik bayılmalar için yararlıdır.

Antimikrobiyaldir ve Antibakteriyeldir

Yarpuzun antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri toksisitesinin sonucudur. İnsanlar için ölümcül olan bu minik mikroskobik canlıların (mikroplar) ne kadar ölümcül olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Mikropları ve bakterileri öldürür ve bizi onlardan kaynaklanan enfeksiyonlardan korur.

Antiromatizmaldir ve Artrit Ağrılarını Azaltır

Yarpuzun sinirler üzerindeki uyuşturucu etkisinin yanı sıra kan dolaşımı üzerindeki zarif ve uyarıcı etkileri olarak görülen temizleyici özellikleri, onu anti-romatizma ve anti-artritik tedavi olarak ideal bir kombinasyon haline getirir. Ürik asit gibi toksinlerin vücuttan atılmasını ve dolayısıyla romatizmanın arkasındaki en büyük nedeni ortadan kaldırmayı teşvik eder.

Sinirlerdeki uyuşturucu etkisi romatizma ve artrit ağrısına karşı da yardımcı olur. Onun sıcak ya da ısıtıcı etkisi etkilenen bölgeyi ısıtır ve daha rahat bir his verir. Son olarak, kan dolaşımı üzerindeki uyarıcı etkisi, önemli organ sistemlerine kan akışını artırır ve romatizma ve artrit tedavisinde etkilenen bölgelere kan akışına yardımcı olur.

Antiseptiktir

Yaralar ve iç organlar, özellikle üriner sistem, üretra, böbrekler ve rahim için, mikroplardan kaynaklanan enfeksiyondan dolayı septik olabilir. İçerisindeki yağın oldukça zehirli olması yarpuzu, septisemi oluşturan mikropları veya bakterileri öldürdüğü için antiseptik yapar. Bununla birlikte, oldukça zehirli ve tahriş edici olduğundan, çok hafif dozlarda kullanılmalıdır.

Arındırıcı ve Temizleyici Etkileri Vardır

Bir kan temizleyici olarak kullanılabileceğini söyleyen bazı raporlar var. Yarpuzun içerisindeki yağın belirli bileşenleri kandaki toksinleri nötralize etmeye yardımcı olabilir. Kan dolaşımını desteklediği için taze oksijenin kana düzgün şekilde karıştırılmasına yardımcı olur. Bu şekilde kanı temizleyebilir ve organlara ve hücrelere oksijen ulaşmasını kolaylaştırabilir.

Sindirimi Destekler

Yarpuz, sindirimi kolaylaştırmak için halk tıbbında sıklıkla kullanılıyor. Bu özelliğin ayrıca uçucu yağında bulunduğu ve sindirim sularının salgılanmasını uyarıp sindirimi teşvik ettiği bildiriliyor.

Adet Dönemi Üzerinde Uyarıcı Etkileri Vardır

İçindeki uçucu yağın kanıtlanmış ve iyi bilinen bir başka yararı da; adeti düzenler ve söktürür. Östrojen ve progesteron gibi belirli hormonların üretimini uyararak adeti düzenli hale getirir.

Böcek İlacı Olarak Kullanılır

İnsan ve diğer hayvanlar için toksik olduğu için, böcekler için de toksiktir. Çok verimli böcek öldürücüdür ve spreyler ve buharlaştırıcılarda kullanıldığında çok etkilidir. Böcekler de ondan uzaklaşmaya çalışırlar. Bu sebeple böcek kovucu ilaç olarak kullanılabilir.

Sıkılaştırıcıdır, Kanamayı Durdurur

Geleneksel olarak, yarpuz, muhtemelen sıkışma özelliklerinden dolayı diş eti güçlendiricisi olarak kullanılır. Bu, dişetlerinin kasılmasını sağlar ve dişlerin üzerinde tutunmasına yardım eder. Çünkü vücudun diğer bölgelerinde de büzülmenin etkileri hissedilebilir ve bu özellik kaslarda kasılmaya neden olur ve yüzü gerginleştirir, saç köklerini güçlendirir ve kan damarlarını daraltarak kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

Dekonjestandır

Yarpuzun içindeki yağın toksikliği onu bir antiviral haline getirir ve akciğerlerde enfeksiyonlara karşı savaşır. Bu aynı zamanda ciğerlerdeki ve solunum yollarındaki balgam oluşumunu gevşetir; aynı zamanda balgamın söktürülmesini teşvik eder. Bu şekilde akciğerler ve solunum yolları için dekonjestan olarak davranır.

Mide İçin Çok Düşük Dozlarda Kullanılabilir

Çok düşük dozlarda kullanılır ve mide problemlerini tedavi edebilir. Midede enfeksiyonları iyileştirir, mideye asit ve safra salgılanmasını uyandırarak midede asit-baz dengesinin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca sindirim sistemindeki iltihabı ve tahrişi yatıştırır.

Nasıl Kullanabilirsiniz?

Bu bitki aşağıdakileri içeren çok farklı kullanımlara sahiptir:

 • Böcek ilacı
 • Sindirim yardımı
 • Kas gevşetici
 • Çay
 • Topikal çareler
 • Cilt bakımı

Çay: Yarpuz çayı, geleneksel olarak hamileliğini durdurmak isteyen kadınlara verilen popüler bir ilaçtır. Yüksek düzeyde toksik veya ölümcül olabileceğinden, artık hiçbir şekilde önerilmemektedir.

Böcek ilacı: Güçlü bir kokuya sahip olduğu için, birçok zararlıyı çok hızlı bir şekilde ortadan kaldıran etkili bir böcek kovucu ve böcek öldürücü olarak görev yapar. Küçük dozlarda kullandığınızdan emin olun.

Sindirim: Bir bardak su içerisine bir damla yarpuz yağı damlatarak, sindirim sorunlarını giderebilen bağırsak hareketini uyarabilirsiniz.

Solunum: Az miktarda bitki kullanarak yapılan çayını içmek, solunum yollarında antienflamatuvar etkilere sahip olabilir ve öksürüğü ve boğaz ağrısını yatıştırır.

İltihap: Bu bitkiden gelen yağ, özellikle ağrıyan eklem ve kaslara uygulandığında, iltihap için topik bir ilaç olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Genellikle bölgesel tahrişe neden olur, bu yüzden ilk başta küçük bir miktar kullanın.

Cilt hastalıkları: Orta dereceli ve güvenli dozlarda bir tentür uygulaması, egzama, rosacea, sedef hastalığı veya diğer cilt hastalıklarının semptomlarını iyileştirebilir.

Zayıflık: Çay olarak içildiğinde, enerji üretimini artırdığı ve bedeni canlandırdığı, özellikle kişi hastalık veya yaralanmalardan kurtulduğunda güçsüzlüğün üstesinden gelmeye yardımcı olduğu biliniyor.

Zatürre: Bazı durumlarda, yarpuz güçlü antiviral ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı pnömoniyi tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, çok dikkatli olmalısınız ve bu otu kullanmadan önce mutlaka bir doktorla görüşmelisiniz.

Yarpuzun Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkileri tehlikeli olabilir, bu nedenle aşırı dikkatli olunmalıdır. Yan etkilerin bazıları şunları içerir:

 • Karaciğer hasarı
 • Böbrek hasarı
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Ateş
 • Huzursuzluk
 • Baş dönmesi
 • Görme kaybı
 • İşitme sorunları
 • Yüksek tansiyon
 • Düşük
 • Akciğer yetmezliği
 • Beyin hasarı
 • Gebelik komplikasyonları
 • Emzirme sorunları
 • Karaciğer hastalığı

Bu bitki, çocuklar tarafından herhangi bir biçimde kullanılmamalıdır. Bu bitkiyi fazla miktarda tüketmek ölümcül olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz