Yazın Doğan Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

yeni doğan bebekler

Yaz mevsiminde bebeklerimizi ve çocuklarımızı nasıl giydireceğimiz çoğu zaman annelerin zorlandığı ve kararsızlık çektikleri bir durumdur. Çok fazlaca giydirip terletmekten ya da az giyip üşütmekten korkar çoğu anne. 6 aydan küçük bebeklerin yazın güneş ışınlarına direkt maruz kalmaması önerilir. Bebekleri güneşin zararlı etkilerinden korumak, terlemelerini önlemek için kıyafetlerinin pamuklu olması gerekir.

Yine uzun ince kumaşlı pantolonlar, uzun kollu ince pamuklu gömlekler, özellikle boyun ve yüz bölgesini korumak amaçlı geniş kenarlı şapkalar kullanmak son derece faydalı olacaktır. Ancak uygun giysi veya gölge bulamadıkları durumlarda en az 15 güneş koruma faktörü içeren kremlerden bebeğin yüzüne ve ellerinin üstüne az miktarda sürmek gerekir. Eğer bebek tüm bu korumalara rağmen güneş yanığı olursa etkilenen vücut kısmına serin kompres uygulamak faydalı olacaktır.

6 Aydan Büyük Çocuklar İçin Alınacak Önlemler Şöyledir;

Birinci ve en önemli nokta güneşin zararlı etkilerinden korunabilmektir. Bunun için geniş kenarlı şapka ve ultraviyole ışınlarını %99-100 bloke eden güneş gözlükleri kullanmak önemlidir.

Gölgede kalmak, özellikle saat 10:00 – 16:00 arası gölge tercih edilmelidir.

Sıkı dokulu pamuklu giysiler terlemeyi ve buna bağlı sıkıntıları azaltır.

Hem güneşli hem bulutlu günlerde UVA, UVB ışınlarından koruyan en az 15 koruma faktörü içeren kremler kullanmak gerekir.

Yazın çocuklar açık havada daha uzun süre kalırlar ve fiziksel aktiviteleri artar. Dolayısıyla açık renkli, ince, teri çeken materyalden yapılmış giysiler tercih edilmelidir.

Yaz mevsiminde açık havada, çiçekli bahçelerde ve havuz kenarlarında daha fazla vakit geçiren çocukların böcek ve arı sokmalarına daha fazla maruz kaldıkları bilinmektedir. Böcek ve arı sokmalarından çocuklarımızı korumak için parlak renkli ve çiçek baskılı giysiler giydirilmemeli saçlarına jöle sürülmemeli ve parfüm uygulanmamalıdır.

Yaz mevsiminde hassas cilde sahip çocuklarda sık ortaya çokan şikayetlerin başında isilik gelir. Özellikle yaz aylarında kaşıntılı kabarık bir deri döküntüsü ile kendini belli eder. İsilikten korunmak için pamuklu giysiler tercih edilmesi,sık banyo yapılması ve derinin mümkün olduğunca havalandırılması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz