Gebelikte ve Hamilelikte Ayak, El Şişmesi, Ödem Oluşması

gebelik el ayak şişmesi

Gebelik döneminde dokularda aşırı sıvı birikmesine bağlı şişme önceleri olası bir tehlike işareti olarak kabul ediliyordu.Artık hekimler hafif şiddetteki ödemin gebelikte beden sıvılarındaki normal ve gerekli bir artışa bağlı olduğunu biliyorlar.Preeklampsiyi düşündürecek başka belirtiler yoksa , ayak bileklerinde ve bacaklarda biraz şişme tümüyle normal kabul edilir.

Gebelik döneminde her dört kadından üçünde gebeliğin herhangi bir döneminde bu türden bir ödem gelişir.Sıcak havalarda, günün sonunda veya uzun süre oturduktan ya da ayakta durduktan sonra ödem gelişmesi oldukça sıktır.Çoğu kadın şişliklerin ertesi gün ya da birkaç saat yattıkdan sonra büyük ölçüde kaybolduğunu fark eder.

Genellikle ödem biraz rahatsız edici olmanın dışında bir önem taşımaz.Rahatsızlığı azaltmak için bacaklarınızı yükseğe kaldırın yada mümkünse , tercihen sol tarafınıza yatın, rahat ayakkabılar veya terlikler giyin; lastik bantlı çoraplar giymeyin.

Şişlikler sizi çok rahatsız ediyorsa, korseli çoraplar giymeyi deneyin.Gebeler için şiş karına göre yapılmış külotlu çoraptan tutun, dizaltı çoraplara kadar birçok çeşit satılmaktadır.Bu konuda doktorunuzun önerisini de alın.Alışveriş yaparken gebelik sırasındaki kilonuzu göz önüne alın.Korseli çorabı sabah kalkınca , ödem azken giyin.

Günde en az 2-3 litre sıvı alarak vücudunuzdaki artık maddelerin temizlenmesine yardımcı olun.Gebelik döneminde aşırı tuzlu yiyecekler yemek vücutta s tutulmasını arttıracağı için tavsiye edilmez.

Elleriniz veya hem elleriniz hem de yüzünüz birlikte şişiyorsa , ödem aradan bir gün ( 24 saat ) geçmesine rağmen azalmamışsa doktorunuza başvurun.Bu türden şişmeler önemsiz olabilir , ama hızlı kilo artışı , kan basıncında yükselme ve idrarda protein ile birlikteyse preeklampsi  ( gebeliğe bağlı hipertansiyon ) başlangıcı da olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz