Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebiliriz?

ağız kokusu

Ağız kokusu olan bir kişi özellikle sosyal hayatında ciddi problemler yaşar. Bu problemler arasında kişinin toplum içerisine çıkamaması, insanlardan uzaklaşması ve sevdiği ile yakın temas içinde olmaktan kaçınması gibi bazı sorunlardır.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu, başka biri tarafından kişiye “ağzın kokuyor” demesi ile ortaya çıkan bir tablodur. Bu koku nasıl olmakta ve ortaya nasıl çıkmaktadır? İnsanlar gece dinlenmek için yattıkları zaman bazı kişiler ağzı açık uyurken bazı kişiler ise ağzı kapalı bir şekilde yatmaktadır. Ağzı kapalı olan kişilerde, ağız içerisinde bulunan bakteriler çeşitli gazlar ortaya çıkarır. Kişiler gece ağzı kapalı olduğu için ağız bu kokuyu dışarı atamaz. Bu sebeple sabahları kalkan kişiler ağzında ekşimsi bir tat ve kötü bir koku ile uyanırlar.

Sabahları meydana gelen bu kokunun önlenmesi için yapılması gerekenler gayet basittir. İster bir bardak su için veya ağzınızı aynı su ile bir kez çalkalayın, kokunun gitmesi için yeterli olacaktır. Eğer içiniz rahat etmez ise vaktinizde varsa bir kez dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Böylece sabahları insanlara günaydın demekten ve yakın temas kurmaktan korkmasına gerek kalmayacaktır.

Ağız kokusu ile ilgili olarak meydana gelmesine sebep olan diğer hususlar ise, burnun sebep olduğu kokular, geniz akıntısı ve bademciklerin iltihaplanması ağzın kötü kokmasına sebep olur. Ağzın kötü kokmasına sebep olan unsurlar içerisinde dişlerin etkisi önemli olduğu kadar aslında birçok kimsenin ihmal ettiği veya bilmediği ağız kokusunu artırıcı en büyük etmen ise dildir.

Dil, tüm yiyeceklerin tüketilmesi sırasında birçok işlemi gerçekleştirmesinden dolayı bu yiyeceklerden arta kalan tüm yiyecekler dilin arka tarafından bulunan çukurlarda saklanarak sürekli olarak ağız içerisinde gaz pompalamaktadır. Bu sebeple de ağzın kötü kokmasına ve sürekli olarak bu şekilde kalmasına neden olmaktadır.

İşte bu sebepler doğrultusunda ilk olarak ağız içerisinde bulunan dişlerin günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. En önemli temizliği ise dil için ayırmak gerekecektir, ister dil temizleyici ürünler ile isterseniz de dişlerinizi fırçalamak için kullandığınız fırça ile dilinizi temizleyebilirsiniz. Yapacağınız bu uygulama ile her türlü kötü kokunun önüne geçmiş olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz