Yazar Olmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

nasıl yazar olunur

Modern mesleklerden biri de yazarlıktır. Zaman zaman hemen herkes “bir kitap mı yazsam?” cümlesini içinden geçirmiştir. Kimimiz; “yaşadıklarımı yazsam roman olur” diye düşünürken, bazıları da çocukluğundan beri yazdığı şiirleri biriktirmekten hoşlanırlar. Bir kitap yazmak bazen hayallerimizi süsler.

Kitap yayınlatmak isteyenler yazarlar ya da yazar adayları, yayın evlerine başvuru yaparlar. Bir yayın evine ayda ortalama 40-50 adet kitap yazmak isteyen başvuru olurken, yazılıp yayınlanan kitap sayısı bu başvurulardan yılda 5 i geçmemektedir. Bu sayılar günümüzde yazarlığa yeni başlayacak olan adayları korkutmamalı.

İyi bir yazar olmak için öncelikle iyi bir okuyucu olmak gerekmektedir. Çok kitap okuyup, kelime dağarcığını geliştirmiş, olayları kurgulayabilen, hayal gücünü ve ufkunu genişletmiş kişiler, doğru analizler yaparak yazarlık için gerekli donanımlara da sahip olabilirler.

İyi bir yazarda olması gereken özelliklerden biri de, okuyucuyu sıkmadan olayları derinlemesine işleyip, okuyucuya renkli bir hayal dünyasında gezinti yapma fırsatı sunabilmektir. Çok kitap okumuş kimseler bu özellikleri kazanmış kişilerdir. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş kişiler hemen her konuda fikir sahibi olabilirler. Gelişen ekonomiye, teknolojiye, bilime ve güncel olaylara dair hep bir fikirleri vardır.

Kitap okumak, kişiyi mutlu kılar. Uzmanlara göre, günlük sıkıntılı ve stresli işlerden bizleri alıkoyabilecek en güzel yardımcı da kitaptır. İşlerin yoğunluğu gün içinde kişileri yıpratmaktadır. Ancak istirahat saatlerinde birkaç sayfa bir şeyler okumanın beyni dinlendirdiği sonucuna varılmıştır. Kitap okuyup, yazarın kurduğu

Kitap yazmak için gerekli bütün donanımları çok kitap okuyarak kazanabileceğimizi görmekteyiz. İyi birer yazar olmanın yolu okumaktan geçmektedir. Yazar olmak demek, sadece kitap yazmak, roman ya da şiir yazmak demek değildir. Günlük konuşmalarımızda, bilgisayarla iş yazışmalarında, uzaktaki bir yakınımıza mektup yazacak olduğumuzda faydalanabileceğimiz çok değerli bir kavramdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz