Yeni Doğan Bebeklerde Nelere Dikkat Edilir?

Hayatımıza ilk önce bir kan pıhtısı olarak giren ve sonra her şeyimiz, bütün dünyamız olan bebeklerimiz. Bebeklerimizin bakımında doğuştan bu yana dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Öncelikle göbeğini oldukça temiz tutmamız gerekmektedir. Göbeğinin düşmesi on günü bulacağı için enfeksiyon kapma riski büyüktür. Bu sebeple de önce göbek temizliğine dikkat etmemiz gerekmektedir. Peki, göbek temizliğinde neler yapmalıyız?

Göbek

Bu on günlük süre boyunca göbeğin etrafını alkollü bir pamuk veya gazlı bez yardımı ile temizleyebiliriz. Bununla birlikte anne sütü de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Anne sütünde bebeğin ihtiyacı olan tüm besinler bulunduğu için, onları bulaşıcı hastalıklara karşı korur ve bütün bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olur.

Emzirmek

Aynı zaman da ruhsal açıdan da anne ile bebek arasında oldukça kuvvetli bir bağ oluşmasını sağlar. Ama bebeği emzirebilmek için de ayrıca dikkat etmemiz gereken hususlar bulunmaktadır. Örneğin, emzirmeye başlamadan önce ellerimizi iyice yıkamalı ve göğüs uçlarımızı temizlemeliyiz. Bebeği emzirirken kendimizi en rahat konuma getirmeliyiz.

Rahatsız bir şekilde emzirmek bebeği de rahatsız edecektir. Bebeği 10 dakika boyunca bir memeden daha sonra yine 10 dakika boyunca diğer memeden emzirmek gerekmektedir.

Gaz Çıkarma

Her emzirmeden sonra bebeğin gazının alınması gerekir. Gaz çıkartma esnasında bebek, emdiği sütün bir kısmını kusabilir. Bu sizi tedirgin etmesin, bu oldukça doğal bir durumdur ve bebeği emzirdikten sonra tekrar meme uçları sıcak su ile temizlenmelidir.

Uyku

Anne sütü ile doyurulan ve gazı alınan bir bebeğin iyi bir uykuya ihtiyacı vardır. Yeni doğan bir bebeğin herhangi bir uyku düzeni yoktur ve sadece ihtiyacı olduğu kadar uyumaktadır. Bu sebeple ne zaman uyuyup ne zaman uyanacağı belli olmaz. Bu süreç anneler için oldukça zor geçmektedir.

Anneler bu dönemde uykusuz kalabilmektedir. Bebeğin iyi ve sağlıklı bir uyku uyuyabilmesi için yatağına, rahatına ve ışığına gereken özeni göstermeliyiz. Bir diğer husus yeni doğan bir bebek ilk haftalarda çok sıklıkla altını ıslatabilir, bu oldukça doğal bir durumdur, endişelenmek doğru olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz