Karnıyarık Otu Tohumunun Faydaları Nelerdir?

karnıyarık tohumu

Karnıyarık Otu Tohumunun Faydaları

Yeteri kadar su içme alışkanlığının olmaması ve ciddi miktarda sağlıksız, lif içermeyen, rafine karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıkları olması sebebiyle ne yazık ki önemli oranda kabızlık çeken bir milletiz. Sağlıklı kaynaklara başvurmak yerine komşu sözü ile hareket etmeye bayıldığımızı da inkâr etmemek gerekir.

Okumayı ve araştırmayı pek sevmeyince, en küçük bir kabızlık durumunda, kulaktan duyma sağlıksız bilgilerle sinameki ve acı çehre gibi sağlıksız laksetiflerden medet umar halde yaşayan bir toplum olmamız, bu sağlıksız olgunun en açık göstergesidir. Bu, yarardan çok zararlı laksetiflerin etkilerine bir göz atmaya gerek var diye düşünüyorum. Misal vermek gerekirse, sinameki çok eski çağlardan beri çay olarak kullanılan bir bitkidir; bağırsaklarda spazm yaratarak tuvalete çıkmamızı gerçekleştirir. Buraya kadar çok masum gelse de istem dışı yaratılan bu bağırsak kasılmaları zaman içinde bağımlılık yapmaya başlar. Öyleki, iki ay süresince sürekli sinameki kullanan bir kişi, bundan sonra sinameki kullanmadan tuvalete zor çıkar duruma gelir.

Özellikle bağırsak floramızın bozulması, bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilerin adeta süpürülürcesine atılmasına neden olur. Televizyon programlarında sıklıkla bu konuya değinip halkımızı uyarma gayretimize karşı, birtakım eğitimsiz kişiler anında refleks göstermiş, erkek sinameki yapraklarını açlık otu’ ismi altında insanlara sunmuşlardır. Bu çeşit zararlı laksetifler kullanmamız durumunda, sağlığımız için çok ciddi olan probiyotiklerden mahrum kalır, vücudumuzu toksinlere karşı savunmasız bırakmış oluruz.

Bir başka sağlıksız misal de acı çehre tohumlarıdır. Bu tohumlar, son birkaç senedir ayrıca internet üzerinden ‘kilo verdiren tohum’ ismi altında insanlara sunulmaktadır.

Temel eğitimi olmayan ve gözünü para bürümüş bu simsarlar, belki de halkın büyük bir kısmının diyare olmayı zayıflamakla eşdeğer görmesinden ötürü bu yolu izlemişlerdir. Peki, acı çehre nasıl çalışır? Hafif zehirli bir tohum olmasından, sindirim sistemi hemen hali algılar. Zehirden kurtulmak adına bağırsaklar hareketlenir ve zehri dışarı atar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz