Demirhindi Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlığa olan faydaları, vücudun tümündeki iltihaplanmayı azaltma, görmeyi iyileştirme, solunum sağlığını geliştirme, cilt koşullarını iyileştirme ve sindirim sistemini geliştirme kabiliyetini içermektedir. Ayrıca ağrıyı hafifletir, bağışıklık sistemini güçlendirir, ateşi düşürür, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmek için kolesterolü düşürür, basuru tedavi eder, kanseri önler ve parazitlere ve solucanlara karşı korur.

Demirhindi Nedir?

Hem tıbbi hem de yemek amaçlı, geniş bir yelpazede kullanılan lezzetli, tatlı ve ekşi bir meyvedir. Yeşil yapraklı, orta boy bir ağaçta ve uzun, kahverengi kabuklarla kaplı olarak gelişen bir meyvedir. İçinde demirhindi meyvesi olan yapışkan, etli, sulu bir kabuk vardır. İşte tam olarak bundan dolayı lezzetlidir! Tatlı ve ekşi tadı olduğu için insanlar ya hemen çok hoşlanıyor ya da hiç tercih etmiyorlar.

Fabaceae ailesinin bir üyesidir ve bilimsel adı Tamarindus indica’dır. Demirhindi ağacı, Afrika’nın tropik bölgelerinin, özellikle Sudan’ın yerli halkının yetiştirdiği bir besindir ancak böylesine faydalı ve arzulanan bir ürün olduğu için dünyanın neredeyse tüm tropikal alanlarına yayılmıştır. Binlerce yıldır yetiştirilmiş ve yaklaşık 5000 yıl önce Asya’ya ulaşmıştır. 500 yıl kadar önce, İspanyol kaşifleri aracılığıyla Amerika’ya yayıldı. Güney Amerika ve Meksika, dünyadaki en büyük demirhindi tüketici ve üreticileri olarak anılmaktadır.

Bir çiğ meyve olarak tüketilebilir, tatlılara tamamen olgunlaştıktan sonra ilave edilebilir veya kurutulup baharat haline getirilebilir. Sık sık reçel ve soslarda kullanılır ve hatta dünyanın bazı yerlerinde kurutulur ve şeker haline getirilir. Bu, küçük meyvenin sağladığı sağlık faydalarından ötürü, Asya ve Güney Amerika’daki çorbalar ve yemeklerin normal bir bileşenidir. Bu meyveyi diyetinizin bu kadar güçlü ve önemli bir parçası haline getiren bileşenler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Besin Değerleri Nelerdir?

İçerisindeki besin bileşenleri nedeniyle dünyada çok değerli bir yere sahiptir. Demirhindi önemli miktarda C vitamini, E vitamini, B vitamini, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, manganez ve diyet lifi içerir. Aynı zamanda içinde, kendisini güçlü bir antioksidan ve antienflamatuvar ajan haline getiren bir takım organik bileşikler de barındırır

Sindirimi Geliştirir

Demirhindi uzun zamandır doğal bir müshil olarak düşünülmüş ve diyet lif içeriği bunun için önemli bir neden oluşturuyor. Bir meyve veya baharat olarak tüketmeniz, sindirim sisteminizin verimliliğini artırabilir; lif ise dışkıyı kıvamlandırarak toplayıp, bağırsak yolunun düz kasları üzerinden kolayca geçirebilir. Aynı zamanda safra aktivitesini uyarır, bu da gıdayı daha çabuk çözmeye yardımcı olabilir ve lif sindirimi hızlandırmak için gastrik suyu uyarır. Bütün bunlar bir arada, sindirim sisteminizde daha hızlı dolaştığından, kronik kabızlıktan muzdarip olmanız durumunda bu meyvenin, güçlü bir müshil olacağı anlamına gelir. Tuhaf bir şekilde, lif gevşek dışkıları azaltabilir ve çalışmalar kronik ishale karşı etkili olduğunu da göstermiştir!

Kalp Sağlığını Koruyor

Demirhindi hakkındaki araştırmalar kan basıncını ve kolesterolü düşürmede etkili olduğunu gösterdi. İçerisindeki lif içeriği, aşırı kötü (LDL) kolesterolü damarlardan ve arterden hurdaya çıkarmaya başladığından, kesinlikle kolesteroldeki düşüş ile ilgisi vardır. Ayrıca potasyum, kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı azaltacak bir vazodilatatör olarak bilindiğinden tansiyon düşürücü etkisinden sorumlu olabilir.

İçerisinde etkileyici oranda bulunan vitamin C seviyesinin de bununla bir ilgisi vardır. C vitamini, serbest radikallerin kalp hastalıklarına ve diğer sağlık koşullarına bağlı hücresel metabolizmanın sinir bozucu yan ürünlerinin etkisini azaltabilen bir antioksidandır.

Kan Dolaşımını İyileştirir

Demirhindi çok iyi bir demir kaynağıdır ve tek bir porsiyon günlük gereksiniminizin %10’undan fazlasını sağlayabilir. Vücutta sağlıklı bir oranda bulunan demir temini, farklı kasların ve organların düzgün şekilde çalışması için uygun oksijenasyonu sağlayabilen, doğru kırmızı kan hücresi sayısını garanti eder. Ayrıca, demir eksikliği halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, bilişsel bozukluklar ve mide sorunları ile karakterize olan anemi ile sonuçlanır. Yani, anemiyi uzak tutmak için demirhindi tüketmelisiniz.

Sinir Fonksiyonunu İyileştirir

İhtiva ettiği en önemli vitaminlerden biri B vitamini kompleksidir. B vitamini ailesinin önemli bir parçası olan tiamin, içerisinde yüksek miktarlarda bulunur. Tiamin, aktif kalmanıza, refleksleri korumanıza ve güçlü kalmanıza yardımcı olabilecek sinir fonksiyonunun yanı sıra kas gelişimini de geliştirir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Bir özüt veya baharat olarak kullanıldığında benzersiz bir bileşik olan hidroksisitrik asit (HCA) açığa çıkar. HCA’nın, özellikle vücutta yağ depolamak için çalışan bir enzimi inhibe ettiği gösterildiğinden, kilo vermeye yardım edebilir. Ayrıca, nörotransmitter serotonini artırarak iştahı bastırdığı bilinmektedir. Bu ilgili alanlarda araştırma devam ediyor, ancak bir kilo kaybı takviyesi olarak umut verici işaretler sergiliyor.

Diyabeti Yönetir

Kilo alımını durdurma yeteneğinin yanı sıra, esas olarak karbonhidratların emilmesini durduran alfa-amilazı enzimini de önler. Karbonhidrat ağırlıklı bir diyet, diyabetten muzdarip insanlar için en büyük problem olan, kontrolsüz glikoz ve insülin düzeyleri şansını artırabilir. Demirhindi, bu dalgalanmaların azalmasına ve kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

Antienflamatuvar Kapasitesi Yüksektir

Eklem ağrısı, iltihap, artrit, romatizmal koşullar ve gut hastalığının azaltılması da dahil olmak üzere bir takım antienflamatuvar yetenekler sergilemektedir. Aynı zamanda göz tahrişini azaltır. Göz tahrişinin en yaygın biçimlerinden biri olan konjunktivit, aynı zamanda pembe göz olarak da bilinir. Demirhindi bu durumda; kesin bir yatıştırıcı ve antienflamatuar yeteneği gösterdi ve bu nedenle, iltihap için birçok bitkisel ilaçta kullanılır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerisindeki yüksek C vitamini düzeyinin yanı sıra diğer antioksidan etkileri ile bağışıklık sisteminizi artırmak ve mikrobik ve fungal enfeksiyonlardan uzak kalmak için destek verir. Uzun vadede sağlık kazanmak için mükemmel bir takviye olabilir. Ayrıca antiseptik ve antimikrobiyal etkileri nedeniyle vücuttaki parazitlerin oluşumunu da azaltır. Özellikle demirhindi yetiştirilen tropik bölgelerdeki çocuklarda bağırsak parazitlerini ortadan kaldırmak için kullanılır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Temel endişe şudur: Kan basıncını düşürür ve kan sulandırıcıdır, bu nedenle bir yaralanma durumu oluşursa kanamayı azaltmak zor olabilir. Aspirin veya diğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız aşırı kullanımından kaçının.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz