Ginseng Nedir? Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir?

Ginseng, dünyadaki en popüler bitkisel ilaçlardan biridir ve yüzyıllar boyunca Asya ve Kuzey Amerika’da kullanılmıştır. Yerli Amerikalılar, ginseng köklerini uyarıcı ve baş ağrısı tedavisi olarak kullandı, ayrıca infertilite, ateş ve hazımsızlık için de kullanılıyor. Bugün, sadece 6 milyon Amerikalı ginsengi düzenli olarak kullanmaktadır.

Ginseng, düşünce, konsantrasyon, hafıza ve fiziksel dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Aynı zamanda depresyon, kaygı ve kronik yorgunluğa yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemini artırdığı, enfeksiyonlarla mücadele ettiği ve erektil disfonksiyonu olan erkeklere yardım ettiği de biliniyor.

Ginseng Nedir?

Ginsengin 11 türü vardır, bunların hepsi Araliaceae ailesinin Panax cinsine aittir. Panax botanik adı Yunancada “tam şifa” anlamına gelir. “Ginseng” ismi hem Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) hem de Asya veya Kore ginsengi (Panax ginseng) anlamına gelir. Gerçek ginseng bitkisi Panax cinsine aittir, bu nedenle Sibirya ginsengi gibi diğer türlerin ayırıcı olarak farklı işlevleri vardır.

Panax türlerinin benzersiz ve yararlı bileşiklerine ginsenosit deniyor ve şu anda tıbbi kullanım potansiyellerini araştırmak için klinik araştırma yapıyorlar. Hem Asya hem Amerikan ginsengi ginsenositler içerir, ancak farklı türleri farklı miktarlarda içeriyor. Araştırmalar çeşitlilik göstermektedir ve bazı uzmanlar henüz ginsengin tıbbi özelliklerini belirtecek yeterli veri olduğuna ikna olmamıştır, ancak yüzyıllar boyunca insanlar faydalı bileşiklerine ve sonuçlarına inanmıştı.

Ginseng ve Ginseng Çayı Besin İçeriği

Amerikan ginsenginin, vahşi doğada nesli tükenmek üzere, bu yüzden hasattan korumak için çiftliklerde yetiştiriliyor. Amerikan ginsengi bitkisinin kök etrafında dairesel bir şekilde büyüyen yaprakları vardır. Çiçekler sarı ve yeşil şemsiye şeklindedir. Bitkinin merkezinde büyürler ve kırmızı meyveler üretirler. Ginseng büyüdükçe daha değerlidir ve daha pahalıdır, çünkü ginsengin faydaları yaşlı köklerde daha fazla bulunur. Ginseng, tetrasiklik triterpenoid saponinler (ginsenositler), poliasetilenler, polifenolik bileşikler ve asidik polisakkaritler de dahil olmak üzere çeşitli farmakolojik bileşenler içerir.

Stresi Azaltır ve Enerji Verir

İngiltere Beyin Performansı ve Beslenme Araştırma Merkezi’nde yapılan kontrollü bir çalışmada, üç çeşit ginseng ve plasebo tedavisi verilen 30 gönüllü ile bir çalışma yapıldı. Çalışma, ginsengin ruh durumu ve zihinsel işlevini geliştirme kabiliyeti hakkında veri toplamak için yapıldı. Sekiz gün boyunca 200 miligram alınan ginsengin, ruh halindeki düşüşü yavaşlattığı ancak katılımcıların zihinsel aritmetiğe tepkilerini de yavaşlattığı bulundu. 400 miligramlık doz ile sekiz günlük tedavinin zihinsel aritmetikte gelişme sağladığı görüldü.

Merkezi İlaç Araştırma Enstitüsü’nde Farmakoloji Bölümü’nde yapılan bir başka araştırma Panax ginseng çayının kronik stresli sıçanlar üzerindeki etkilerini test etti ve “önemli anti-stres özelliklerine sahip olduğu ve stres kaynaklı bozuklukların tedavisinde kullanılabileceği” bulundu. Ginseng çayı içerek kronik stresi azaltabilir ve adrenal yorgunluğu atlatabilirsiniz. Ayrıca ginseng çayı mükemmel ülser tedavisi olarak kullanılabilir.

Beyin Fonksiyonunu İyileştirir

Ginseng çayı beyin hücrelerini uyarır ve konsantrasyon ve bilişsel etkinlikleri geliştirir. Kanıtlar Panax ginseng kökünü 12 hafta boyunca günlük olarak almanın Alzheimer hastalığı olan insanlarda zihinsel performansı artırabildiğini gösteriyor. Güney Kore’deki Klinik Araştırma Enstitüsü’nde Nöroloji Bölümü’nde yapılan bir çalışmada ginsengin Alzheimer hastalığının bilişsel performans üzerindeki etkinliği araştırıldı. Ginseng tedavisinden sonra katılımcılar iyileşme gösterdi ve bu iyileşme üç ay boyunca devam etti. Ginseng tedavisini bıraktıktan sonra, iyileşmeler kontrol grubu seviyelerine geriledi.

Bu, ginsengin ve düzenli ginseng çayı içmenin Alzheimer hastalığının doğal tedavisi olarak çalıştığını göstermektedir. Bu konuda daha fazla araştırma yapmak gerekse de, bir ön çalışma Amerikan ginsengi ve ginkgo biloba kombinasyonunun doğal olarak Dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluğun giderilmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

Antienflamatuvar Özellikleri Barındırıyor

Kore’de yapılan ilginç bir araştırma, kırmızı ginsengin ileri kanser için kemoterapi veya kök hücre transplantasyonundan sonraki çocuklar üzerinde yararlı etkilerini ölçtü. Çalışma, bir yıl boyunca her gün 60 miligram kırmızı ginseng alan 19 hastayı inceledi. 6 ayda bir kere kan örnekleri toplandı ve tedavinin bir sonucu olarak beyine sinyal gönderen ve hücre büyümesini düzenleyen sitokinler veya küçük proteinler hızla azaldı, bu da kontrol grubundan daha iyi bir farklılıktır. Bu çalışma kırmızı ginsengin kemoterapiden sonra kanserli çocuklarda inflamatuvar sitokinlerin stabilize edici etkisine sahip olduğunu düşündürmektedir.

Sıçanlar üzerinde yapılan Amerikan Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir 2011 araştırması da kırmızı ginsengin inflamatuvar sitokinler üzerindeki etkisini ölçtü. Sıçanlara 7 gün boyunca 100 miligram kırmızı ginseng özü verdikten sonra, ginseng iltihaplanmanın derecesini önemli ölçüde azalttı ve daha önce beyinde meydana gelen hasarı düzeltmeye başladı.

Bir başka hayvan çalışması, ginseng çayının antienflamatuvar yararlarını ölçtü. Kırmızı ginseng, alerjik rinitli (genellikle çocuklarda ve erişkinlerde görülen yaygın bir üst solunum yolu inflamatuar hastalığı olan) 40 farede anti-alerjik özellikleri için test edildi. En sık görülen alerjik rinit belirtileri; tıkanıklık, burun kaşıntısı ve hapşırıktır. Araştırmanın sonunda kırmızı ginseng, farelerde burnun alerjik iltihap reaksiyonunu azalttı.

Kilo Vermenize Yardım Eder

Bir diğer şaşırtıcı ginseng yararı, doğal bir iştah bastırıcı olarak çalışabilme yeteneğidir. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırıyor ve vücudun daha hızlı bir oranda yağ yakmasına yardımcı oluyor. Chicago’daki Bitkisel Tıp Araştırmaları için Tang Merkezi’nde yapılan bir araştırma, Panax ginsengin yetişkin farelerde anti-diyabetik ve anti-obezite etkilerini ölçtü. Farelere 12 gün süreyle vücut ağırlığına bakılarak kilogramı başına 150 miligram ginseng özütü enjekte edildi. Beşinci günde, ginseng kullanan farelerin açlık kan şekeri seviyeleri önemli derecede daha düşüktü. 12. günden sonra, farelerde glikoz toleransı artmış ve toplam kan şekeri seviyeleri yüzde 53 oranında azalmıştır.

2009’da yapılan benzer bir araştırma, Panax ginsengin farelerde obezite ve ilgili metabolik sendromların ginseng ile olan iyileştirilmesinin hayati bir rol oynadığını ortaya koydu.

Cinsel İşlevi İyileştirir

Ginseng çayı içmenin veya takviyesi almanın cinsel uyarılmayı geliştirdiği ve erkeklerde erektil disfonksiyonu tedavi ettiği görülüyor. 2008’de yapılan sistematik bir derlemede erektil disfonksiyonun tedavisinde kırmızı ginsengin etkisini değerlendiren 28 klinik çalışmada; ginsengin kullanımının önemine dair bilgiler sağlanmıştır.

Değerlendirilen 28 çalışmanın altısı, ginseng kullanımından sonra penis kontrolü ile erektil işlevi geliştirdiğini bildirdi. Dört çalışma, kırmızı ginsengin cinsel işlev için diğer takviyelere kıyasla daha etkili olduğunu bildirdi.

2002’de Southern İllinois Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda yapılan araştırmalar, ginsengin ginsenosid bileşenlerinin penil ereksiyonu doğrudan doğruya kolaylaştırdığını gösteriyor. Endotel hücrelerinden ve perivasküler sinirlerden nitrik oksit salınması, doğrudan erektil dokuyu etkilemektedir.

Üniversitenin araştırması ayrıca ginsengin merkezi sinir sistemini etkilediğini ve hormonal davranışı kolaylaştıran beyin aktivitesini önemli ölçüde değiştirdiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz