Boyun Düzleşmesi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Boyun düzleşmesi günümüzde yaygın görülen bir sorundur. Sık sık garip bir pozisyonda uyumak, uzun süre bilgisayar başında oturmak, kötü duruş nedeniyle kasları zorlamak veya omuzlara çok fazla baskı yapan ağır yükler taşımaktan dolayı zamanla oluşur. Diğer nedenler arasında boyun kaslarında gerginlik yaratan sinir ve stres, boynu etkileyen travma veya yaralanma yer alır.

Başlıca semptomlar, özellikle uzun süre sabit durduktan sonra ağrı ve boynu hareket ettirmede zorluktur. Bazen, boyun düzleşmesi baş ağrısına, omuz ağrısına veya kol ağrısına neden olabilir. Genellikle ciddi bir tıbbi problemi işaret etmez, ancak günlük aktivitelerinizi engelleyebilir ve uyumayı zorlaştırabilir. Uyku eksikliği, işleri daha da kötüleştirebilir. Boyun düzleşmesi nedeniyle hissedilen ağrıyı ve sertleşmeyi hafifletmek için bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri ve doğal yöntemler kullanabilirsiniz.

Masaj

Masaj, boyun düzleşmesi için iyi bir yöntemdir. Nazik bir masaj, kan dolaşımını artırırken kasları gevşetmeye yardımcı olacaktır. Bu da ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Dahası, daha iyi uyumanızı sağlar.

Kaslarınızı rahatlatmak için sıcak bir banyo yapın veya duş alın.

Biraz zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya hardal yağını ılınıncaya kadar ısıtın.

Etkilenen bölgeye yağ uygulayın.

Birkaç dakika boyunca sert ve yumuşak vuruşlar kullanarak masaj yapın.

Eğer sertlik nedeniyle masajı kendiniz yapamazsanız, bir arkadaşınızdan ya da profesyonel bir masaj terapistinden yardım alın.

Boyun Egzersizleri

Bir dizi boyun egzersizi yapmak, boyun düzleşmesinde çok faydalı olabilir ve boyun kaslarındaki gerginliği hafifletir.

Vücudunuzu rahat ettirin ve düz oturun.

Kafanızı öne doğru (göğsünüze doğru) ve geriye doğru (gökyüzüne doğru) hareket ettirin. Bu hareketleri birkaç dakika içinde sürekli tekrarlayın.

Kafanı dönüşümlü olarak sağ omzunuza ve ardından sol omzunuza doğru eğin. Birkaç dakika için tekrarlayın.

Vücudunu çevirmeden, başınızı yavaşça çevirin ve sağa bakın, sonra aynı şekilde çevirin ve sola bakın. Bu hareketi birkaç dakika boyunca tekrar tekrar yapın.

Not: Çok fazla acı verirse boyun egzersizi yapmayın.

Boyun düzleşmesini önlemek için düzenli olarak yüzün. Boyun ve sırt kaslarının gücünü artırır. Ancak uygun yüzme teknikleri uyguladığınızdan ve kendinize aşırı yüklenmediğinizden emin olun.

Isı Terapisi

Isı, kan akışını artıracak ve bu da ağrıyı ve gerginliği azaltacaktır.

Boyun bölgesine en az 10 dakika boyunca sıcak kompres uygulayın. Tam bir rahatlama elde edene kadar günde 3 veya 4 kez tekrarlayın. Sıcak kompresi bir ısıtıcı yastık, sıcak su şişesi, sıcak sargı veya sıcak havlu şeklinde kullanabilirsiniz.

Ayrıca, duşta yaklaşık 5 dakika boyunca boynunuza hafif sıcak su tutun. Bunu yaparken boynunuzu çevirmeyin veya hareket ettirmeyin. Günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Epsom Tuzu

Magnezyum sülfattan oluşan Epsom tuzu, boyun düzleşmesine bağlı ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Vücuttaki çeşitli enzimlerin aktivitesini düzenler ve kan dolaşımını artırır. Bu da kas gerginliğini ve ağrıyı azaltır.

Ilık su dolu bir küvete 2 bardak Epsom tuzu ekleyin.

Bu banyo suyuna 15 ila 20 dakika boyunca, boyun bölgeniz de içinde kalacak şekilde uzanın. Bunu haftada 3 kez yapın.

Not: Böbrek sorunları ya da şeker hastalığınız varsa, bu yöntemi kullanmayın.

Nane Yağı

Nane yağı boyundaki ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olan mentol içerir. Ayrıca, analjezik özelliği, ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Mikrodalgada, birkaç saniye 2 çay kaşığı zeytinyağı ısıtın. İçine birkaç damla nane yağı ekleyin. Bu sıcak yağ ile boynunuza hafifçe masaj yapın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde iki kez kullanın.

Alternatif olarak, soğuk su ile dolu büyük bir kaba 2 damla nane yağı dökün. Bu suya bir bez batırın, sıkın ve ardından etkilenen bölgeye 10-15 dakika kadar yerleştirin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Not: Nane yağı çocuklar veya cildi hassas olanlar için uygun değildir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, antioksidan ve antienflamatuvar özellikler içerir. Dahası, kas sorunları ile ilgili ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Bir kağıt peçeteyi, organik elma sirkesi içinde bekletin. Birkaç saatliğine etkilenen bölgeye yerleştirin. İyileşene kadar bu yöntemi, günde iki kez uygulayın.

Başka bir seçenek de ılık banyo suyuna 2 bardak elma sirkesi eklemektir. Tamamen iyileşene kadar günde en az 15 dakika içinde bekleyin.

Acı Biber

Acı biber, boyun düzleşmesi için etkili bir yöntemdir. Ağrı ve gerginliği azaltmaya yardımcı olan analjezik ve antienflamatuvar özelliklere sahip kapsaisin içerir.

1 çay kaşığı acı biberi, 2 çorba kaşığı sıcak zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın, bir bandajla örtün ve birkaç saat bekletin. Bunu birkaç gün yapın.

Diğer bir seçenek, etkilenen bölgeye acı biber veya kapsaisin içeren bir yağ ile masaj yapmaktır. İyileşmeyi hızlandırmak için yemeklere acı biber de ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçalın antienflamatuvar özelliği, boyun düzleşmesinden kaynaklanan rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda kan dolaşımını artırır.

1 fincan süte 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin ve karıştırın. 5 dakika kısık ateşte ısıtın. Soğumaya bırakın ve biraz bal ekleyin. Birkaç gün için, günde 2 kez tüketin.

Pişirdiğiniz yemeklere zerdeçal ekleyin.

Alternatif olarak, kapsül veya tablet formunda zerdeçal alabilirsiniz ancak mutlaka bir doktora danışın.

Not: Zerdeçal, safra kesesi taşı veya safra kanalı tıkanıklığı olan kişiler için uygun olmayabilir.

Ek ipuçları:

Her gece mutlaka 7 ila 8 saat uyumaya çalışın. Yeterince dinlenmek, vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur.

Yüz üstü uyumayın. Yanınızın üstüne ya da sırt üstü uyumaya çalışın.

Birkaç gece, yastık olmadan uyumaya çalışın.

Yatağınızın omurga ve boynunuza destek sağlayacak kadar sağlam olduğundan emin olun.

Ağrıyı artıracağından ve iyileşme sürecini geciktireceğinden, boyun kaslarını herhangi bir sebepten dolayı zorlamaktan kaçının.

Kas gerginliğini tetikleyebilen duygusal stresle mücadele etmek için gevşeme teknikleri kullanın.

Otururken veya ayakta dururken gün boyunca dik durun.

Fazla kilolu olmak, vücudun tüm kaslarına bir yük getirir, bu yüzden kilo vermeyi deneyin.

İş yerinizde boynunuzdaki stresi azaltmak için sık sık mola verin.

Ağrıyı kötüleştireceğinden uzun süre boyunca ağır fiziksel egzersiz yapmaktan kaçının.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz