Yılbaşında Neden Kırmızı Don Giyilir?

Yılbaşında Neden Kırmızı Don Giyilir? hiç düşündünüz mü ? İnansa da inanmasa da pek çok kişi yılbaşında tam 24:00 de yeni kırmızı çamaşır giyer. Ben de bu konu ile ilgili bir araştırma yaptım. Size de Yılbaşında Neden Kırmızı Giyilir,Yılbaşında Neden Kırmızı Don Giyilir, Kırmızı Don, Kırmızı İç Çamaşırı, Yılbaşında Kırmızı Çamaşır,Yılbaşında Kırmızı Neden sorularının cevabını vermek istedim.

Yılbaşında kırmızı don giymek adet haline geldi. Güya, uğur getirir ve bütün yılı çok iyi geçirmişiz. Ne kadar doğru bilmem. Ama pek çok insan, özelikle de hiç giyilmemiş, yeni alınmış kırmızı iç çamaşırı giyer. Yılbaşı gecesi saat tam 00:00 da giyilen kırmızı don sayesinde, bütün yıl baştan aağıya donanacağına inana insanlar , pantolonun üzerindn giydiklerinde de aynı uğura sahip olacaklarına inanıyorlar.  Batıl inanç mı yoksa gerçekten de öyle bir şey var mı, yoksa sırf espiri olsun diye mi yapılıyor ? bilemiyorum. Konu hakkında pek de net bir bilgi bulunmuyor.

Yılbaşı Gecesi Kırmızı Don

Yılbaşı gecesi, saat tam 00.00 (Gece yarısı 12) da yeni bir kırmızı don giymek, bütün sene yenilik yapmak ve iyi bir yıl geçirmek için yapılan bir uygulama. Ne kadar doğru olduğunu bilemem. Neyi yenilediğini de bilemem.

Örneğin evli bir çift, tam gece yarısı, yepyeni kırmızı donlarını giydi. bu evli çift yeni yılda, evini, arabasını, eşyalarını yeniledi. Eşleri de yenilemek bu işe dahil mi aceba.? Neyi yenilemeye ya da neyin uğuruna işaret, bir türlü çözemedim.Bana göre çok büyük yalan… Batılı ülkelerde insaların batıl inancı olarak yaptıkları bir uygulama. Ya da onlara göre bir oyun.

Biz batılı ülkerlin adetlerini almayı severiz. Ama, durumu abarttığımız da bir gerçek. Kırmızı don olmazsa olmaz, yılım kötü geçer diyen insalar biliyorum. Belki de, inanmak insanları mutlu ediyor. Bir şeye bel bağlamak. Uğur saymak. Ya da ne bileyim, acaip bişey var işin içinde, ben çözemiyorum.

Kırmızı Donun Uğuru

Kırmızı donun uğuru nereden geliyor bilmiyorum. Ama bildiğim bi şey var. Eğer yılbaşı hediyesi alacak fazla paranız yoksa, sevgili ve eşler için iyi bir hediye olduğunu ve durumun kurtarıcısı olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Ben size bol uğurlu ve yeniliklerle dolu bir yıl diliyorum….

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz