Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

bıldırcın yumurtası

Tavuk yumurtasına oranla oldukça yüksek besin değerlerine sahip olan bıldırcın yumurtasının faydaları da bir hayli geniştir. Bıldırcın yumurtası normal yumurta gibi pişirilerek, haşlanarak veya çiğ şekilde tüketilebilir. İlk olarak içerdiği besin değerlerine ardından da tüm faydalarına değinmek istiyoruz.

Öksürüğe İyi Gelir

Süt ve bal ile karıştırarak tükettiğiniz takdirde özellikle kışın yakalandığınız hastalıklardan kaynaklanan öksürükten çok kısa süre içinde kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

Alerjiye İyi Gelir

Çiğ şekilde içildiğinde vücutta çeşitli besinler sebebiyle meydana gelmiş alerjilerin yok olmasını sağlamaktadır.

Cinsel Gücü Arttırmaktadır

İktidarsızlık sorunu yaşayan kişilerin, cinsel gücü yetersiz olanların veya sperm sayısında azalma görülen kişilerin balla karıştırarak tüketmeleri hem cinsel güçlerini arttıracak hemde doğal afrodizyak etkisi gösterecektir.

Vücut Direncini Arttırır

Düzenli olarak tüketildiğinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Bu sebeple birçok hastalığa yakalanmanıza engel olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle paralel olarak vücut direncini arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu sebeple bıldırcın yumurtası yiyen kişiler kışın soğuk havalara karşı daha dirençli olabilirler.

İştah Arttırıcıdır

İlk başlarda çocuklarınız bıldırcın yumurtası yemek istemeyebilir. Fakat bilmelidirler ki içinde bulunan maddeler sayesinde çocukların iştahını açıcı çok şifalı bir besin kaynağıdır. Çocuklarınızın sizi reddetmeden bıldırcın yumurtası yemeleri için tavada kızartarak yedirmeyi deneyebilirsiniz.

Bedensel Gelişime Yardımcı Olur

Besin değerleri kısmında protein yönünden ne kadar zengin olduğuna değinmiştik. Bu sebeple fiziksel gelişimin çok hızlı ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Protein ağırlıklı beslenen çocuklar daha gelişmiş yapılı, uzun boylu ve zeki olabilmektedirler.

Zihinsel Gelişime Yardımcı Olur

Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketen kişilerde unutkanlık neredeyse tamamen son bulmaktadır. Çünkü bıldırcın yumurtası zekayı aşırı derecede güçlendirmektedir. Alzheimer hastalığına karşı da oldukça faydalıdır. Çocukların okul döneminde daha başarılı olabilmeleri, dersleri daha kolay şekilde öğrenebilmeleri için oldukça faydalıdır.

Yaraları İyileştirmektedir

Ameliyat olan kişilerde ameliyat sonrası dikiş yaralarının daha çabuk sürede iyileşebilmesi için bıldırcın yumurtası yemeleri gerekmektedir. Doğal olarak çok hızlı şekilde yara iyileştirici özelliğe sahiptir.

Astıma İyi Gelir

Astım ve akciğer rahatsızlığı olan kişiler çiğ bıldırcın yumurtası içtiklerinde nefes darlığından kurtulabilmektedirler.

Bıldırcın Yumurtasının Besin Değerleri; Bıldırcın yumurtasının sahip olduğu besin değerlerini tavuk yumurtasıyla karşılaştırarak belirtmek istiyorum. 1 adet bıldırcın yumurtasında tavuk yumurtasına göre tam 5 kat daha fazla fosfor bulunmaktadır. Demir minerali 9 kat daha fazladır. B1 vitamini 6 kat, B2 vitamini ise 15 kat daha fazladır. Protein bakımından ise tavuk yumurtasına oranla 9 kat daha fazla besin değerine sahiptir. Şimdi ise bu küçücük yumurtanın içinde bulunan üstün faydalara değinmek istiyorum.

Bıldırcın Yumurtası Tüketilirken Dikkat Edilecekler

Doktorların neredeyse tamamı bebeklere bıldırcın yumurtası verilmemesi gerektiğini ifade etmektedirler. Çünkü  içinde bulundurduğu yüksek protein bebeklerin böbreklerine ağır gelerek onları ciddi şekilde rahatsız etmektedir. Ayrıca çok fazla miktarda tüketen çocuklarda ise erken ergenlik sorunları gözlenebilmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaştığınızda bıldırcın yumurtası tüketmeden önce doktorunuza danışarak onayını almanız gerekmektedir. Kullandığınız ilaçlar veya içinde bulunduğunuz hastalıklar sebebiyle sizde rahatsız edici etkilere sebep olabilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda ve önerdiği pişirme şekliyle yemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz