Ferber Yöntemiyle Bebek Uyutma

feber yöntemi

Ferber yöntemi (kontrollü ağlatma)

Ferber yöntemi (kontrollü ağlatma), rahatlatmak için çocuğun yanına gitmeden ailenin dinlemesini gerektiren bir yöntemdir. Süslü bir dille anlatmak gerekirse; Ferber Tekniği için “Bebek eğitimi” demek de mümkündür. Bir çeşit bebeğinizin kendi kendini sakinleştirerek, bir yetişkinin müdahalesine gerek kalmadan uyumayı başarabilmesine yardımcı olan bir metottur. Bazı anne ve babalar için çok zor bir yaklaşımdır. Yöntemin açıklamaları şeklin alt kısmında yer almaktadır.

Çocuğunuza tepki vermeden önce beklemeniz gereken süreler;

GÜNLER1.BEKLEME2.BEKLEME3.BEKLEMESONRAKİLER
1351010
25101212
310121515
412151717
515172020
617202525
720253030

Çocuğun her zaman uyuduğunda daha erken olmayan yeni bir uyuma zamanı seçilmelidir.
Duş, masal gibi tekniklerle bebeğinizi uykuya hazırlanmalıdır.

Çocuk uyanıkken yatağa yatırılmalıdır. Gece uyandığı koşullarla uyumaya başladığı koşullar aynı olmalıdır.

Gece uyanınca ağlar veya anneyi çağırırsa, yanına gitme süresi zamanla uzatılmalıdır.

Belirli bir gecede beklenmesi gereken en fazla süreye ulaşınca, çocuk aile odada olmadan uyuyana dek aile hep aynı aralıkta odadan çıkmalıdır.

Beş dakika sonra bebek hala ağlıyorsa, aile odaya dönmeli ama onunla aktif bir ilişki kurmamalıdır. Göz temasından kaçınılmalı ve konuşulmamalıdır.

Üçüncü veya dördüncü günde büyük bir olasılıkla çocuk kendi başına uyumaya başlayacaktır. Eğitimin hala sürmesi gerekiyorsa, çizelgeyi yedinci güne doğru izlenmelidir. Yedinci günde gelişme varsa ama tam çözüme ulaşılmamışsa süre birkaç dakika arttrılarak uygulama sürdürülmelidir.

Bu yöntemde bebeğiniz ağlamaktan yorulup kaba bir tabirle sızmaktadır. Bu tür bir uygulamayı tasvip edenler olduğu gibi uygun olmadığını düşünenler de vardır.

Tracy Hogg (yatır-kaldır) yöntemini okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz