Hamilelik Döneminde 5 Depresyon Belirtisi

hamilelikte depresyon

Hamilelik süresince yaşayabileceğiniz depresyon ve türlerinin, sıkıntı ile başladığı, herkesçe bilinen bir gerçek. Bu sebeple pek çok anne adayının, öncelikle sıkıntıya girmemesi gerekiyor ancak Türkiye şartlarında bu durum maalesef pek de mümkün görünen bir durum olmuyor. Pek çok anne adayının, hamilelik döneminde yaşadığı depresyon; tek bir nedene bağlı tutulmamak kaydıyla, pek çok sebepten oluşabilmektedir. Geçim sıkıntısı, aile içi geçimsizlikler, kendini artık beğenmeme hissiyatı, kavgalar. Bugün sizler için hamilelik döneminde gerçekleşebilecek depresyon halinde, yaşayabileceğiniz 5 belirtiyi sunduk.

Yorgunluk

Hamilelik döneminde elbette yorulabilir, hatta çok yorulabilirsiniz ancak bu yorgunluğun kronikleşmesi; depresyonların ilk belirtilerinden birini oluşturur. Özellikle sabahları yorgun uyandığınız günler sürekli hale geliyorsa; biraz daha mutlu olmaya bakın.

Ağlama Atakları

Belli başlı sebepler olmaksızın, ansızın başlayan ağlama atakları, depresyonunuzun bir ikinci belirtisi olabilir. Hiçbir sebep yokken, ağlama hissi ve isteği yaşıyorsanız, zamanla bu ağlama isteklerinin devamında kalbinize, yahut yüreğinize bir hüzün düşüyorsa; bu da depresyon halinin belirtilerindendir. Mutlu olmaya bakıp, kendinizi üzecek şeylerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Çok Uyumak

Yorgunluğa bağlı olarak çok uyuyor ve hatta kalkamıyor olabilirsiniz ancak bu bir ya da iki gün olur. Bunu, kronik yorgunluğa bağlı olarak sürekli hale getirirseniz ve sürekli uyursanız, bu durumda da depresyona girebilmeniz olasıdır. En temel sebeplerden biri olan kronik yorgunluk akabinde çok uyuma problemi, kadınlarda oldukça fazla görülen problemlerden biridir.

Motivasyon Düşüklüğü

Özellikle işe gidebildiğiniz dönemlerde çektiğiniz motivasyon eksikliğinin sebebi, depresyon kaynaklı olabilmektedir. Düşündüğünüz pek çok olumsuz şeyin birikmesi ve bunların sürekli akla gelmesi sonucunda yaşayabileceğiniz bu motivasyon düşüklüğünden kurtulmanızın tek yolu, düşünmemenizdir ancak bu oldukça imkansız bir haldir. Bu sebeple, farklı şeyler düşünmeniz ve sürekli konuşmanız bir başka çözüm yolu olabilir.

Değersiz Hissetmek

Bütün anne adaylarının en büyük korkusu eşim beni aldatır mı, yahut eşim beni ya doğumdan sonra beğenmezse korkularıdır. Bu korkuların, gerçekle pek alakası olmadığı gibi eşinize kendinizi beğendirmenizin bebek geldikten sonra çok bir anlamı da olmayacaktır, en azından birkaç ay… Bu sebepten, evhamlanmanız yersiz olsa da kendinizi hamilelik dönemi süresince düşüncelere gark etmeniz yadsınamaz. Kendinizi değersiz hissettiğiniz vakit bunu eşinize açıkça belirtmeniz ve eşinizin sizinle ilgilenmesi bu durumun tek çözümü olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz