Kuru İncirin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kuru incir, incir ağacında yetişen, bilimsel olarak Ficus carica olarak bilinen incir meyvesinin kurutulmuş halidir. Taze incir, sulu, tatlı dokuları için oldukça popüler olmakla birlikte, oldukça hassas meyvelerdir ve sadece her yıl kısa bir süre kullanılabilir. Taze incirler hasat edildikten 1-2 hafta sonra iyidir ve birkaç gün içinde tüketilmelidir.

Kuru incirler ise yıl boyunca tadılabilir. Ayrıca dünyanın pek çok yerinde kolaylıkla bulunurlar ve taze incirlerden çok daha uzun bir raf ömrüne sahiptirler. Kuru incir Dünyada bir Türk meyvesi olarak biliniyor ama şimdi dünyanın geri kalanına ihraç edilmektedir. İncir güneşte kurutulmak suretiyle veya fazla suyun alınması için bir dehidrasyon işlemi ile yapılır ve geriye lif bakımından zengin, besleyici yoğun bir çerez bırakır.

Kemik Sağlığını Destekler

Kuru incir, 121 mg’lik porsiyonunda bulunan diğer meyvelerden daha fazla kalsiyum içerir. Yeterli miktarda kalsiyum alımı kemik sağlığını ve büyümeyi destekler ve osteoporoz gelişme riskinizi azaltır. Yetişkinler günde 1,000 ila 1,200 mg kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Kuru incirin bir porsiyonu, günlük alınması gereken kalsiyum miktarının yüzde 12’sini karşılıyor. Diyetinize kuru incir gibi çeşitli kalsiyum bakımından zengin yiyecekler dahil etmek günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Kan Basıncını Düşürür

Kuru incirlerin tüketilmesi günlük potasyum ihtiyacınızı karşılamanıza ve tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir. Kuru incirin yarım bardaklık porsiyonunda 507 mg potasyum bulunur. Potasyum, sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olan bir mineraldir. Günlük potasyum alımınızı artırmak, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olan sodyumun etkilerini azaltmanıza yardımcı olabilir. Amerikan Kalp Derneği, sağlıklı bir diyetin doğal gıdalardan günde 4.700 mg potasyum içermesi gerektiğini söyledi. Bir porsiyon kuru incir, günlük potasyum ihtiyaçlarınızın yüzde 10’unu karşılamanıza yardımcı olabilir.

İyi Bir Demir Kaynağıdır

Kuru incir demir ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Kuru incirin yarım bardaklık porsiyonunda 1.5 mg demir bulunur. Demir, kanınızdaki oksijenin taşınmasına yardımcı olmak için gerekli olan mineraldir. Diyetinizde yeterli miktarda demir olmazsa, hücrelerinize oksijen verilmesi azalır, bu da sizi yorgun ve zayıf hissetmenize ve enfeksiyona daha yatkın olmanıza neden olur. 51 yaş üstü yetişkin erkekler ve kadınlar günde 8 mg demir alıyor ve 19 ila 50 yaşları arasındaki kadınların günde 18 mg demir ihtiyacı var.

Cilt Sağlığını Teşvik Eder

E vitamini, C vitamini ve kalsiyumun iyi miktarda bulunmasıyla, bu kurutulmuş meyveler cildinize çok gerekli bir gelişme sağlayabilir. Bu aktif maddeler, serbest radikalleri temizlemek ve kırışıklıklara, yaşlanmaya ve diğer lekelere neden olan oksidatif strese neden olmasını önlemek için antioksidan olarak kullanılabilir. Ayrıca cildinizin esnekliğini artırabilir, sizin daha uzun süre daha genç görünmenizi sağlayabilir.

Kan Basıncını Dengeler

Önemli miktarda potasyum ile, bu kuru meyveler kan basıncını düşürmek için mükemmeldir. Potasyum bir vasodilatatördür, yani kan damarları ve arterlerindeki yükü azaltarak kalp krizi, inme ve kardiyovasküler sisteminizi aterosklerozdan korurken koroner kalp hastalığı riskinizi de düşürür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik edebileceği ve çeşitli enfeksiyonlara ve yabancı patojenlere karşı savunmanızı güçlendirebileceği için, herhangi bir bağışıklık sisteminin önemli bir bileşenidir. Bu meyvelerdeki diğer antioksidanlar bağışıklık sisteminizdeki iş yükünü daha da azaltabilir.

Kronik Hastalıkları Önler

Kronik hastalık ve iltihap birçok insanın karşılaştığı önemli konulardır, ancak kuru incir mineraller ve vitaminlerin, özellikle antioksidanların sayısını artırarak, sisteminizdeki oksidatif stresini azaltabilir ve kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi hastalıkları önleyebilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kuru incirdeki önemli lif seviyesi tokluk duygularını artırmaya yardımcı olur, böylece aşırı yemek veya gereksiz şeyler atıştırma isteği önlenir. Ancak kuru incir yüksek kalorilidir ve şeker seviyesi yüksektir ve bu nedenle sadece hafifçe yenilmelidir.

Koroner Kalp Hastalıklarını Önler

Kuru incir fenol, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri, koroner kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca, incir yaprakları, trigliseritleri inhibe edici bir etkiye sahiptir, bu da genel trigliserit sayılarını düşürür. Trigliseritler çeşitli kalp hastalıklarının ardındaki önemli bir faktördür.

Meme Kanserini Önler

İncirdeki lif içeriğinin meme kanserine karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Menopozdan sonra, kadınlarda hormonal denge sıklıkla dalgalanabilir. Vücudun sistemleri birbirine bağlıdır ve bu hormonlar bağışıklık sistemini etkiler ve antioksidanların serbest radikallerle savaşma yeteneklerini etkiler. Serbest radikaller kanser gelişiminin arkasındaki asal faktörler olduğundan, kuru incir vücuda lif sağlayarak bir ekstra savunma hattı oluşturur.

Diyabeti Kontrol Etmeye Yardım Edebilir

American Diabetes Association, kuru incirleri şeker hastalığının fonksiyonel kontrolünü artırmaya yardımcı olan yüksek lifli bir tedavi olarak öneriyor. Özellikle incir yaprağı, düzenli olarak insülin enjeksiyonu yapmak zorunda olan diyabetik hastalar tarafından gerekli insülin miktarını azaltır. Yemeklerden sonra vücudun emdiği şeker miktarını düzenlemeye yardımcı olan potasyum bakımından zengindir. Büyük miktarlarda potasyum kan şekeri yükselmelerinin ve düşmelerinin daha az sıklıkta olmasını sağlar, bu nedenle incir şeker hastalarına normal bir yaşam verebilir.

Zührevi Hastalıkları Giderebilir

İncirler geleneksel olarak Hint alt kıtasında ve dünyanın birkaç başka bölgesinde cinsel hastalıklar için yatıştırıcı bir ürün olarak kullanılmıştır. Bu meyvelerin yutulması veya topikal uygulanması, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kurtarmaya yönelik olarak çalışır, ancak incirlerin olumlu etkilediği belirti ve hastalıkların kesin aralığı üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekir.

Cinsel İşlev Bozukluğunu Tedavi Eder

İnsanlar yüzyıllardır kısırlık veya erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluğunu azaltmanın bir yolu olarak incir ve kuru incir kullanmıştır. Mitoloji ve kültürün önemli bir parçası olmuşlardır ve çoğu zaman güçlü bir doğurganlık veya cinsel destek olarak adlandırılmaktadır. Afrodizyak olarak gerçek başarıları tartışmalıdır, ancak büyük miktarda değerli vitamin ve minerallerin insanların cinsel bir dalgalanma için hata yaptığı enerji ve canlılıktaki ani artışın nedeni olması muhtemeldir. 2-3 kuru inciri veya taze inciri sütte bir gece bekletin ve cinsel yeteneklerinizi artırmak için sabahları tüketin.

Üriner Kalsiyum Kaybını Önler

Yüksek sodyum diyetini devam ettiren insanlar artmış idrarla kalsiyum kaybından etkilenebilir. İncirdeki yüksek potasyum içeriği bu durumdan kaçınmaya yardımcı olur ve idrardaki atık içeriğini düzenler. Vücudunuzdaki ürik asit ve diğer zararlı toksin miktarını giderek ortadan kaldırırken, kalsiyum kaybını en aza indirir.  

Kuru İncir Besin Değeri: Kuru incir, protein, karbonhidrat, kalsiyum, K vitamini, potasyum, demir ve magnezyumun yüksek seviyelerini içeren etkileyici bir beslenme değerine sahiptir. Diyet lifi bakımından kuru incir, diğer meyvelerden daha yüksek bir içeriğe sahiptir. Yaklaşık 9 kuru incir, 200 kalorinin altında bulunur ve neredeyse hiç yağ içeriği yoktur. Bu kurutulmuş meyveler ayrıca sağlığınızı daha da güçlendirmek için çeşitli antioksidanlar ve aktif maddeler sunar. Omega-6 yağ asitleri, glutamik asit ve linoleik asit de iz miktarda bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz