A Vitaminin Faydaları Nelerdir?

En çok yumurta sarısı, tereyağ, karaciğer, süt ve sebzelerde bulunur. Özellikle havuç, şalgam, pazı, kabak bol miktarda A vitamini içermektedir. A vitamini, göz problemlerini ve körlüğü önler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarını engeller. Ayrıca sindirim sisteminde oluşan ülserleri tedavi eder; soğuk algınlığına ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Eksikliğinde az ışıkta görme sorunu, gece körlüklerine benzer hastalıklar, ciltte kuruma ve pullanmalar görülür.

A vitaminin önemi

A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu için de önemlidir. Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır. 

A vitamini eksikliği

A vitamini eksikliği günlük beslenme sırasında tüketilen sebze ve meyvelerden yeterince sağlandığı için çok sık görülmemekle beraber eksikliğinde derinin pullanması, cilt kuruluğu, solgunluk ve akne gibi cilt sorunları, iskelet gelişiminin durmasına sebep olan büyüme eksikliği, kornea ile ilgili sorunlar,gece körlüğü veya körlük görülebilir. Ayrıca A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi ve vücut direnci azaldığından, vücut enfeksiyona daha açık hale gelir ve daha kolay hastalanır. 

A vitamini fazlalığı

A vitamini eksikliği ne kadar az rastlanan bir durum ise A vitamini fazlalığı da çok sık rastlanan bir durum değildir.  Fakat düzenli olarak kullanılan vitamin ilaçları veya fazladan A vitamini takviyesi,  vücudunuzda aşırı A vitamini fazlalığına sebep olabilir. A vitamini fazlalığında ise saç dökülmesi, cilt kuruluğu ve karaciğer problemleri görülebilir. 

Günlük alınması gereken miktar (Yetişkin erkek)    900 mcg/gün
Günlük alınması gereken miktar (Yetişkin kadın)    700 mcg/gün
Günlük alınması gereken limit (Yetişkin erkek)    3,000 mcg/gün
Günlük alınması gereken limit (Yetişkin kadın)    3,000 mcg/gün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz