Mercanköşk Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bu bitkiye aşina olmayabilirsiniz, ama muhtemelen yakın kuzeni olan kekik bitkisini iyi biliyorsunuz. Peki nedir mercanköşk? Akdeniz bölgesinde yetişen çok yıllık bir bitkidir ve yüksek düzeyde yoğun ve sağlığı geliştirici biyoaktif bileşikler içerir. Mercanköşk, kekikten daha ince bir dokuya ve daha hafif bir aroma profiline sahiptir. Kekik diye adlandırdığımız bitki aslında, vahşi mercanköşktür ve şimdi bahsedeceğimiz yağın elde edildiği bitki tatlı mercanköşktür.

Bununla birlikte, özel bir mutfak ve tıbbi kullanım öyküsü vardır. Yunan mitolojisine göre, aşk tanrıçası Afrodit, bu otun büyük bir hayranıydı ve bu da aşk iksirleri yapmak için kullanılmasına neden oldu. Dünyanın dört bir yanındaki mutfaklarda yüzyıllar boyunca geniş kapsamlı şekilde kullanılmıştır. Taze veya kurutulmuş versiyonu, et ve sebze yemekleri, salata sosları ve güveçlere eklenebilir.

Mercanköşk aynı zamanda daha konsantre bir tıbbi formda oral olarak alınabilir veya topik olarak ve aromaterapide esansiyel bir yağ olarak kullanılabilir. Mercanköşk yağını solumanın aslında sinir sistemini sakinleştirdiği ve buna bağlı olarak kan akışını iyileştirerek ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sisteminizi olumlu etkilediği görülmüştür. Öksürük, burun akıntısı, safra kesesi sorunları, sindirim sorunları, depresyon, baş dönmesi, migren, sinirsel baş ağrıları, sinir ağrısı ve felç tedavisinde de kullanılmaktadır. Şimdi bu güçlü bitkisel yağın sağlığınızı nasıl geliştirebileceğini görmek için okumaya devam edin.

Sindirime Yardımcı Olur

Yemeklerinize dahil etmek, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yağın kokusu, tükürük bezlerini uyararak, ağzınızda yer alan yiyeceklerin kolaylıkla sindirilmesine yardımcı olur. Yağ, bağırsakların peristaltik hareketini uyararak ve emilimi teşvik ederek yemeklerinizi sindirmenize yardımcı olur.

Mide bulantısı, gaz, mide krampları, diyare veya kabızlık gibi sindirim problemleri yaşıyorsanız, bir veya iki bardak mercanköşk çayı semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Sindirim rahatlığı için taze veya kuru mercanköşk otunu, bir sonraki yemeğinize eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Kadınlarda Hormon Dengesini Sağlar

Mercanköşk, hormon dengesini eski haline getirme ve adet döngüsünü düzenleme yeteneği nedeniyle geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Kadınların hormonlarını, uygun bir dengede tutmasına yardımcı olacak bir bitki olabilir. Her ay yaşanan adet öncesi semptomları veya menopoz semptomları sizin için sıkıntı yaratıyorsa mercanköşk yağı, her yaştan kadın için rahatlama sağlayabilir. Bir emenagog olarak kabul edilir, yani menstruasyon başlatmak için kullanılabilir. Ayrıca anne sütü üretimini teşvik etmek için alternatif tıpçılar tarafından geleneksel olarak kullanılmıştır.

Polikistik over sendromu (PCOS) ve infertilite (genellikle PCOS’dan kaynaklanan), önemli hormonal dengesizlik sorunlarıdır. İnsan Beslenmesi ve Diyetetik Dergisi’nde yayınlanan bir 2016 çalışması, rastgele, çift kör ve plasebo kontrollü bir çalışmada, mercanköşk çayının PCOS’lu kadınların hormonal profili üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Çalışmanın sonuçları, çayın PCOS yaşayan kadınların hormonal dengesi üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koydu. Çay ayrıca, insülin duyarlılığını artırdı ve adrenal androjen düzeylerini düşürdü. Bu çok önemlidir, çünkü androjen fazlalığı; üreme çağındaki birçok kadın için hormon dengesizliğinin kökenindedir.

Tip 2 Diyabetin Tedavisine Yardım Edebilir

Şu anda sadece ABD nüfusunun % 9’u diyabet hastası ve sayı tüm dünyada giderek artmaya devam ediyor. İyi haber şu ki; sağlıklı bir genel yaşam tarzı ile birlikte yürütülen sağlıklı bir diyet, özellikle tip 2 diyabeti önleyebilir ve yönetmenize yardımcı olabilir. Çalışmalar, mercanköşk ve mercanköşk yağının, diyabetliler için diyet planına mutlaka dahil edilmesi gereken bir ürün olduğunu ortaya koymuştur.

Spesifik olarak, bu otun kurutulmuş çeşitlerinin, Meksika kekiği ve biberiye ile birlikte, protein tirozin fosfataz 1B (PTP1B) olarak bilinen bir enzimin üstün bir inhibitörü olarak görev yaptığı gösterilmiştir. Ayrıca, serada yetiştirilen mercanköşk, Meksika kekiği ve biberiye özleri, dipeptidil peptidaz IV’ün (DPP-IV) en iyi inhibitörlerinden biridir. PTP1B ve DPP-IV’ün azaltılması ya da ortadan kaldırılması; insülin sinyalizasyonunun ve toleransının geliştirilmesine yardımcı olduğu için mercanköşk harika bir üründür. Böylece hem taze hem de kurutulmuş mercanköşk, vücudun kan şekerini düzgün bir şekilde yönetme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kardiyovasküler Sağlığın Geliştirilmesine Yardım Eder

Mercanköşk yağı, yüksek tansiyon semptomları ve kalp rahatsızlıklarından muzdarip insanlar için faydalı bir doğal ürün olabilir. Doğal olarak antioksidanlar bakımından yüksektir ve bu yüzden kardiyovasküler sistem ve tüm vücut için mükemmel etkileri vardır. Aynı zamanda etkili bir vazodilatatördür, yani kan damarlarının genişlemesine ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Bu kan akışını kolaylaştırır ve kan basıncını düşürür.

Mercanköşk yağının solunmasının, aslında sempatik sinir sistemi aktivitesini düşürdüğü ve parasempatik sinir sistemini uyardığı, bunun da kardiyak gerilmeyi azaltmak ve kan basıncını düşürmek için vazodilatasyona yol açtığı gösterilmiştir. Sadece mercanköşk yağını koklayarak, ilk sinir tepkilerini (sempatik sinir sistemi) ve tüm kardiyovasküler sisteminizdeki zorlanmayı azaltabilirsiniz.

Ağrı Kesici Etkileri Vardır

Bu bitki, sık gelişen kas gerginliği veya kas spazmlarının yanı sıra sinir ile birlikte gelen baş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Masaj terapistleri, bu sebepten ötürü, mercanköşk yağını, masaj yağı olarak veya losyonlarda kullanmaktadır.

Mercanköşk yağının gerginliği hafifletmekte çok etkili olduğu ve antienflamatuvar ve sakinleştirici özelliklerinin hem vücutta hem de akılda hissedilebileceği bilinmektedir. Rahatlamak için kokusunu evinize yayabilirsiniz ve ev yapımı masaj yağı olarak veya vücut losyonlarının içinde kullanmayı deneyebilirsiniz. Şaşırtıcı ama doğru: Mercanköşk yağının solunması, sinir sistemini sakinleştirebilir ve kan basıncını düşürür.

Gastrik Ülseri Önler

Amerikan Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan 2009 tarihli bir hayvan çalışmasında, mercanköşkün mide ülserlerini önleme ve iyileştirme yeteneği değerlendirilmiştir. Çalışma, vücut ağırlığının kilogramı başına 250 ve 500 miligram dozlarında verilmesinin; ülser, bazal gastrik aktivite ve asit çıkışının miktarını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Ek olarak, mercanköşk yağı ve özütü, ülser semptomlarının iyileşmesi için önemli olan yaralı mide duvarını örtebiliyor. Sadece ülseri önlemek ve iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda flavonoidler, tanenler, steroller ve triterpenler içerdiği gösterilmiştir.

Besin Değerleri

Mercanköşk (Origanum majorana), nane ailesinin bir üyesi olan Origanum cinsine ait bitkinin yapraklarından elde edilir. Bir yemek kaşığı kuru mercanköşk aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

  • 4 kalori
  • 0.9 gram karbonhidrat
  • 0.2 gram protein
  • 0.1 gram yağ
  • 0.6 gram lif
  • 9,3 mikrogram K vitamini (Günlük ihtiyacın % 12’si)
  • 1,2 miligram demir (Günlük ihtiyacın % 7’si)
  • 0.1 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
  • 29,9 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 3’ü)
  • 121 IU A vitamini (Günlük ihtiyacın % 2’si)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz